Naga MarketskrachKolejne uderzenie w akcje spółek technologicznych sprawiło, że trwające od ubiegłego miesiąca spadki, stały się jedną z największych deprecjacji od lat. Wskaźnik 30-dniowej zmienności na Nasdaq potroił się w ciągu zaledwie pięciu tygodni, w efekcie czego znajduje się on obecnie na najwyższym poziomie od 2011 roku. Średnia dzienna zmienność wynosi 1,7% co jest o pół punktu procentowego wyższym rezultatem niż w lutym br. 


“Rosnąca zmienność odzwierciedla nerwowość inwestorów w odniesieniu do historii technologii, która wydaje się zmieniać” – powiedział Alex Bellefleur, główny ekonomista i strateg w Mackenzie Financial Corp. Jego zdaniem istnieje “przeciwny wiatr makroekonomiczny. Nie tylko wzrost zysków jest niższy niż gdzie indziej, ale także to, że dyskontuje się zyski przy wyższej stopie procentowej, potęguje niepokój”.

Coraz bardziej ryzykowne staje się zatem wchodzenie na szeroki rynek akcyjny, gdy jego największe składniki – te, które zasilały akcje amerykańskie do nowych rekordów na początku tego roku – tak gwałtownie się zmieniają. Wahania indeksu NYFANG, który śledzi kwartet FANG i inne duże spółki technologiczne, osiągnęły w poniedziałek rekordowy poziom i przewyższają najbardziej rekordowe wahania S&P500.

Akcje spółek technologicznych są jednymi z największych ofiar wyprzedaży, napędzanych niższymi obawami przed rosnącymi stopami procentowymi, spowolnieniem wzrostu gospodarczego i garstką rozczarowań związanych z wysokimi zyskami. Optymizm co do zysków spółek technologicznych wsparł wzrosty indeksu Nasdaq po krwawych wydarzeniach z lutego i marca br.

Jak donosi Bloomberg, oczekuje się, że dochody firm technologicznych wzrosną w tym roku o 31 procent, przewyższając 24-procentową przewagę S&P. Rynek opcji wskazuje natomiast, że większe wahania indeksu technologicznego prawdopodobnie utrzymają się. Rozbieżność między indeksem zmienności Cboe, wskaźnikiem implikowanych ruchów w S&P 500 w ciągu następnego miesiąca i podobną miarą dla Nasdaq 100 to więcej niż dwa odchylenia standardowe powyżej średniej rocznej.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Poprzedni artykułBitBay wstrzymuje wpłaty i wypłaty Bitcoin Cash przed forkiem
Następny artykułCoincheck przywraca notowania NEM. W styczniu z giełdy zniknęło 534 mln USD
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here