Naga MarketsNial Fuller AuthorPoniższy post został napisany przez światowej klasy tradera Niala Fullera, który specjalizuje się w analizach price action.

Oryginalny tekst możesz znaleźć tutaj – “3 Common Errors When Trading The Inside Bar Strategy


Inside Bar może być niezwykle potężną formacją price action pod warunkiem, że rozumiesz jak prawidłowo spekulować na jej podstawie. Niestety wielu traderów nie posiada tej wiedzy i w efekcie ciągle traci pieniądze, a przy tym stają się oni sfrustrowani.

Tak jak w przypadku wielu innych sygnałów price action, istnieją subtelności związane z Inside Barami, a zapoznanie się z nimi daje możliwość odróżnienia “dobrych” sygnałów od “złych”, co często stanowi różnicę między zarabianiem pieniędzy, a ich stratą przy handlu na podstawie tego setupu. Nie mówię oczywiście, że każdy Inside Bar przyniesie zysk, nawet jeśli wiesz jak prawidłowo spekulować na jego podstawie. Musisz jednak przynajmniej upewnić się, że stawiasz się na odpowiedniej pozycji, by zarobić pieniądze bazując na tym setupie.

Jak wynika z moich obserwacji, trzy poniższe błędy związane z setupem Inside Bar często przytrafiają się traderom, a ponadto są one dla nich bardzo kosztowne. Przeczytaj poniższy artykuł o tych błędach, a także jak ich uniknąć…

1. Rozgrywanie Inside Bara na wykresie innym niż dzienny

Prawdopodobnie czytałeś już jakieś moje artykuły o tradingu na wykresie dziennym, a jeśli jeszcze tego nie robiłeś, to powinieneś. Wykres dzienny jest najważniejszym interwałem dla tradera price action. Chcę przy tym dodać, że handluję też na wykresach o interwale H4 czy H1 jeśli sygnał price action formuje się na tych ramach czasowych i jest zgodny z moimi kryteriami wejścia.

Natomiast jeśli chodzi o Inside Bar, jest to setup, który rozgrywam WYŁĄCZNIE NA WYKRESIE DZIENNYM. Oto powody takiego działania:

1. Inside bar na wykresie dziennym pokazuje konsolidację na niższych interwałach, a także zbliżające się wybicie z tejże konsolidacji. Ma on większe znaczenie na tej ramie czasowej, gdyż “wygładza” wszystkie ruchy boczne z interwałów H4, H1 lub niższych. Takie podejście eliminuje wiele zamieszania, nadmierne analizowanie i “zgadywanie”, co generalnie prowadzi do over-tradingu na niższych ramach czasowych. Pamiętaj, że rynek w zburzonym ruchu bocznym jest najtrudniejszy do spekulacji, a więc zdolność do usuwania tego typu zachowania rynku, to po prostu rozgrywanie Inside Barów na wykresie dziennym, co z kolei pozwoli ci zaoszczędzić pieniędzy i udręki w dłuższej perspektywie.


Chcesz mieć dostęp do tej samej analizy wykresów technicznych i platformy brokera, z której korzysta Nial Fuller? - Pobierz darmowe oprogramowanie w tym miejscu.

2. Na niższych niż dzienny interwałach pojawia się wiele Inside Barów, a także występuje wiele fałszywych wybić z tej formacji. Mówiąc krótko, są one zbyt trudne do handlu na niskich interwałach czasowych, ponieważ ich istotność jest niewielka, a co za tym idzie nie warto poświęcać na nie czasu i pieniędzy.

Jeśli spojrzysz na dwa poniższe obrazy, zobaczysz siłę płynącą z z wykresu dziennego i dostrzeżesz dlaczego spekuluję na podstawie Inside Barów właśnie na tym interwale. Zauważ jak wszystkie boczne ruchy na wykresie H1 reprezentowane są przez jeden setup Inside Bar na wykresie dziennym, który całkiem fajnie zadziałał jako sygnał sprzedaży. Zwróć również uwagę na to, jak wiele Inside Barów z wykresu godzinowego zawiodło; po prostu nie można próbować handlować tych wszystkich setupów na wykresie H1…

2. Handel wbrew trendowi z wykresu dziennego

Preferuje handel z wykorzystaniem setupu Inside Bar zarówno na wykresie dziennym jak i z trendem zgodnym z tym właśnie interwałem. Próby spekulowania przeciwko trendowi z wykresu dziennego są trudnym wyzwaniem, szczególnie jeśli jesteś początkujący lub stosunkowo “nowy” w tym temacie. Oczywiście da się to zrobić, ale najpierw powinieneś czuć się komfortowo i skutecznie rozgrywać Inside Bary NA WYKRESIE DZIENNYM, a ponadto powinny one być uformowane na kluczowych poziomach wykresu.

Inside Bar najlepiej rozgrywać jako formację kontynuacji na wykresie dziennym, a wybicie z nich może zapewnić bardzo dobry stosunek ryzyka do zysku i pozwala dołączyć do trendu, który zostaje wznowiony po krótkiej przerwie czy też konsolidacji.

3. Używanie zbyt wąskiego stop lossa

Czasami umieszczanie stop lossa trochę powyżej lub poniżej świecy matki setupu Inside Bar może być błędem. Kiedy umieszczasz swoje zlecenie zabezpieczające nie możesz kierować się chciwością, to znaczy nie pozycjonuj go zbyt blisko wejścia tylko dlatego, że chcesz spekulować większą pozycją. Powinieneś umieszczać stop loss w logicznym miejscu, gdzie istnieje małe prawdopodobieństwo, iż zostaniesz wyrzucony z rynku przez zwykłe wahania cen w ciągu dnia.

Sugeruję sprawdzić wartość wskaźnika ATR dla pary walutowej czy też innego waloru, którym spekulujesz i upewnić się, że twój stop loss jest poza tą wartością, ale także poza jakimkolwiek krótkoterminowym poziomem wsparcia czy oporu. Może to oznaczać, że będzie trzeba zredukować wielkość pozycji, by przyjąć szerszego stopa, ale jeśli trzeba to zrobić, by osiągnąć zysk, właśnie na tym powinno ci zależeć.

Jak już wspominałem w jednym z moich artykułów, nie możesz za bardzo skupiać się na zarabianiu pieniędzy, a przy tym rezygnować z właściwych nawyków tradingowych (takich jak prawidłowe umieszczanie zlecenia zabezpieczającego).

Odpowiednie nawyki w tradingu prowadzą do długoterminowego sukcesu na rynku, natomiast skupianie się głównie na “zyskach i korzyściach” spowoduje, że utracisz nastawienie na prawidłowy trading, a w rezultacie stracisz pieniądze.


nial fullerNial Fuller jest australijskim traderem, który od wielu lat prowadzi portal LearnToTradeTheMarket.com i skupia wokół siebie traderów preferujących czystą akcję cenową na wykresach, a więc popularne Price Action. Powyższy artykuł jest tłumaczeniem tekstu Niala Fullera. Oryginalny tekst “3 Common Errors When Trading The Inside Bar Strategy” znajdziesz na portalu LearnToTradeTheMarket.com.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here