Naga Markets3 sposoby na przezwyciężenie serii strat - TradecietyW poniedziałek 19. października 1987 roku Dow Jones Industrial Average spadł o ponad 500 punktów. Kiedy rynki akcji w Europie, Azji i Stanach Zjednoczonych zaczęły się załamywać, niektórzy inwestorzy, jak Paul Tudor Jones, byli w stanie czerpać zyski z tego upadku. Inni, jak Richard Dennis, stracili wszystko.

Dennis, który był światowej sławy traderem w latach 80-tych i 90-tych, stracił 10 milionów dolarów w mniej niż 24 godziny. Do końca 1988 roku stracił na giełdzie łącznie 50 milionów dolarów. Prowadząc biznes i mając i bardzo mało pieniędzy na wydatki, Dennis mógł łatwo zrezygnować z kariery tradera rynku towarowego.Jednak mistrzowski umysł stojący za “Grupą Żółwi” był gotowy do podniesienia się po stratach. W książce Czarodzieje Rynku, Dennis podzielił się swoim podejściem do radzenia sobie z serią złych transakcji.

– Jest jeszcze jedna kwestia, która moim zdaniem jest równie ważna: w tym biznesie należy oczekiwać nieoczekiwanego; spodziewaj się skrajności – wyjaśnił Dennis.
– Nie myśl w kategoriach granic, które ograniczają możliwości rynku. Jeśli jest jakaś lekcja, której nauczyłem się przez prawie dwadzieścia lat mojej działalności w tym biznesie, to to, że od czasu do czasu przydarza się nieoczekiwane i niemożliwe.

Podobnie jak wielu naszych czytelników, być może szukasz sposobów na pozbieranie się po nieoczekiwanym wydarzeniu. Praktyki, które pomogły traderom takim jak Ray Dalio, Jesse Livermore i Richard Dennis podnieść się po porażce, mogą zapewnić Ci sukces w XXI wieku. Oto trzy wskazówki dotyczące przezwyciężania serii strat, oparte na psychologii tradingu, badaniach naukowych i doświadczeniach największych inwestorów na świecie!

#1 Stań się bardziej odpornym traderem

Kiedy twoje decyzje prowadzą do serii strat, możesz zacząć wątpić w swoją wiedzę, umiejętności i zdolności jako tradera. Jednak sekretem do przezwyciężenia finansowego regresu jest wytrzymałość psychiczna, a nie baza wiedzy.

Według dr Carol Dweck, profesor psychologii na Uniwersytecie Stanforda, najbardziej odporni studenci, sportowcy i przedsiębiorcy mają nastawienie na rozwój. Kiedy stają przed nowymi wyzwaniami, decydują się na cięższą pracę, rozwijanie nowych umiejętności i doskonalenie swoich obecnych; kiedy zmagają się z porażkami, postrzegają swoje niepowodzenia jako okazję, by się uodpornić.

Poniżej znajdzie porównanie sposobu myślenia skoncentrowanego na rozwój (po lewej) oraz niezmiennego (po prawej):

Istnieje wiele sposobów na pielęgnowanie nastawienia na rozwój, ale jedno z najlepszych narzędzi do Twojej dyspozycji jest dostępne na tej stronie! W naszym kursie mistrzowskim zawarliśmy kompletny kurs psychologii handlu z mnóstwem lekcji wideo i pomocnych zeszytów ćwiczeń: Tradeciety’s Masterclass.

#2 Zmień sposób, w jaki podchodzisz do swoich transakcji

Oczywiście, zwycięski sposób myślenia może nie wystarczyć; kiedy ponosisz szereg strat, konieczna może być zmiana strategii tradingowej.

Według portalu Investopedia, strategia handlowa to metoda kupna i sprzedaży na rynkach, oparta na predefiniowanych zasadach wykorzystywanych do podejmowania decyzji handlowych. Innymi słowy, strategia tradingowa to proces, który przygotowuje Cię do potencjalnego sukcesu finansowego poprzez próbę osiągnięcia oczekiwanej wartości.

Zatem następny krok polega na tym, by usiąść i jasno określić swoją strategię handlową. 4 kroki, które pomogą Ci się tam dostać, to:

  • Wydrukuj zrzuty ekranu z 10 najlepszych i 10 najgorszych transakcji
  • Określ co wspólnego mają ze sobą Twoje najlepsze i najgorsze transakcje
  • Utwórz listę kontrolną na podstawie swoich ustaleń z 10 najlepszych transakcji
  • Kiedy zawierasz nową transakcję, upewnij się, że spełnia ona kryteria z listy kontrolnej.

Przykładowa lista kontrolna znajduje się poniżej:

#3 Zejdź z utartej ścieżki

Kiedy emocje przejmą nad Tobą kontrolę, możesz nie być w stanie reagować na straty z taką samą siłą i wytrzymałością, jak wcześniej. Czasami najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, aby dojść do siebie, jest pozbycie się emocjonalnego przywiązania do tradingu.

Nikt nie wiedział o tym lepiej niż Victor Sperandeo, prezes i dyrektor generalny Alpha Financial Technologies, LLC. Podobnie jak Paul Tudor Jones, Sperandeo zarobił miliony dolarów podczas krachu na giełdzie w 1987 roku; później powiedział: „Kluczem do sukcesu w tradingu jest dyscyplina emocjonalna. Gdyby inteligencja była kluczem, znacznie więcej ludzi zarabiałoby w tradingu”.

Jeśli czujesz, że emocje przeszkadzają Ci w osiągnięciu przyszłego sukcesu, powinieneś znaleźć sposób na skierowanie tej energii na coś pozytywnego. Krótkie okresy powtarzalnej aktywności fizycznej – takiej jak chodzenie, bieganie lub joga, mogą pomóc oderwać myśli od przeszłych wyników w tradingu, skoncentrować się na kolejnym zadaniu i wyostrzyć koncentrację. Kiedy wrócisz do swojego biurka, możesz pracować nad następną serią transakcji bez dźwigania emocjonalnego bagażu z wcześniejszych transakcji.

Więcej od Tradeciety:


logo Tradeciety tcArtykuł powstał dzięki współpracy Comparic.pl z Tradeciety.com, portalem tworzonym przez dwóch traderów – Rolfa i Moritza, którzy dzielą się swoją wiedzą na temat tradingu w artykułach, podcastach oraz nagraniach wideo. Oryginalny tekst znajdziesz na Tradeciety.com.Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>


Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


ConotoxiaObejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here