Naga MarketsNial Fuller AuthorPoniższy post został napisany przez światowej klasy tradera Niala Fullera, który specjalizuje się w analizach price action.

Oryginalny tekst możesz znaleźć tutaj – “3 Steps To Immediately Become A Successful Trader


Wiem już co sobie myślisz; tytuł tego artykułu jest bardzo odważny. Mimo, że faktycznie może on być śmiały, to zapewniam cię, że nie jest przesadą. Obiecuję, że jeśli przeczytasz ten cały artykuł, przemyślisz wszystko dokładnie i wdrożysz to czym się w nim dzielę, dostrzeżesz  dlaczego tytuł wcale nie jest przesadzony.

Stanie się zarabiającym traderem wcale nie jest tak trudne czy nieuchwytne jak zapewne teraz ci się wydaje. Wszystko czego potrzebujesz to kilka zmian w zachowaniu, a co ważniejsze, w myśleniu. Polecam przeczytać ten artykuł do samego końca, ponieważ wierzę, że informacje jakimi się w nim dzielę mogą być “brakującym elementem” twoich tradingowych puzzli, które próbujesz poskładać w jedną całość…

Krok pierwszy: Zrób sobie kolejny tydzień wolny od tradingu

Jest to bardzo istotny, pierwszy krok jaki musisz wykonać jeśli chcesz natychmiast poprawić swój trading i szybko poradzić sobie z jakimkolwiek problemem, którego w ostatnim czasie doświadczyłeś, jeśli chodzi oczywiście o trading.

Niezwykle trudno jest dostrzec błędy popełnione w handlu, jeśli nie zrobisz sobie trochę przerwy od tradingu. Tak więc pierwszą rzeczą jaką powinieneś zrobić jest zamknięcie wszystkich pozycji, jeśli oczywiście jakiekolwiek masz otwarte, a następnie zrobienie sobie wolnego od rynku na cały kolejny, tradingowy tydzień.

Podczas tego tygodnia, powinieneś wykonać kilka czynności, a poniżej znajdziesz ich listę, uporządkowaną malejąco w zależności od ich znaczenia:

1. Przejrzyj i zaktualizuj / dostosuj swój trading plan – jeśli nie używałeś ostatnio swojego trading planu, może to wiele wyjaśniać odnośnie tego, dlaczego w ostatnim czasie “walczyłeś” z rynkiem. Zatem weź swój plan i zaktualizuj go; przejrzyj go dokładnie i upewnij się, że zawiera on wciąż to czego chcesz, jeśli natomiast jeszcze go nie masz, musisz go stworzyć. 


Chcesz mieć dostęp do tej samej analizy wykresów technicznych i platformy brokera, z której korzysta Nial Fuller? - Pobierz darmowe oprogramowanie w tym miejscu.

2. Zmień swoje myślenie – Zanurz się w uczucie bycia poza rynkiem przez ten tydzień. Zrozum, że tak właśnie powinieneś się czuć przez większość czasu, a to znaczy, że w większości przypadków nie powinieneś być na rynku. Przez większość czasu powinieneś cierpliwe czekać na wysoce prawdopodobny sygnał, innymi słowy musisz handlować jak krokodyl. Zrozum, że kiedy dokonasz zmiany psychicznej z myślenia w stylu “żeby zarabiać pieniądze trzeba dużo handlować”, na zaakceptowanie faktu, iż musisz być bardziej cierpliwy i zdyscyplinowany, o wiele bardziej zbliżysz się do odniesienia sukcesu jako trader.

3. Organizacja – musisz być zorganizowany, niezależnie od tego gdzie akurat handlujesz. Jeśli masz jakieś tradingowe biuro, uporządkuj je. Jeśli nie masz, uporządkuj swój komputer przez usunięcie starych, niepotrzebnych plików, itp. Następnie zabierz się za uporządkowanie swojego tradingu planu w dobrze wyglądający dokument; wydrukuj go, zalaminuj jeśli chcesz, po prostu spraw, by wyglądało to profesjonalnie i uporządkowanie, wtedy istnieje większa szansa, że będzie z niego korzystał.

4. Wyczyść wykresy – jeśli tego nie zrobiłeś, wywal wszystko ze swoich wykresów, to znaczy wszystkie wskaźniki, itd. Zostaw sobie tylko to co niezbędne (EMA 8/21), a kiedy wrócisz po przerwie, jeszcze PRZED otwarciem rynków, nanieś kluczowe poziomy wsparcia i oporu na wykres. Jeśli nie pamiętasz jak to robić, sprawdź artykuły, w których jest to dokładnie wyjaśnione (są na Comparic).

