Naga MarketsUkraiński hacker przyznał się do zarzutów udziału w włamie do trzech międzynarodowych agencji prasowych, kradzieży czekających na publikację komunikatów i dokonania na ich podstawie transakcji, które wygenerowały około $30 milionów nielegalnych zysków.


28-latek z Kijowa wykradł 150 tysięcy relacji prasowych

Informacja w dzisiejszych czasach jest niezwykle niebezpieczną bronią o wysokiej wartości. Dotyczy to również rynków finansowych gdzie nota prasowa przedsiębiorstwa lub instytucji potrafi poruszyć notowaniami walut (na przykład w przypadku decyzji banku centralnego) lub akcji (przy podawaniu wyników okresowych). Agencja prasowe często otrzymują podobne informacje przed czasem z nałożonym embargo – mogąc opublikować je dopiero o ustalonej dacie oraz godzinie.Uzyskanie dostępu do takich informacji przez niepowołane osoby lub wycieki ważnych prasówek niejednokrotnie powodowały zaburzenia zachowania rynków lub przedwczesne reakcje ceny. W pozyskiwanie takowych cennych danych zaangażowany był między innymi Vadim Jermolovych, 28-latek z Kijowa, który wykradł 150 tysięcy not prasowych z trzech dużych agencji, które następnie zostały wykorzystane w nielegalnym tradingu.

Przyznając się do trzech stawianych zarzutów – spisku w celu popełnia oszustwa, konspiracji w celu dopuszczenia się hackingu oraz kradzieży danych osobistych – otrzymał wyrok w wysokości dwóch i pół roku więzienia.

Zobacz również: Twórca ‘cudownego systemu tradingowego’ zapłaci $1 milion kary

Marketwired, PR Newswire, Business Wire ofiarami ataku

W trakcie trwającego dochodzenia oskarżony przyznał się, że uzyskiwał poufne informacje z serwerów popularnych ekonomicznych agencji prasowych – Marketwired, PR Newswire oraz Business Wire, które każdego dnia dostarczają dziesiątki informacji pochodzących od brokerów, firm inwestycyjnych i spółek notowanych na giełdzie.

Dodatkowo w okresie od stycznia 2013 do marca 2013 skazanemu udało się uzyskać informacje o danych logowania pracowników agencji. Hackerzy następnie dzielili się wykradzionymi notami prasowymi z traderami. Nieuczciwi inwestorzy stworzyli „listę życzeń” spółek, co do których chcieliby uzyskać poufne informacje. Ofiarami padły między innymi takie firmy jak Verisign, Panera Brad, Home Depot, Hewlett Packard, czy też Caterpillar.

Traderzy płacili prowizję hackerom za dostęp do informacji, ten był jednak tylko i wyłącznie drobnym odsetkiem zysków, które dzięki temu wygenerowali. Jak twierdzi sąd, te mogły wynieść około $30 milionów.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here