
Od wielu lat producent sprzętu telekomunikacyjnego Alcatel-Lucent (notowany na NYSE jako ALU) próbował bez większego sukcesu odzyskać swoją dawną sławę z połowy zeszłej dekady, kiedy na świecie rozpoczął się prawdziwy boom technologiczny.
Pomimo tego, że skok popularności Alcatela był krótkotrwały, to przedsiębiorstwo cały czas liczy na dalszy rozwój – widząc przyszłość w zdecydowanie jaśniejszych barwach niż mogłoby się to wydawać inwestorom. Przemawiać mają za tym trzy poniższe argumenty.
Te artykuły również Cię zainteresują
#1 – Arbitraż w umowie z Nokią mógłby wesprzeć wzrost wartości akcji Alcatela
W kwietniu Alcatel-Lucent podpisał z Nokią (NYSE:NOK) umowę wartą prawie 17 miliardów dolarów. Zgodnie z jej zapisami Nokia oraz Alcatel połączą siły, a udziałowcy przejmowanego podmiotu otrzymają 55 akcji Noki za każde 100 akcji Alcatela, które obecnie posiadają.
#2 – Połączenie z Nokią sprawi, że Alcatel zyska na sile
Kolejnym aspektem scalenia Noki i Alcatela jest fakt, że podmioty działając razem będą posiadały o wiele większą szansę na sukces niż realizując swoje strategie rynkowe w pojedynkę. Dotyczy to szczególnie Alcatela, który od lat nie potrafił odbudować swojej pozycji.
Prezes Nokii – Rajeev Suri – twierdzi, że dzięki połączeniu oba przedsiębiorstwa staną się bardziej innowacyjnej a ekonomia skali pozwoli rozwinąć się w szeregu kluczowych sfer operacyjnych. Fakt, że akcje obu spółek spadły po ogłoszeniu decyzji o scaleniu pokazuje niepewność inwestorów odnośnie potencjalnych efektów, które może to przynieść. Większość krytyki spada jednak na Nokię – zdaniem ekspertów spółka mogła bowiem wykupić najbardziej łakome kąski tworzące Alcatela zamiast inwestować w całą spółkę.
Dla inwestorów Alcatela możliwość partycypowania w przyszłym wzroście Nokii jest natomiast niespodziewaną dywidendą, która w przyszłości może przynieść zadowalające zyski.
INWESTUJ W AKCJE NOKII, ALCATELA I INNYCH AMERYKAŃSKICH SPÓŁEK DZIĘKI TOPOPTION – SPRAWDŹ TERAZ
#3 – Internet przedmiotów wpłynie na dalszy rozwój branży telekomunikacyjnej
Jedną z największych szans branży sprzętu telekomunikacyjnego jest koncepcja Internetu przedmiotów (internet of things) zgodnie, z którą przedsiębiorstwa technologiczne jak i całkowicie z technologią wcześniej niepowiązane zaczynają dostrzegać potencjał w aplikacjach służących do kolekcjonowania i analizowania danych. Alcatel i Nokia mogłaby stać się liderem sprzedaży sprzętu powiązanego z Internetem przedmiotów – szczególnie, że rozwiązaniami tymi interesują się branże od transportowej, poprzez przemysł ciężki, aż po sprzęt gospodarstwa domowego.
Pytanie brzmi jednak czy Alcatel i Nokia będą w stanie poszerzyć swoje obecne bazy sprzedażowe, aby dotrzeć do jak największej ilości odbiorców.

SPRAWDŹ ANALIZY ZAGRANICZNYCH SPÓŁEK DOSTĘPNE NA PORTALU COMPARIC