Inwestorzy nieustannie poszukują coraz to nowszych i lepszych wskaźników, mających na celu jak najdokładniejsze opisanie sytuacji na rynku i dawanie celnych sygnałów kupna lub sprzedaży. Jednym z podstawowych i powszechnie znanych są średnie kroczące.
Średnie kroczące
Są popularnym i przez wielu inwestorów stosowanym wskaźnikiem analizy technicznej. Jednym z ich głównych atutów jest ich obiektywizm i łatwość interpretacji czego nie można powiedzieć chociażby o formacjach świecowych, które każdy trader/inwestor może interpretować inaczej czy poziomach wsparcia/oporu i liniach trendu, które każdy wyznacza według indywidualnych preferencji i uznania.
Średnie kroczące za pomocą prostej formuły są w stanie pokazać panujący na rynku trend a odpowiednio zinterpretowane sygnalizują także momenty jego odwrócenia.
Moving Average
Każdy rodzaj średniej kroczącej (w skrócie MA – Moving Average) otrzymuje się poprzez obliczenie średniej ceny z przeszłych okresów. Określenie krocząca oznacza, że podczas obliczeń uwzględniamy stały, niezmienny okres czasu.
Przykład:
Chcąc obliczyć średnią kroczącą cen zamknięcia z 8 dni dodaje się do siebie ceny zamknięcia z ostatni 8 dni i dzieli przez 8. Podobnie aby obliczyć średnią kroczącą z ostatnich 21 godzin, dodaje się ceny zamknięcia z ostatnich 21 godzi i dzieli się przez 21.
4 8 6 7 9 11 10 15 12 13
(6 + 7 + 9 + 11 + 10 + 15 + 12 + 13) / 8 = 83 / 8 = 10,375
Wraz z dodaniem nowego okresu, z obliczeń usuwa się najstarszą cenę (6) a bierze pod uwagę najnowszą (15):
4 8 6 7 9 11 10 15 12 13 15
(7 + 9 + 11 + 10 + 15 + 12 + 13 + 15) / 8 = 92 / 8 = 11,5
W przykładach wykorzystano ceny zamknięcia będące jednocześnie najpopularniejszym i najczęściej stosowanym rodzajem cen do kalkulacji średnich kroczących. Warto jednak zaznaczyć, że równie dobrze możemy wykorzystywać ceny otwarcia bądź ceny minimalne lub maksymalne.
Wykorzystując jednocześnie dwa bądź więcej rodzajów średnich (np. cena maksymalna + cena minimalna) stworzymy na wykresie kanał średnich wskazujący średni zakres wahań ceny.
Rodzaje średnich kroczących
Oprócz rodzajów ceny wykorzystywanych podczas kalkulacji średnich kroczących wyróżnić możemy również same średnie, które oprócz branych pod uwagę okresów lub cen różnić się będą między sobą interpretacją tych wyników i sposobem ich obliczania. Wyróżniamy cztery główne rodzaje średnich kroczących:
- prosta średniej kroczącej (SMA – Simple Moving Averago)
- średnia wykładnicza (EMA – Exponential Moving Average),
- średnia wygładzona (SMMA – Smoothed Moving Average) oraz
- średnia ważona (WMA – Weighted Moving Average).
Najczęściej wykorzystywanymi są jednak proste średnie kroczące (SMA) oraz średnie wykładnicze (EMA).
Prosta średnia krocząca (SMA – Simple Moving Average)
Ponieważ prosta średnia krocząca została opisana już we wstępie pozwolę sobie przypomnieć jedynie, że jest to średnia arytmetyczna cen z określonej liczby poprzedzających odczytów (okresów). Nazywana jest ruchomą, ponieważ każda nowa wartość powoduje wyłączenie ze średniej najstarszych wartości.
Wykładnicza średnia krocząca (EMA – Exponential Moving Average)
To średnia krocząca, która zdecydowanie szybciej niż SMA odwzoruje akcje ceny na rynku. Podstawową cechą tej średniej jest fakt, iż przywiązuje ona większą wagę do ostatnich wartości niż do wartości starszych i jest tym samym bardziej czuła, a więc lepiej oddaje bieżącą kondycję rynku. Ponadto EMA szybciej od SMA reaguje na zmiany. Stare wartości EMA, zamiast być odrzucane, tracą stopniowo na znaczeniu aż przestają w ogóle być istotne. Najczęściej wskaźnik EMA oblicza się na podstawie cen zamknięcia.
Aby lepiej zobrazować różnice pomiędzy prostą a wykładniczą średnią kroczącą najlepiej porównać je do żółwia i zająca.
