Naga Marketswłoska flaga na budynku rządowymTemat problemu trzeciej co do wielkości gospodarki strefy euro powraca jak widmo od wielu lat, choć bywały momenty, w których temat był jeszcze głośniejszy. Takim okresem był choćby ostatni kwartał ubiegłego roku, w którym to gospodarka Włoska zmagała się z coraz to większym problemem deficytu budżetu państwa. Inwestorzy nie boją się już używać słowa “recesja” odnosząc się do obecnej sytuacji Włoskiej gospodarki, jednak w tym momencie nadal zwalniające tempo wzrostu nie pozostawia złudzeń – kryzys już trwa. 


Widmo problemów powraca

Ubiegły rok 2018 dla Włoskiej gospodarki był jednym z cięższych okresów, kiedy to czas pełen zawirowań obejmował zarówno problemy ekonomiczne, gospodarcze ale i polityczne, wracające jak bumerang z poprzednich lat, nawarstwiające się i przyczyniające do obecnego kryzysu trzeciej pod względem wielkości gospodarki strefy euro.

Głównym problemem, pojawiającym się w ubiegłym roku były wyższe koszty finansowania zewnętrznego i napięcia fiskalne, które odbiły się na całości gospodarki. Wówczas rząd Włoski wraz z Brukselą uzgodniły zmieniony plan wydatków w następstwie napięć między obiema stronami, które obejmowały mniejszy docelowy deficyt w 2019 roku.

Zobacz również: Poranny przegląd rynków – chiński przemysł spowalnia, PMI z Europy

W tym momencie jednak mimo długich tygodni uzgodnień planów budżetowych, mających na celu ratowanie Włoskiej gospodarki, dalsze prognozy gospodarcze nie pozostają optymistyczne. Obecne odczyty makroekonomiczne przeprowadzone przez urząd statystyczny Istat trzeciej gospodarki strefy euro wskazują, że produkcja przemysłowa zmniejszyła się o kolejne 0,2% (-0,2%) w ciągu ostatniego kwartału 2018 roku. Kolejne obniżenie ekonomiczne oznaczać będzie wywarcie dalszej presji na rząd koalicyjny, który w tym momencie zdaje się nie mieć już więcej do zaoferowania.

Dalsze prognozy?

Spadek PKB w czwartym kwartale był spodziewany – jednak nie na tyle, na ile przedstawiają to obecne dane. Inwestorzy z niecierpliwością przyglądali się dzisiejszym wynikom gospodarczym Włoch po długich miesiącach negocjacji z Unią Europejską w sprawie budżetu państwa, które zwiększyły rentowność obligacji.

Trwająca recesja gospodarcza Włoch ma jednak nadal szanse zażegnania kryzysu, ponieważ rząd włoski nadal oczekuje wydania ekspansywnego programu na 2019 rok. Obecnie, wygląda na to, że pierwsze prognozy, które wskazywały niewielki wzrost gospodarczy Włoch – mogą w tym momencie zostać puszczone w niepamięć – tymczasem Włochy nadal będą musiały zmierzyć się z pewnymi i realnymi problemami.

Może Cię zainteresować: Populiści wygrali walkę o włoski budżet. Czy 2019 przyniesie fiskalną wojnę?

Międzynarodowy Fundusz Walutowy wraz z Bankiem Centralnym Włoch szacują, iż w tym roku wzrost gospodarczy wyniesie 0,6% co stanowi redukcję pierwotnych założeń instytucji o ponad połowę.

wykres EURUSD M15 31.01.2019
EURUSD M15 31.01.2019

W tym momencie para EUR/USD reaguje spadkami na opublikowane dane. Kurs euro schodzi dziś z poziomu 1.1540 do 1.1470. Sentyment pary odwzorowuje nastawienie inwestorów do niepewnej sytuacji strefy euro, która według dzisiejszych odczytów – wskazywała na znaczne spowolnienie.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here