Naga MarketsNial Fuller AuthorPoniższy post został napisany przez światowej klasy tradera Niala Fullera, który specjalizuje się w analizach price action.

Oryginalny tekst możesz znaleźć tutaj – “3 Fool Proof Tactics to Distinguish a Trending Market From a Sideways Market


Jedną z najważniejszych rzeczy jaką musi zrobić trader price action jest określenie czy rynek znajduje się w trendzie, czy też nie. Odpowiedź na to pytanie determinuje podejście do rynku, dlatego bardzo ważne jest, by zrozumieć jak prawidłowo rozróżnić rynek w trendzie, od tego który znajduje się w konsolidacji.

Jeśli zmagałeś się z tym jeszcze niedawno lub jesteś nowy w tradingu, ta lekcja jest właśnie dla ciebie. Po przeczytaniu tego artykułu powinieneś czuć, że masz lepsze zrozumienie tego jak dokładnie odróżnić wykres, który jest w trendzie od tego, który nie jest.

Szukaj wzorców akcji cenowej

Pierwszą taktykę stosuje się od setek lat i jest ku temu dobry powód; ona po prostu działa.

Moim ulubionym sposobem na określanie czy rynek znajduje się w trendzie jest po prostu patrzenie na akcję cenową jaka ma nim miejsce. To bardzo proste, szukam powtarzających się wzorów wyższych szczytów (HH) i wyższych dołków (HL) na rynku w trendzie wzrostowym oraz niższych szczytów (LH) i niższych dołków (LL) w trendzie spadkowym.

Poniżej znajduje się przykład rynku będącego w oczywistym trendzie spadkowym, czego dowodzą powtarzające się niższe szczyty i niższe dołki.

nf2
Niższe dołki i niższe szczyty oznaczają trend spadkowy…


Tu z kolei mamy przykład rynku, który znajduje się w oczywistym terenie wzrostowym, czego dowodzi sekwencja wyższych szczytów i wyższych dołków.


Chcesz mieć dostęp do tej samej analizy wykresów technicznych i platformy brokera, z której korzysta Nial Fuller? - Pobierz darmowe oprogramowanie w tym miejscu.

nf3
Wyższe dołki i wyższe szczyty oznaczają trend wzrostowy…

Wskazówka: często otrzymuje maile z pytaniem o to, skąd wiem kiedy zaczyna się nowy trend, a kiedy kończy się stary. Używasz po prostu tej samej taktyki – rozpoznajesz akcję cenową na podstawie wyższych szczytów i wyższych dołków lub niższych szczytów i niższych dołków. Dla przykładu, Kiedy widzisz, że sekwencja wyższych szczytów i wyższych dołków została złamana poprzez ustanowienie niższego szczytu jest to wczesne ostrzeżenie o tym, iż trend może zbliżać się ku końcowi.

By naprawdę rozważać, czy trend wzrostowy się zakończył i rozpoczął się nowy trend spadkowy, musimy zobaczyć przynajmniej jedną sekwencje niższego szczytu i niższego dołka w następstwie trendu wzrostowego. Oznacza to, że gdy cena utworzy niższy szczyt (tak więc nie udało się utworzyć wyższego szczytu), powinniśmy wtedy zobaczyć jak następnie tworzy się niższy dołek. Właśnie w tym momencie możemy zacząć szukać okazji sprzedażowych.

Szukaj poziomów równoległych

Możemy również użyć kluczowych poziomów wsparcia i oporu, by określić czy rynek jest w trendzie, czy też nie. Podstawowym sposobem jest zatem proste spojrzenie na cenę, która wyraźnie oscyluje między równoległymi poziomami. Jeśli cena odbija się pomiędzy dwoma poziomami, wtedy rynek znajduje się w ruchu bocznym.

Wyróżniamy dwa podstawowe typy rynków w ruchu bocznym. Jeden z nich jest “wzburzony” drugi natomiast to ruch w zakresie. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tych rynków, sprawdź moją niedawną lekcję o tym jak handlować na rynku przebywającym w konsolidacji.

Na poniższym przykładzie widzimy, że cena na ogół porusza się między równoległymi poziomami wsparcia i oporu. Zauważ, że kurs nie zawsze dokładnie trafia w te poziomy, natomiast jeśli ogólnie ruch odbywa się bokiem pomiędzy dwoma oczywistymi poziomami oznacza to, że znajdujemy się na rynku, który nie jest w trendzie, a porusza się w zakresie.

nf4

Średnie ruchome

Kolejna taktyka, której możemy użyć do rozróżnienia faz rynku polega na skorzystaniu ze średnich ruchomych. Średnie ruchome dostarczają prostszej wizualnie wskazówki dla początkujących, jednakże muszą one być stosowane w połączeniu z taktyką opartą na akcji cenowej, którą omawialiśmy punkt wyżej. Dzieje się tak z powodów, które wkrótce omówię.

