Naga MarketsTrading-BrainSteve Ward to doświadczony psycholog, trener profesjonalnych graczy giełdowych, a także dyrektor zarządzający w firmie High Performance Trading. W przeszłości handlował na rynkach walutowych oraz indeksach giełdowych. Jest również autorem niezwykle popularnej książki „Psychologia skutecznego tradingu” – Comparic ma zaszczyt być patronem medialnym pierwszego polskiego wydania tytułu. Więcej na temat samej książki znaleźć można tutaj. Poniżej zaprezentowano natomiast 14 porad S. Warda odnośnie poprawy swojego dotychczasowego handlu.


Emocje i trading – nowy paradygmat

W 2006 roku miałem okazję odbyć bardzo ciekawe spotkanie z uniwersyteckim profesorem finansów w Londynie, gdzie miejsce miała inauguracja nowego programu studiów magisterskich w zakresie tradingu finansowego. Odbyliśmy wielogodzinną dyskusję o świecie handlu, a mój rozmówca wierzył, że przyszłością finansjery jest automatyzacja i zdobycie przewagi maszyn nad ludźmi w przeciągu najbliższych kilku lat. W związku z tym program studiów magisterskich był całkowicie oparty o trading automatyczny – jednocześnie zasugerował mi rozpoczęcie nowej kariery gdyż wkrótce profesja tradera znajdzie się na wymarciu. Perspektywa, którą prezentował z pewnością miała uzasadnianie w rozwijających się na rynku trendach i zmianach w czasie – coraz większa obecność maszyn w naszym życiu jest oczywistością. Z drugiej jednak strony podczas kryzysu finansowego w 2008 roku wiele instytucji finansowych wyłączało swoje zautomatyzowane systemy handlowe, które potrafiły w krótkim czasie stracić ogromne sumy i ponownie umieszczało za sterami ludzi. Ludzka zdolność dopasowania się do silnie zmiennych oraz nieznanych sytuacji, wyczucia rynku, zastosowania wcześniejszych doświadczeń i podejmowania decyzji w środowisku wysokiej niepewności to spora przewaga nad maszynami. Rozumienie i czucie rynków i podejmowanie efektywnych akcji na tej podstawie jest dla maszyn cały czas czymś nieosiągalnym – trwają oczywiście prace, aby to zmienić. Doszliśmy więc do ciekawej sytuacji, w której wielu traderów mówi o konieczności wykluczenia emocji z codziennego handlu, a czołowi przedstawiciele zautomatyzowanej części rynku podejmują kolejne próby nauczenia maszyn działania według typowo ludzkiego, emocjonalnego schematu.

Zobacz również: 14 sposobów na trading najwyższej klasy – porady S. Warda

Mam okazję współpracować z wieloma inwestorami podczas osobistych sesji mentorskich, jak i grupowych warsztatów. Podczas nich powtarza się jedno i to samo żądanie dotyczące wyeliminowania z handlu emocji. „Mam doskonałą strategię handlową i wiem, że bez emocji stających na mojej drodze mógłbym zdecydowanie zwiększyć swoje zyski”. Podczas jednego z ostatnich seminariów online aż 79% uczestnik stwierdziło, że chcieliby móc handlować z pominięciem emocji.

Czy również chciałbyś, aby Twój trading był całkowicie pozbawiony sfery emocjonalnej?

Rzeczywistość pokazuje, że handel bez emocji jest niemożliwy i kiedy zrozumiesz ich rolę w procesie podejmowania decyzji na pewno zmienisz swoje podejście. Profesor Sam Wang pracujący jako neurolog na Uniwersytecie Princeton zwykł mawiać, że „emocje są zorganizowanymi odpowiedziami mózgu na wydarzenia w otaczającym nas świecie. W zasadzie emocje to metoda organizowania lub radzenia sobie z informacjami. Emocje sprawiają, że mózg skupia się na najistotniejszych faktach oraz motywują nas do formowania własnych działań w sposób umożliwiający osiągnięcie osobistych pragnień i uniknięcie rzeczy budzących lęk. W większości przypadków w procesie decyzyjnym posiadasz jedynie swoją intuicję. Większość decyzji w prawdziwym życiu nie może w całości bazować na logice – informacje, które zazwyczaj posiadamy są niekompletne lub niejednoznaczne”. Dla wielu traderów jest to jednak bardzo trudne w przyjęciu i zaakceptowaniu – spędzili bowiem lata na kolejnych próbach eliminacji emocji ze swoich działań inwestycyjnych. Wypowiedź profesora Sama Wanga jest jednak podparta wiedzą z zakresu neurologii i bazuje na wcześniejszych badaniach prowadzonych przez Antonio Damasio, autora „Błędu Kartezjańskiego”, który przeprowadził szeroko zakrojone badania nad rolą emocji w procesie podejmowania decyzji. Udało mu się stwierdzić, że emocje są integralną częścią wszystkich naszych decyzji co zobrazować można jako „taniec serca i rozumu”. Co ciekawe, jak widać na wykresie poniżej, jeżeli spojrzeć na to jak mózg przetwarza informacje, to okazuje się, że emocje są nie tylko jednym z kluczowych elementów procesu decyzyjnego, ale jego pierwszym krokiem. Bardzo często najpierw czujemy, a dopiero potem myślimy. Emocje pomagają nam rozszyfrować czy coś jest problemem, który musimy rozwiązać, czy też okazją, z której warto czerpać korzyści. Wiedza przekazywana poprzez emocje wprost lub pośrednio pozwala traderom podejmować szybkie i skuteczne decyzje.

