Naga Markets

Wciąż trwający sezon zysków sprawia, że ​​giełdy w USA zamieniają się w starożytny dramat pełen szokujących wzlotów i upadków. Prawda jest taka, że ​​zmienność wciąż nie znika z rynków i jest to fakt, który stwarza wiele okazji do potencjalnych zysków. Klienci Purple Trading wiedzą o tym i nie mogli oderwać wzroku od 3 spółek, w szczególności w tym miesiącu. Przeczytaj ten artykuł, jeśli chcesz je poznać bliżej i dowiedzieć się co jest w nich takiego pociągającego.

Potwór zjadający pieniądze o nazwie Metaverse

Mówiąc o firmach, które są „potworami zjadającymi pieniądze”, od razu przychodzi na myśl Meta – firma macierzysta Facebooka, Instagrama czy WhatsAppa. Problemy spółki nie słabną, a na koniec 2021 roku odpisała prawie 75% swojej kapitalizacji. Tak skrajny spadek wartości firmy jest czymś wyjątkowym. Założyciel Facebooka, Mark Zuckerberg, przeszedł nawet do historii jako człowiek, który stracił najwięcej pieniędzy w historii. Przyczyny można szukać na wielu płaszczyznach, ale my skupimy się na wynikach spółki za trzeci kwartał.

Meta odnotowuje wzorowy wzrost przychodów rok do roku, ale w tym roku dwukrotnie przełamała ten trend. Przychody w trzecim kwartale spadły o 4,5% rok do roku, głównie z powodu spadku zainteresowania reklamami. Średnia cena za reklamę spadła o 18% rok do roku, ale Alphabet i Snapchat również odnotowały podobne trendy. Jednak wspomniane firmy nie mają przykutego do nóg ciężaru zwanego Metaverse.

Ten ostatni okazuje się dosłownie potworem zjadającym pieniądze. Meta zainwestowała w nią już ponad 30 miliardów dolarów, a w przyszłym roku inwestycje mają wzrosnąć. Mark Zuckerberg błaga rynki o wyrozumiałość i wciąż jest przekonany, że Metaverse to kolejny wielki projekt. Jednak cierpliwość inwestorów wobec Metaverse jest już minimalna i widać to w spadkach akcji (patrz wykres 1).

CO TRZECI KLIENT PURPLE TRADING JEST RENTOWNY. SPRAWDŹ DLACZEGO

Wykres 1: Akcje Meta na platformie MT4 w przedziale czasowym D1 wraz z 50- i 100-dniowymi średnimi ruchomymi

Względnie pozytywne były dane dotyczące użytkowników aktywnych na co dzień. Zainteresowanie Instagramem osiągnęło swoje szczytowe poziomy, przekraczając po raz pierwszy w historii 2 miliardy aktywnych użytkowników dziennie. To jednak nie wystarczyło, by zmiękczyć inwestorów. Bieżący kwartał prawdopodobnie ponownie będzie rozczarowujący, a spodziewany jest ponownie spadek przychodów rok do roku. Podobnie jak inni, Meta również cierpi z powodu silnego dolara amerykańskiego, który zniweluje dochody z zagranicy. Nie można powiedzieć, że akcje Meta są w tej chwili dobrą okazją do kupna, ponieważ bardziej przypominają General Electric – niegdyś jedną z największych firm na świecie, która słynie ze stopniowego upadku dzięki serii bardzo niefortunnych decyzji.

Również w tym tygodniu Meta ogłosiła masowe zwolnienia (ok. 13% pracowników), które zostały raczej pozytywnie odebrane przez rynek. Zwolnienia powinny również dotknąć pracowników pracujących w Metaverse, więc koszty mogą spaść. Kwestią, która wciąż pozostaje w tej chwili w powietrzu, jest to, jak trudne finansowo będzie zrekompensowanie zwolnionych pracowników.

Jak długo Apple będzie wspierać wielkie technologie?

Pamiętasz słynne firmy FAANG? Za tym akronimem kryją się spółki ulubieńców technologii, które wypełniły portfele większości inwestorów. Facebook (Meta), Apple, Amazon, Netflix i Google (alfabet). Dotychczasowy przebieg 2022 roku był dla tych firm wyjątkowo trudny. Jednak jedna firma spośród tych pięciu cierpi mniej niż pozostałe. To dlatego, że Apple ma obecnie praktycznie taką samą kapitalizację jak wszystkie inne firmy razem wzięte. Co stoi za jej sukcesem? I czy Apple może dalej walczyć o honor amerykańskich rynków?

