Naga MarketsSzyb wydobywczy ropy naftowejPomimo ostatnich tarć wewnątrz OPEC+, „w końcu zwyciężą chłodniejsze głowy”, ponieważ nierozsądnie byłoby, gdyby kartel naftowy porzucił strategię ograniczania produkcji, która odniosła niewiarygodny sukces w ożywieniu cen ropy w ciągu ostatniego roku, uważają ekonomiści z Bank of Montreal. Niemniej jednak uczestnicy rynku czarnego złota prawdopodobnie pozostaną w niepewności, biorąc pod uwagę, że istnieją trzy główne scenariusze, które mogą się rozwinąć w niedalekiej przyszłości. Ropa WTI kosztuje w czwartek nieco ponad 72 USD/brk, a Brent niecałe 74 USD/brk.

Ropa naftowa: trzy możliwe ścieżki dla OPEC+ – BMO

  • Kartel dochodzi do porozumienia przed końcem miesiąca

Oznaczałoby to trzymanie się dotychczasowych ram, na które członkowie podobno zgodzili się 2 lipca, co miało zredukować obecną obniżkę produkcji 5,8 mln b/d o 400 tys b/d miesięcznie do końca roku. Tarcia ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi (ZEA), które zawetowały pierwotną umowę, zostają złagodzone, co pozwoli na marginalne zwiększenie produkcji.Taki wynik prawdopodobnie oznaczałby, przynajmniej na razie, rezygnację ze zgłoszonych planów przedłużenia obecnej umowy z kwietnia do grudnia 2022 roku. Ten kompromis prawdopodobnie wesprze ceny ropy naftowej na obecnym poziomie – napisano w raporcie.

  • Członkowie utrzymują status quo, a obecna obniżka produkcji o 5,8 mb/d pozostaje w mocy do kwietnia 2022 r.

Prawdopodobnie zapewniłoby to tymczasowy wzrost cen ropy naftowej, ale może ostatecznie spowodować silną presję na spadek, jeśli okaże się, że nie będzie rozszerzenia strategii cięć produkcyjnych kartelu – wskazano.

  • Kartel naftowy rozpada się

Członkowie nie będą już przestrzegać narzuconych kwot i zwiększą produkcję, aby jak najszybciej zdobyć jak największy udział w rynku. Prawdopodobnie doprowadziłoby to do gwałtownej eskalacji globalnej podaży i wywarłoby silną presję spadkową cen – dodano.

Partnerem portalu comparic.pl jest broker Dukascopy Europe dający swoim klientom dostęp do rachunków ECN, również w polskich złotych.

Handluj na walutach, indeksach i towarach dzięki Swiss FX & CFD Marketplace. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz!

Transakcja Arabii Saudyjskiej i Zjednoczonych Emiratów Arabskich katalizatorem wzrostowym dla ropy – Goldman Sachs

Analitycy Goldman Sachs zauważyli, że umowa na dostawy ropy między Arabią Saudyjską, a Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi będzie katalizatorem wzrostu cen w nadchodzących miesiącach. Reuters poinformował w środę, że obaj bliskowschodni producenci ropy osiągnęli kompromis w sprawie polityki OPEC+.

Taka umowa pomogłaby zniwelować (skromny) podział między obydwoma krajami i pomogłaby usunąć (małe prawdopodobieństwo) ryzyko związane z potencjalną wojną cenową lub niewystarczającym wzrostem produkcji w ramach OPEC+.

Uważamy, że ryzyko dla naszych zwyżkowych prognoz cen ropy jest przekrzywione w górę, a katalizator takiego wzrostu przesuwa się ze strony popytowej na podażową. Brak umowy nuklearnej z Iranem zwiększyłby naszą prognozę cen na 2022 r. o 10 USD/brk – podsumowano.

Kurs ropy WTI na interwale dziennym, tradingview
Kurs ropy WTI na interwale dziennym, tradingview

Zobacz również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: kurs gbp | stooq eur pln | pgnig notowania akcji | de30 dax | wiadomości bitcoin | notowania oncoarendi | kurs 11bit |


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here