SMA jest wolną średnią kroczącą (żółwiem) – zdecydowanie wolniej reaguje na zmieniające się ceny oraz przedstawia bardziej wygładzony wskaźnik na wykresie. Z powodu powolnego reagowania na zmiany cen, ten wskaźnik może uchronić Cię przedfałszywymi wahaniami cen. Minusem będzie natomiast fakt, że wolniejszy wskaźnik może opóźnić Cie w działaniach i równie dobrze możesz pominąć bądź zaobserwować zbyt późno zmiany cen na rynku. Żółw jest powolny, tak samo jak SMA, więc może on pominąć wejście na rynek na początku trendu. Ma on jednak twardą skorupę do ochrony i używanie SMA pomoże Ci uniknąć złapania fałszywych sygnałów na rynku.
EMA jest szybszą średnią kroczącą (zającem) – ta średnia krocząca szybko reaguje na zmiany cen. Pomaga ona w szybkim wykryciu i zidentyfikowaniu trendu, co skutkować może większym zyskiem. Zając jest szybki tak jak EMA, więc pomoże Ci szybko złapać początek trendu lecz istnieje duże większe niż w przypadku SMA prawdopodobieństwo źle zinterpretowanego trendu poprzez wahania cen.
Która średnia jest lepsza?
Może więc pojawić się tutaj pytanie, którą średnia wybrać i którą lepiej się posługiwać? Niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Jeżeli inwestor potrzebuje szybszej średniej, która lepiej dostosowuje się do zmian na rynku, wybierze średnią wykładniczą. Daje ona sygnały kupna lub sprzedaży szybciej. Z drugiej strony warto zaznaczyć, że zbyt częste sygnały mogą okazać się błędne w przypadku konsolidacji bądź fałszywego wybicia. W przypadku prostej średniej kroczącej sytuacja wygląda przeciwnie, daje ona mniej sygnałów, co z jednej strony może ograniczyć zyski lecz jeżeli takowe już się pojawią zdecydowanie częściej będą one skuteczne.
Zastosowanie średnich kroczących
Średnie kroczące są niezwykle przydatnym narzędziem służącym do analizy technicznej. Oprócz określania obecnie panującego trendu mogą one wskazać jego siłę a także służyć jako wsparcia czy opory oraz wskazywać potencjalne sygnały kupna bądź sprzedaży.
Pierwszym z możliwych zastosowań jest zaaplikowanie na wykresie jednej średniej kroczącej. Jej interpretacja jest bardzo prosta. Jeżeli wykres znajduje się powyżej średniej a ta skierowana jest ku górze obowiązuje trend wzrostowy i analogicznie jeżeli wykres znajduje się poniżej średniej a ta skierowana jest do dołu, obowiązuje trend spadkowy.
Drugim z możliwych zastosowań jest użycie dwóch różnych (szybszej i wolniejszej) średnich kroczących. Jeżeli średnia szybka (niebieska) znajduje się powyżej średniej wolnej (czerwonej), wówczas obowiązuje trend wzrostowy. Jeżeli średnia szybka (niebieska) znajduje się poniżej średniej wolnej (czerwonej), wówczas obowiązuje trend spadkowy. Potwierdzenie zmiany trendu następuje z chwilą przecięcia się średnich kroczących. W zależności od tego ilu okresowe średnie zastosujemy potencjalne sygnały mogą być bardziej bądź mniej wiarygodne.
Trzecim sposobem wykorzystania średnich kroczących jest stworzenie kanału. Interpretacja jest dokładnie taka sama jak w przypadku jednej średniej.
Warto również zwrócić uwagę, że oprócz kierunku trendu średnie poprzez swój kąt nachylenia określają również jego siłę a także często wykorzystywane są jako poziomy wsparcia/oporu i rynek respektuje je tak samo jak poziomy techniczne.
Przeczytaj również: Systemy inwestycyjne oparte o średnie kroczące – 5 MIN MOMENTUM TRADE
To również powinno Cię zainteresować:
- Tradeciety: 5 sposobów na zidentyfikowanie kierunku trendu
- 8 sposobów na zrozumienie dowolnego rynku – Tradeciety
- 10 sytuacji, w których lepiej odpuścić transakcję – Tradeciety
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Obserwuj nas >> |
Dobry artykuł. Średnia krocząca jako narzędzie do generowania sygnałów transakcyjnych sprawdza się:
Średnia krocząca jako narzędzie do generowania sygnałów transakcyjnych sprawdza się:
– jedynie na mocnych trendach (zatem raczej w inwestycjach długoterminowych),
– na małych i średnich spółkach (na dużych gorzej).
Największą wadą średniej kroczącej w powyższym zastosowaniu jest niski udział transakcji zyskownych – system inwestycyjny o nią oparty byłyby trudny do zastosowania z psychologicznego punktu widzenia (można się zniechęcić dużą ilością błędnych sygnałów).
Czy lepsza 1 czy 2 średnie kroczące?
– nie ma znaczenia. Oba warianty, po zoptymalizowaniu dają podobne rezultaty (chociaż w przypadku 2 średnich jest trochę wyższy udział transakcji zyskownych).