Naga MarketsLogo dukascopy na tle górCena ropy naftowej spadła w poniedziałek niemal 6% po tym, jak ministrowie OPEC+ uzgodnili w weekend, aby zwiększyć podaż o 400 000 baryłek dziennie każdego miesiąca od sierpnia 2021 do kwietnia 2022. Ropa WTI i Brent są teraz o około 8% niżej w stosunku do swoich szczytów z połowy lipca. Pomimo weekendowego porozumienia w sprawie zwiększenia podaży, stratedzy UBS nadal pozytywnie oceniają perspektywy dla rynku czarnego złota. Przedstawili trzy powody, dla których do końca września ceny ropy wzrośnie do 80 USD. Ropa Brent kosztuje 69 USD za baryłkę, a WTI niecałe 67 USD.

Ropa Brent: 3. powody, dla których cena wzrośnie do 80 USD – UBS

  • Po zawarciu umowy OPEC+ rynkowa uwaga powinna przesunąć się z podaży na rosnący popyt

Stosunkowo stonowana reakcja rynków ropy na umowę o dostawach sugeruje, że zwiększenie globalnej podaży ropy o dwa miliony baryłek dziennie do końca roku było zgodne z oczekiwaniami rynku. Po zawarciu umowy inwestorzy mają teraz większą jasność co do podaży ropy w perspektywie blisko- i średnioterminowej. W ocenie strategów z UBS uwaga inwestorów powinna teraz zwrócić się z powrotem w stronę ponownego otwarcia gospodarczego.  • Popyt wygląda na solidny tego lata

Wstępne dane sugerują wzrost popytu na ropę, szczególnie w USA i Europie. Fala stłumionego popytu na wyjazdy wakacyjne, rekreację i działalność biznesową powinna jeszcze bardziej zwiększyć popyt na surowiec w nadchodzących tygodniach.

Globalny popyt na ropę jest obecnie prawdopodobnie powyżej 97 mln b/d, w porównaniu z najniższym poziomem 78 mln b/d w kwietniu 2020 r. Nadal prognozujemy, że globalny popyt przekroczy w tym roku 99 mln b/d. – napisano w raporcie.

  • Wzrost produkcji nie jest trwały i może zostać cofnięty, jeśli ograniczenia zostaną przywrócone

Grupa OPEC+ odbędzie swoje kolejne spotkanie 1 września. Jeśli dojdzie do wprowadzenia nowych ograniczeń, obniżając popyt na ropę, OPEC+ może wstrzymać lub nawet cofnąć decyzję o zwiększeniu podaży. Ponadto niektóre kraje mogą nie być w stanie zwiększać produkcji co miesiąc ze względu na spadek ich zdolności produkcyjnych.

Co więcej, wytyczne dotyczące wzrostu produkcji nie są ustalone na stałe, ale raczej mają służyć jako sygnał dla producentów spoza OPEC+, aby rozważyli te cele przy podejmowaniu decyzji dotyczących ich własnych planów produkcyjnych na 2022 r. – dodano.

W ocenie ekspertów ponowny wzrost cen ropy przyniósłby również korzyści walutom surowcowym (w tym dolarowi kanadyjskiemu, rublowi rosyjskiemu i koronie norweskiej) oraz akcjom energetycznym.

Podobnego zdania jest Ed Morse, Global Head of Commodities Research z Citibanku. Analityk napisał w swojej ostatniej notatce do kleintów, że ​​ceny ropy znacznie wzrosną do końca lata, pomimo umowy OPEC i sojuszników (OPEC+) mającej na celu zwiększenie dostaw.

Partnerem portalu comparic.pl jest broker Dukascopy Europe dający swoim klientom dostęp do rachunków ECN, również w polskich złotych.

Handluj na walutach, indeksach i towarach dzięki Swiss FX & CFD Marketplace. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz!

Kurs ropy Brent na interwale dziennym, tradingview
Kurs ropy Brent na interwale dziennym, tradingview

Zobacz również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: dax30 wykres | dax wykres | swig80 akcje | kursy kryptowalut wykres | datawalk kurs | ciech notowania | jak kupić kryptowalutę |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here