Zazwyczaj używam 8- i 21-okresowej wykładniczej średniej ruchomej (EMA 8/21) na wykresie dziennym jako szybkiego przewodnika po trendzie jak również jako dynamicznego wsparcia i oporu (obszaru wartości).

W zasadzie są dwie rzeczy, na które należy zwrócić uwagę używając średnich ruchomych do odróżnienia trendu od konsolidacji. Pierwsza z nich to kierunek w jakim krzyżują się średnie. Średnie krzyżują się w górę czy w dół? Przecięcia średnich używam wyłącznie do określenia kierunku, natomiast nie korzystam z nich tak, jak to ma miejsce w tradycyjnym “systemie wejścia polegającym na przecięciu średnich”, czego uczą niektórzy ludzie.

Kolejna rzecz na jaką patrzę, to czy średnie są od siebie rozbieżne (oddalone od siebie), co wskazuje na bardzo silny rynek w trendzie. Jednakże, musisz połączyć średnie ruchome z taktyką opierającą się na akcji cenowej (szczyty i dołki), którą poznałeś w punkcie pierwszym, ponieważ same średnie mogą cię czasem zmylić jeśli rynek porusza się w zakresie. W rzeczywistości, średnie powinny być używane tylko jako proste odniesienie dla kierunku trendu oraz by zobaczyć obszary wartości, z których można kupować lub sprzedawać.

Same średnie wykładnicze wyznaczają dynamiczną strefę wsparcia lub oporu. Strefę pomiędzy dwiema średnimi takimi jak 8- i 21-okresowa możemy obserwować, czy w przypadku cofnięcia do tego obszaru pojawią się tam zgodne z trendem sygnały price action.

nf5
# Średnie (EMA) się przecinają i kierują w górę || # Wykładnicze średnie kroczące oddzielają się od siebie i pną w górę

Głównym zastrzeżeniem dotyczącym używania średnich ruchomych do identyfikacji trendu jest to, że mogą one cię zmylić jeśli rynek porusza się w zakresie. Właśnie dlatego musisz używać metody opartej na akcji cenowej, którą omawialiśmy w punkcie pierwszym, gdyż ona działa w tym przypadku jako filtr.

Dla przykładu, jeśli na wykres rynku w trendzie bocznym jaki został opisany w punkcie drugim powyżej, nałożysz średnie ruchome, będą się one przecinały w górę i w dół wraz z ceną oscylującą pomiędzy równoległymi poziomami. Tak więc, jeśli będziesz podążał za średnimi na rynku w konsolidacji, będziesz stale w błędzie gdyż cena na ogół będzie zmieniać kierunek bezpośrednio po przecięciu się średnich. Z tego powodu preferuje raczej taktykę pokazaną w punkcie pierwszym, natomiast średnie ruchome mogą być miłym uzupełnieniem tej metody. Ponadto, jak już wspomniałem, średnie kroczące zapewniają dobre “obszary wartości” na rynku w trendzie, z których można kupować i sprzedawać.

Zakończenie

Trend rzeczywiście jest twoim przyjacielem i chcesz mieć całkowitą jasność, co do tego, czy ten trend występuje, czy też nie, zanim podejmiesz jakąkolwiek próbę handlu. Mam nadzieję, że ta lekcja wyjaśniła jak odróżnić rynek w trendzie, od tego który porusza się w ruchu bocznym, dzięki czemu możesz zwiększyć swoje szanse na złapanie dużego ruchu.

Więcej od Niala Fullera:

Ten post został napisany przez światowej klasy tradera Niala Fullera i opiera się na jego własnych strategiach tradingu price action.

Oryginalny tekst możesz znaleźć tutaj – “3 Fool Proof Tactics to Distinguish a Trending Market From a Sideways Market


Nial Fuller AuthorNial Fuller jest profesjonalnym traderem, coachem i autorem. Jest również założycielem oraz CEO Learn to Trade the Market, czołowego serwisu poświęconego edukacji tradingowej, skupiającego 20.000 tysięcy uczniów oraz 250.000 czytelników miesięcznie.
Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here