Zróbmy więc małe podsumowanie tego co powienieneś zrobić; weź sobie tydzień wolnego od tradingu by: 1 – przejrzeć / zaktualizować lub stworzyć swój trading plan, jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, 2 – zmienić swoje myślenie z “potrzeby handlowania” przez cały czas na bycie cierpliwą osobą, która handluje jak snajper, 3 – Uporządkuj miejsce, w którym handlujesz, komputer i trading plan, 4 – uwolnij swoje wykresy od wskaźników i narysuj kluczowe poziomy wykresu z jakich będziesz korzystał po wolnym tygodniu.

Krok drugi: Zmień swoją definicję sukcesu w tradingu

Jeśli wyobrażenie “udanego handlu” kojarzy ci się z “szybkimi pieniędzmi, samochodami, itp.”, musisz to jak najszybciej zmienić na myślenie w kategoriach prawidłowego zawierania transakcji, a także podążania za metodą jaką handlujesz i trading planem. Wolny i wytrwały wygrywa tradingowy wyścig, a nie szybki i impulsywny. Musisz zrozumieć, że wolny, ale regularny postęp i zyski każdego miesiąca stanowią o udanej działalności w tradingu; im szybciej to zrozumiesz, a także im szybciej zaczniesz zachowywać się w sposób, który odzwierciedla tę wiedzę, tym szybciej odniesiesz sukces jako trader.

Przestań myśleć o rynku jako o “ciągłych okazjach”; Ja myślę, że rynek jest bardziej “oknem na potencjalne możliwości zarobienia pieniędzy, ale z wieloma pułapkami i wysokim ryzykiem”, musisz więc uważać, by nie zostać złapanym w pułapkę. Poprzez edukację, czas spędzony przed wykresami i doświadczenie w końcu nauczysz się jak nie wpadać w pułapkę złych sygnałów, a także w inne “pułapki” jakie pojawiają się na rynku każdego tygodnia. To wcale nie oznacza, że będziesz miał tylko zyskowne transakcje, lecz raczej, iż będziesz unikał niepotrzebnych strat, które biorą się z nieprzygotowania oraz nieodpowiedniego stanu umysłu.

Krok trzeci: Przestań uprawiać hazard i naucz się jak prawidłowo spekulować

Istnieją dwa podstawowe podejścia do tradingu; losowo jak hazardzista, a także odpowiedni sposób, jak wykwalifikowany i cierpliwy analityk rynku.

To przykre, ale niestety większość osób kończy jak hazardzista, bez względu na to jak pełna nadziei jest ta osoba, kiedy zaczyna. Od tradingu bardzo łatwo się uzależnić, a kiedy już staniesz się uzależniony od bycia w pozycji, oficjalnie stajesz się także hazardzistą na rynku, niezależnie czy zdajesz sobie z tego sprawę, czy nie.

Uniknięcie stania się tradingowym hazardzistą wymaga świadomego wysiłku, który musisz podjąć. Jeśli po prostu dryfujesz losowo z transakcji na transakcję, bez odpowiedniego przygotowania lub trading planu, skończysz jako hazardzista, gdyż taka jest po prostu ludzka natura. Udany trading wymaga więcej wysiłku niż może się wydawać, potrzebne jest do tego strategiczne myślenie i planowanie. Nie mam tu na myśli, że jest to “trudne” czy wymaga niezwykłej inteligencji, a raczej mam na myśli to, że potrzeba do tego więcej obiektywnej analizy i planowania niż większość ludzi sądzi oraz jest skłonna wykonać.

Najlepiej jest nauczyć się handlować w prosty, minimalistyczny sposób, używając czystego wykresu z danymi cenowymi. Efektywny trading zaczyna się od nauki prawidłowego handlu i jeśli jeszcze nie wiesz jak to robić, twoim priorytetem powinno być opanowanie tej sztuki, ponieważ jest podstawa. Kiedy fundament jest już zbudowany można na jego podstawie stworzyć trading plan i wdrożyć mentalne “zmiany”, które omawiałem w tej lekcji. Jeśli to zrobisz, postawisz się na wygranej pozycji.

Więcej od Niala Fullera:

Ten post został napisany przez światowej klasy tradera Niala Fullera i opiera się na jego własnych strategiach tradingu price action.

Oryginalny tekst możesz znaleźć tutaj – “3 Steps To Immediately Become A Successful Trader


Nial Fuller AuthorNial Fuller jest profesjonalnym traderem, coachem i autorem. Jest również założycielem oraz CEO Learn to Trade the Market, czołowego serwisu poświęconego edukacji tradingowej, skupiającego 20.000 tysięcy uczniów oraz 250.000 czytelników miesięcznie.
Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here