Jeżeli emocje są nierozerwalnie związane z procesem podejmowania decyzji i faktycznie pełnią rolę jego kluczowego komponentu, wtedy celem tradingu nie powinno być wyzbywanie się emocji jako takich – nawet gdyby było to możliwe – w dążeniu do poprawy efektywności działań. Zamiast tego pozwolę sobie zasugerować, że głównym celem jest praca nad swoimi emocjami, dostrojenie ich, poprawienie umiejętności kontrolowania emocji oraz procesów myślowych i czuciowych, aby polepszyć sam moment podejmowania decyzji.

Kliknij i kup książkę
Kliknij i kup książkę

Niektóre badania pozwoliły zauważyć, że ludzie posiadający najbardziej intensywne uczucia i jednocześnie potrafiący odróżnić poszczególnie z nich od siebie, posiadali zdecydowanie większą wydajność procesu podejmowania decyzji. Kluczowym wyróżnikiem w podejmowaniu decyzji mogą nie być emocje lub uczucia same w sobie, ale sposób w jaki ich doświadczamy i co z nimi robimy w momencie ich narastania. Pomoc inwestorom w doświadczeniu emocji, otwarciu się na nie i pracy z własnym organizmem jest całkowicie skrajnym podejściem do tego, z którego korzysta większość uczestników rynku.

Emocje mogą oczywiście wpływać na nasze decyzje, kształtować postrzeganie oraz zachowanie zwłaszcza kiedy dążą do skrajności – intensywna złość, panika, zbyt wysoka pewność siebie, itp. Pracując jednak nad swoimi emocjami możemy nad nimi zapanować i właściwie je „regulować” minimalizując ilość zakłóceń psychologicznych, na które sami się wystawiamy.

Skupienie się na efektywnym działaniu ma zasadnicze znaczenie dla efektywności tradingowej i niekiedy te działanie musi być podjęte w środku procesu emocjonalnego, który okazuje się niesprzyjający. Na przykład może to być uczucie strachu przed wejściem w rynek wynikające z dotychczasowych strat. Jeżeli jednak na rynku pojawiła się okazja, wtedy właściwym działaniem będzie otwarcie transakcji – nawet jeżeli towarzyszy temu strach. Odczuwanie emocji i podejmowanie decyzji to dwie niezależne czynności. Jest więc możliwe odczuwanie czegoś i działanie całkowicie odwrotne. Możesz czuć się zmęczony, jednak codziennie rano wychodzisz z łóżka. Możesz być głodny, jednak nie sięgasz po nic do jedzenia. Możesz odczuwać strach, jednak nadal wchodzisz w rynek lub też czujesz się bardzo niepewnie, ale postanawiasz nie zamykać transakcji. Emocje wywołują u nas chęć działania, ale nie musimy podejmować dokładnie tych działań, które są podpowiadane przez emocje. Przy odpowiedniej praktyce i zaangażowaniu świadomości jest możliwe odczuwacie emocji a nie działanie według ich wytycznych. Wszystko to staje się zdecydowanie prostsze przy zastosowaniu odpowiednich metod treningowych.

Jak więc moglibyśmy określić rolę emocji w tradingu? Doktor Keving Oschner, dyrektor jednego z laboratoriów neurologicznych Uniwersytetu Columbia w Stanach Zjednoczonych zwykł mawiać: „Chociaż zgadzam się z ogólnym korzyściami płynącymi z kontrolowania emocji, to istnieje istotne zastrzeżenie co do postulatu, że emocje oraz działania są swoimi przeciwnikami. Nasze myśli muszą być kierowane i informowane przez reakcje emocjonalne. Istnieją pewne rodzaje decyzji, które za każdym razem bazują na emocjach. Celem nie jest zostanie emocjonalną kostką lodu całkowicie beznamiętną i podobną do komputera. Celem jest nie dopuszczenie, aby emocje przytłoczyły Cię do tego stopnia, że pozostała resztka zasobów poznawczych nie pozwoli na podejmowanie efektywnych decyzji.”

Od strony neurologicznej nasuwają się trzy kluczowe zasady przewodnie, które moim zdaniem są bardzo ważne dla inwestorów. Traderzy muszą je zrozumieć i działać pod ich egidą jeżeli chcą polepszyć swój proces podejmowania decyzji oraz ogólną skuteczność rynkową:

  • Emocje są niezbędne w podejmowaniu decyzji
  • Emocje to dane – dostarczają informacji o Twoich wcześniejszych doświadczeniach
  • Emocji nie da się kontrolować – można jednak je regulować, próbować na nie wpływać

Te trzy kluczowe zasady są znaczącym odejściem od przekonań wielu traderów. Otwartość na nie i próba ich zastosowania może jednak pomóc w efektywnym zarządzaniu emocjami towarzyszącymi podczas tradingu.

Odwiedź stronę Psychologia Tradingu i już teraz uzyskaj więcej informacji na temat możliwości zakupu książki.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here