Naga Markets
nial fullerZapraszamy do zapoznania się z kolejną lekcją jaką serwuje znany na całym świecie, australijski trader price action – Nial Fuller. Poniższy temat poświęcony jest temu jak odróżnić rynek trendowy od konsolidującego. 3 taktyki z jakimi zaznajamia nas Nial Fuller z pewnością w tym pomogą i rozwieją wszelkie wątpliwości przy kolejnych analizach.


Jedną z najważniejszych rzeczy jaką musi zrobić trader price action jest określenie czy rynek znajduje się w trendzie, czy też nie. Odpowiedź na to pytanie determinuje podejście do rynku, tak więc krytyczne jest zrozumienie jak prawidłowo rozróżnić rynek w trendzie, od tego który znajduje się w konsolidacji.

Jeśli zmagałeś się z tym jeszcze niedawno lub jesteś nowy w tradingu, ta lekcja jest właśnie dla ciebie. Po przeczytaniu tego artykułu powinieneś czuć, że masz lepsze zrozumienie tego jak dokładnie odróżnić wykres, który jest w trendzie od tego, który nie jest.

Szukaj wzorów akcji cenowej

Pierwszą taktykę stosuje się od setek lat i jest ku temu dobry powód; ona po prostu działa.

Moim ulubionym sposobem na określanie czy rynek znajduje się w trendzie jest po prostu patrzenie na akcję cenową jaka ma nim miejsce. To bardzo proste, szukam powtarzających się wzorów wyższych szczytów i wyższych dołków na rynku w trendzie wzrostowym oraz niższych szczytów i niższych dołków w trendzie spadkowym.

Poniżej znajduje się przykład rynku będącego w oczywistym trendzie spadkowym, czego dowodzą powtarzające się niższe szczyty i niższe dołki.

nf2
Niższe dołki i niższe szczyty oznaczają trend spadkowy…


Tu z kolei mamy przykład rynku, który znajduje się w oczywistym terenie wzrostowym, czego dowodzi sekwencja wyższych szczytów i wyższych dołków.

nf3
Wyższe dołki i wyższe szczyty oznaczają trend wzrostowy…

Wskazówka: otrzymuje często maile z pytaniem o to skąd mam wiedzieć kiedy zaczyna się nowy trend, a kiedy kończy się stary. Używasz po prostu tej samej taktyki – rozpoznajesz akcję cenową na podstawie wyższych szczytów i wyższych dołków lub niższych szczytów i niższych dołków. Dla przykładu, Kiedy widzisz, że sekwencja wyższych szczytów i wyższych dołków została złamana poprzez ustanowienie niższego szczytu jest to wczesne ostrzeżenie o tym, iż trend może zbliżać się ku końcowi.

By naprawdę rozważać, czy trend wzrostowy się zakończył i rozpoczął się nowy trend spadkowy musimy zobaczyć przynajmniej jedną sekwencje niższego szczytu i niższego dołka w następstwie trendu wzrostowego. Oznacza to, że gdy cena utworzy niższy szczyt (tak więc nie udało się utworzyć wyższego szczytu), powinniśmy wtedy zobaczyć jak następnie tworzy się niższy dołek. Właśnie w tym momencie możemy zacząć szukać okazji sprzedażowych.


Chcesz handlować na platformie tradingowej i wykresach preferowanych przez Niala Fullera? - Załóż bezpłatne 60-dniowe konto próbne u brokera FXTRADING.com.

Szukaj równoległych poziomów

Możemy również użyć kluczowych poziomów wsparcia i oporu, by określić czy rynek jest w trendzie, czy też nie. Podstawowym sposobem jest zatem proste spojrzenie na cenę, która wyraźnie oscyluje między równoległymi poziomami. Jeśli cena odbija się pomiędzy dwoma poziomami wtedy rynek jest w ruchu bocznym.

Wyróżniamy dwa podstawowe typy rynków w ruchu bocznym. Jeden z nich jest “wzburzony” drugi natomiast to ruch w zakresie. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tych rynków, sprawdź moją niedawną lekcję o tym jak handlować na rynku przebywającym w konsolidacji.

