Naga MarketsWładze Kalifornii twierdzą, że 20-letni student przejął ponad 40 numerów telefonów, dzięki którym wykradł 5 milionów dolarów, w tym niektóre od inwestorów kryptowalutowych będących uczestnikami konferencji blockchain Consensus.


12 lipca policja w Kalifornii aresztowała studenta oskarżonego o przynależność do grupy przestępców, którzy hakowali dziesiątki numerów telefonów komórkowych w celu kradzieży ponad 5 milionów dolarów w kryptowalutach. Joel Ortiz, 20-latek z Bostonu, według dokumentów sądowych uzyskanych przez portal Motherboard, rzekomo za pomocą niezidentyfikowanych dotąd wspólników przejął około 40 numerów telefonów.

Te artykuły również Cię zainteresują
Jest to pierwszy zgłoszony przypadek przeciwko osobie, która rzekomo wykorzystywała coraz bardziej popularną technikę znaną jako zamiana karty SIM lub jej porwanie w celu kradzieży bitcoinów, innych walut kryptograficznych oraz kont w mediach społecznościowych.

Zamiana karty SIM polega na nakłonieniu operatora sieci komórkowej do przeniesienia docelowego numeru telefonu na kartę SIM kontrolowaną przez przestępcę. Po otrzymaniu numeru telefonu oszuści mogą go wykorzystać do zresetowania haseł ofiar i włamania się do ich kont online. W niektórych przypadkach działa to nawet wtedy, gdy konta są chronione dwuskładnikowym uwierzytelnianiem. Ten rodzaj ataku, znany również jako “port out scam”, jest stosunkowo łatwy do przeprowadzenia, w efekcie czego stał się on dość powszechny.

Oskarżonemu postawiono 28 zarzutów: 13 przypadków kradzieży tożsamości, 13 przypadków hakerstwa i 2 przypadki kradzieży. Po aresztowaniu sam przyznał śledczym, że on i jego wspólnicy mają dostęp do milionów dolarów w kryptowalutach.

Śledczy oskarżają Ortiza o to, że jest porywaczem kart SIM, który głównie atakował ofiary w celu kradzieży ich kryptowalut, ale także aby przejąć ich konta w mediach społecznościowych w celu sprzedania pozyskanych w ten sposób bitcoinów. Prokuratorzy przyznają, że nadal nie wiedzą, jak Ortiz wybierał swoje cele. Wiadomo jednak, że poszkodowanych jest bardzo wielu.

Wysokość kaucji dla Ortiza ustalono na milion dolarów. Od tego momentu pozostaje on w więzieniu w oczekiwaniu na przesłuchanie, które ma odbyć się 9 sierpnia.


Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułJustin Bennett: EURCAD reaguje na opór na poziomie 1.5315
Następny artykułBitmain otwiera nowe centrum przetwarzania danych w Teksasie
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here