Naga MarketsBroker sprząta swojej stanowisko w mającym się zamknąć hongkońskim trading floorze. Źródło: Bloomberg

Wraz z początkiem przyszłego tygodnia Hong Kong Exchanges & Clearing Ltd. (HKEX), operator hongkońskiej giełdy, dołącza do grona największych światowych burs działających bez tradycyjnego trading flooru. Po 31 latach nieprzerwanego funkcjonowania, traderzy po raz ostatni skorzystali z ikonicznej powierzchni giełdy w trakcie piątkowej sesji. Jest to naturalna kolej rzeczy w obliczu rosnącej popularności handlu elektronicznego.


Zamknięty w 2017, nieistotny od wielu lat?

Azjatyckie giełdy w Singapurze oraz Tokio już dawno zdecydowały się na podobny krok. Obecnie do ich grona dołącza Hong Kong. Należy jednak uczciwie przyznać, że już od dłuższego czasu udział transakcji realizowanych poprzez trading floor miał niewielkie znaczenie dla HKEX. W 2014 roku, kiedy giełda ostatni raz uwzględniała go w swoich statystykach, odpowiadał jedynie za 0,2% łącznego obrotu.

W 2000r. floor trading odpowiadał za ponad 20% obrotów giełdy, jednak od kilkunastu lat jego znaczenie jest marginalne. Źródło: Bloomberg/HKEX

Z niezwykle głośnego trading flooru, na którym jeszcze w dwutysięcznym roku gnieździło się co najmniej 600 maklerów przekrzykujących się w swoich ofertach, w ostatnich miesiącach zmienił się w mieszczący zaledwie 30 osób (przewijających się przez cały dzień).

Najwytrwalsi floor traderzy działali na lokalnym parkiecie od 1985 roku. Jednym z nich jest Catherina Lai reprezentująca dział papierów wartościowych w Mason Group Holdings. W tym czasie przetrwała kryzys z 1987, bańkę dot-com, wielki kryzys z 2007 oraz szereg pomniejszych okresów hossy i bessy.

Poniżej historyczne ujęcie notowań indeksu Hang Seng z naniesionymi najważniejszymi momentami dla lokalnego trading flooru:

Źródło: Bloomberg/HKEX
  • 1986 – cztery lokalne giełdy łączą się w jedną
  • 1993 – nowa era tradingu elektronicznego, uruchomienie systemu dopasowywania i egzekucji transakcji
  • 1996 – brokerzy otrzymują możliwość handlu ze swoich własnych biur
  • 2000 – HKEX wprowadza nowy system dopasowywania transakcji pozwalający na trading online
  • 2006 – ponowne otwarcie Trading Hall po renowacji i redukcji dealing desków z 906 do 294
  • 2017 – ostatnia sesja trading flooru 27 października

Początek końca floor tradingu zaczął następować więc już w 1996 roku, kiedy brokerzy mieli możliwość przenoszenia swoich terminali poza fizyczny obszar giełdy. W 2000 roku ich liczba wynosiła jeszcze ponad 800, natomiast w 2006 spadła do niespełna 300, a od kilku lat utrzymywała się w okolicach 100 lub mniej:

Źródło: Bloomberg/HKEX

Giełdy utrzymują trading floory z sentymentu

Chociaż w czasie automatyzacji tradingu i coraz większego udziału handlu elektronicznego, rola trading floorów stała się całkowicie nieistotna. Największe światowe bursy zdają się utrzymywać je jednak z powodów sentymentalnych oraz symbolicznych. Poranny dzwonek rozbrzmiewa codziennie na nowojorskiej NYSE, będąc już głównie tłem do porannych briefingów telewizji ekonomicznych.

Istnieją jednak giełdy, które nadal decydują się na otwieranie nowych trading floorów. Należy do nich między innymi BOX Options Exchange, która uruchomiała w sierpniu własnych floor w Chicago. Przedstawiciele bursy twierdzą bowiem, że bezpośredni kontakt pomiędzy traderami instrumentów pochodnych prezentuje lepszy obraz cen oraz płynności.

W przypadku Hong Kongu natomiast rozstano się nie tylko z floor tradingiem, ale coraz odważniej mówi się o dalszym ograniczeniu roli człowieka w handlu na rzecz inwestycji algorytmicznych oraz HFT.

Tak prezentował się trading floor HKEX w 1986 roku. Różnica po 31 latach jest ogromna. Źródło: Bloomberg

Jak wykorzystany zostanie stary trading floor HKEX? Przestrzeń zostanie prze-aranżowana na salę konferencyjną, gdzie miejsce będą miały spotkania, wystawy i ceremonie związane z braną finansową. Uruchomiona zostać ma również ekspozycja dla zwiedzających prezentująca funkcjonowanie trading flooru w czasach jego świetności.

Na podstawie artykułu przygotowanego przez Bloomberg.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here