Na poniższym przykładzie widzimy, że cena na ogół porusza się między równoległymi poziomami wsparcia i oporu. Zauważ, że cena nie zawsze dokładnie trafia w te poziomy, natomiast jeśli ogólnie ruch odbywa się bokiem pomiędzy dwoma oczywistymi poziomami oznacza to, że znajdujemy się na rynku, który nie jest w trendzie, a porusza się w zakresie.

nf4

Średnie ruchome

Kolejna taktyka, której możemy użyć do rozróżnienia faz rynku polega na skorzystaniu ze średnich ruchomych. Średnie ruchome zapewniają łatwiejszą wizualnie wskazówkę dla początkujących, jednakże muszą one być stosowane w połączeniu z taktyką opartą na akcji cenowej, którą omawialiśmy punkt wyżej. Dzieje się tak z powodów, które wkrótce omówię.

Zazwyczaj używam 8- i 21-okresowej wykładniczej średniej ruchomej (EMA 8/21) na wykresie dziennym jako szybkiego przewodnika po trendzie jak również jako dynamicznego wsparcia i oporu (obszaru wartości). W zasadzie są dwie rzeczy na które należy zwrócić uwagę używając średnich ruchomych do odróżnienia trendu od konsolidacji. Pierwsza z nich to kierunek w jakim krzyżują się średnie. Średnie krzyżują się w górę czy w dół? Przecięcia średnich używam wyłącznie do określenia kierunku, natomiast nie korzystam z nich tak jak to ma miejsce w tradycyjnym “systemie wejścia polegającym na przecięciu średnich”, czego uczą niektórzy ludzie.

Strategię Niala Fullera możesz wypróbować na rachunku w XM, gdzie bez depozytu odbierzesz premię w wysokości 30 USD.

Kolejna rzecz na jaką patrzę, to czy średnie są ze sobą rozbieżne (oddalone od siebie), co wskazuje na bardzo silny rynek w trendzie. Jednakże musisz włączyć średnie ruchome w taktykę opierającą się na akcji cenowej (szczyty i dołki), którą poznałeś w punkcie pierwszym, ponieważ same średnie mogą cię czasem zmylić jeśli rynek porusza się w zakresie. W rzeczywistości średnie powinny być używane tylko jako proste odniesienie dla kierunku trendu oraz by zobaczyć obszary wartości, z których można kupować lub sprzedawać.

Same średnie wykładnicze wyznaczają dynamiczną strefę wsparcia lub oporu. Strefę pomiędzy dwiema średnimi takimi jak 8- i 21-okresowa możemy obserwować, czy po cofnięciu do tego obszaru pojawią się zgodne z trendem sygnały price action.

nf5
# Średnie (EMA) się przecinają i kierują w górę || # Wykładnicze średnie kroczące oddzielają się od siebie i pną w górę

Główne zastrzeżenia co do używania średnich ruchomych, do identyfikacji trendu jest takie, że mogą one cię zmylić jeśli rynek porusza się w zakresie. Właśnie dlatego musisz używać metody opartej na akcji cenowej, którą omawialiśmy w punkcie pierwszym, gdyż ona działa w tym przypadku jako filtr.

Dla przykładu, jeśli na wykres rynku w trendzie bocznym jaki został opisany w punkcie drugim powyżej, nałożysz średnie ruchome, będą się one przecinały w górę i w dół wraz z ceną oscylującą pomiędzy równoległymi poziomami. Tak więc jeśli będziesz podążał za średnimi na rynku w konsolidacji, będziesz stale w błędzie gdyż cena na ogół będzie zmieniać kierunek bezpośrednio po przecięciu się średnich. Z tego powodu preferuje raczej taktykę pokazaną w punkcie pierwszym, natomiast średnie ruchome mogą być miłym uzupełnieniem do tej metody. Ponadto jak już wspomniałem zapewniają one dobry obszar wartości na rynku w trendzie, z którego można kupować i sprzedawać.

Zakończenie

Trend rzeczywiście jest twoim przyjacielem i chcesz mieć całkowitą jasność, co do tego, czy ten trend występuje, czy też nie, zanim podejmiesz jakąkolwiek próbę handlu. Mam nadzieję że ta lekcja wyjaśniła jak odróżnić rynek w trendzie, od tego który porusza się w ruchu bocznym, dzięki czemu możesz zwiększyć swoje szanse na złapanie dużego ruchu.


Oryginalny artykuł w języku angielskim znajdziesz na portalu Niala Fullera: LearnToTradeTheMarket.comtokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here