XTB

Chociaż akcje Apple straciły ponad 20% od początku roku, co nie jest cudem, nadal radzą sobie lepiej niż cały rynek (mierzony przez S&P 500) i innych gigantów technologicznych. Wszystko zależy od pozytywnych wyników ekonomicznych, ale tak naprawdę w tym roku nie było wiele do zobaczenia.

Wyniki Apple za trzeci kwartał zostały bardzo pozytywnie odebrane przez rynek – sprzedaż wzrosła o 8% rok do roku do 90 miliardów dolarów i praktycznie wszystkie produkty radziły sobie dobrze. Sprzedaż iPhone’ów spadła o zaledwie 40 milionów. Jednak inwestorzy już teraz patrzą w przyszłość na dane z bieżącego kwartału. Jakie będą?

Wykres 2: Akcje Apple na platformie MT4 w przedziale czasowym H1 wraz z 50- i 100-dniowymi średnimi ruchomymi

Chociaż Apple nie przedstawił dokładnej prognozy na ostatni kwartał roku, który tradycyjnie jest najlepszy dla spółki, rynek spodziewa się historycznego rekordu. Mówi się nawet o sprzedaży na poziomie ponad 125 miliardów dolarów. Jednak Apple stoi w obliczu kilku zagrożeń. Chyba największe są zamknięcia w Chinach wokół fabryki Foxconn, która jest jednym z najważniejszych producentów iPhone’ów. Chiny wciąż bezkompromisowo walczą z koronawirusem, który zaczął się rozprzestrzeniać w fabrykach Foxconna. Firma sama przyznała, że niektórych produktów może zabraknąć w okresie Świąt Bożego Narodzenia. Akcje spadły już o około 20 USD od czasu doskonałych wyników kwartalnych. Ryzykiem jest też dolar amerykański, a jego siła jest bardzo niebezpieczna dla tak mocno zorientowanej na eksport firmy. Jednak Apple kilka razy w swojej historii pokazało, że może prosperować praktycznie nieprzerwanie, a jego obecna cena może nadal wyglądać atrakcyjnie.

Czy Tesla płaci cenę za megalomanię Elona Muska?

Akcje Tesli od dawna należą do najbardziej poszukiwanych ze względu na dużą zmienność. W rezultacie od długiego czasu jest to jedna z najczęściej handlowanych akcji CFD wśród klientów Purple Trading. Spółka potwierdziła to w tym roku, tracąc od początku roku ponad 50% swojej wartości. Nie obyło się jednak bez znaczących ruchów w obie strony.

Jakie były wyniki finansowe Tesli w trzecim kwartale? W dwóch słowach – niezbyt pozytywne. Podczas gdy zyski przewyższyły oczekiwania rynku, sprzedaż spadła poniżej oczekiwań. Po raz pierwszy Tesla dostarczyła również mniej samochodów niż wyprodukowała. Podczas gdy produkcja wyniosła rekordowe 365 000 samochodów, dostarczono tylko 343 000 (oczekiwano 371 000). Firma wskazuje, że duża luka między produkcją, a dostawami wynika z bieżących trudności w transporcie międzynarodowym.

Wykres 3: Akcje Tesli na platformie MT4 w przedziale czasowym H1 wraz z 50- i 100-dniowymi średnimi ruchomymi

Dlaczego Purple Trading? – Jesteśmy Purple Trading, brokerem założonym przez grupę czeskich i słowackich pasjonatów tradingu. Naszym celem jest zapewnienie Ci uczciwych warunków handlowych, najnowocześniejszych technologii, a przede wszystkim bycie dla Ciebie równorzędnym partnerem. Wierzymy, że jest to właściwa droga do osiągnięcia sukcesu na rynkach finansowych – komentuje David Varga, współzałożyciel i CEO Purple Trading.Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


Poprzedni artykułDolar odrabia straty po nowych danych z USA. Kurs EUR/USD schodzi poniżej 1,04
Następny artykułMirbud przed szansą na zmianę układu sił na wykresie
Redaktor Comparic.pl. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Od 2009 roku związany z rynkami finansowymi, bez których, jak podkreśla wielokrotnie, nie wyobraża sobie życia. W latach 2016 - 2018 członek projektu Domu Traderów. Specjalizuje się w geopolityce, która w jego ocenie ma kluczowy wpływ na kształtowanie długoterminowych trendów na rynkach. Wyznaje holistyczne podejście do handlu i liczy się dla niego każda, nawet najmniejsza rynkowa przewaga. Współtwórca analizy stref wolumenowych, nie uznaje subiektywizmu w spekulacji, zagorzały zwolennik odpowiedzialnego zarządzania ryzykiem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here