Naga MarketsRipple kryptowalutyRipple (XRP) został zaprojektowany jako kryptowaluta przeznaczona do zastosowania przez duże instytucje finansowe, w tym przede wszystkim banki, do przeprowadzania transferów pieniężnych i rozliczeń. Jednak okazuje się, że XRP wykorzystywany jest także do działań niezgodnych z prawem, co pokazują opublikowane w tym tygodniu wyniki analiz prowadzonych przez firmę Elliptic.


Powstał pierwszy na świecie system do monitorowania transakcji w sieci Ripple

Jak podaje Elliptic – firma dostarczająca systemy do zarządzania ryzykiem dla sektora kryptowalutowego, z siedzibą w Londynie, nielegalne transakcje w XRP – kryptowalucie na której opiera się system płatności Ripple, stanowią równowartość ok. 400 mln USD. Przy obecnej kapitalizacji rynkowej na poziomie 1,35 mld USD, stanowi to ok. 30% znajdujących się w obiegu monet.Elliptic stworzył system monitorowania transakcji, obejmujący ok 85% wszystkich aktywów krypto biorąc pod uwagę ich wartość. Opublikowane informacje na temat XRP są częścią systemu, który firma nazwała pierwszym na świecie systemem do monitorowania transakcji XRP.

W wywiadzie udzielonym agencji Reuters, Tom Robinson, główny naukowiec w Elliptic a jednocześnie jeden z założycieli firmy zdradził, iż w jej siedzibie w Londynie działa zespół, który śledzi dark web pod kątem wykorzystywania kryptowalut. Ostatnio na celowniku pracowników znalazł się także XRP. W przypadku tej kryptowaluty, jeśli chodzi o jej wykorzystanie do nielegalnych celów, dominują piramidy finansowe, kradzieże środków a także, choć w mniejszym stopniu, sprzedaż danych do kart kredytowych.

Zobacz również: 99% kryptowalut spadnie do zera, uważa szef Ripple

Jednak w ostatecznym rozrachunku, jak przeczytamy w informacjach podanych przez Elliptic na temat XRP, firma nie zaobserwowała „dużej aktywności na czarnym rynku” gdyż XRP służy głównie jako narzędzie do płatności oraz rozliczeń. Potwierdził to także Robinson w przywołanym wcześniej wywiadzie: „XRP jest promowane jako narzędzie do użytku instytucji finansowych. Przestępcy prawdopodobnie nie chcą być kojarzeni z jakimkolwiek mechanizmem powiązanym z tego typu zastosowaniem.” Dodał, iż wolą oni korzystać z Bitcoina ze względu na jego płynność.

Jak podaje amerykańska firma CipherTrace, będąca swego rodzaju wywiadownią w obszarze blockchaina i kryptowalut, w swoim raporcie opublikowanym w sierpniu bieżącego roku podała, iż kradzieże kryptowalut oraz oszustwa z nimi związane przrzekroczyły w tym roku kwotę 4,3 mld USD.Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here