Naga Markets28 października, to od 70 lat najlepszy dzień dla rynku akcjiCzy istnieje najlepszy dzień w roku do inwestycji w akcje? Jak twierdzą analitycy LPL Financial tak i jest nim 28 października. Właśnie wtedy indeks S&P 500 generuje najwyższe średnie stopy zwrotu wynoszące 0,54%. Dane bazują na informacjach zbieranych przez 70 lat od 1950 roku. Czy w związku z tym w trakcie środowej sesji należy spodziewać się silnej aprecjacji?

  • Historycznie październik w roku wyborów prezydenckich w USA wypada blado na tle innych miesięcy
  • Również w październiku S&P 500 osiąga średnio najlepsze sesje (28 października) jak i najgorsze (19 października) na przestrzeni całego roku
  • Drugi najlepszy dzień dla S&P 500 na przestrzeni całego roku to 26 grudnia, czyli otwarcie po Bożym Narodzeniu

28 października na Wall Street jest lepszy niż gwiazdka. Potwierdza to S&P 500

Jak pokazuje poniższy wykres, indeks S&P 500 w dniu 28 października generuje średni wzrost o 0,54% i od 70 lat jest najlepszym dniem dla byków na Wall Street. Drugi w kolejności dzień z najwyższą stopą zwrotu to 26 grudnia, czyli powrót handlu po bożonarodzeniowej przerwie. Obojętnie nie można przejść również obok 19 października, czyli najgorszego dnia w roku, głównie z powodu krachu giełdowego, który miał miejsce w 1987 r.

Te artykuły również Cię zainteresują

Statystyki tego typu zazwyczaj nie są żadnym wyznacznikiem i nie powinny być traktowane jako podstawa decyzji inwestycyjnych, jednak w tym roku najgorszy dzień dla S&P 500 potwierdził siedemdziesięcioletnią statystykę i to z nawiązką. W trakcie tej sesji indeks osuwał się o 1,6% i spadał o niemal 60 punktów. Czy w związku z tym środowa sesja na Wall Street przyniesie wyraźniejsze odbicie?

Źródło: LPL Financial

Jeżeli odbicie rzeczywiście miałoby się realizować, to będzie w głównej mierze uzależnione od wyników za trzeci kwartał, które w tym tygodniu podaje trzecia część wszystkich spółek wchodzących w skład S&P 500, a wśród nich tacy giganci jak Amazon, Apple, Microsoft, Facebook, czy też Google.

– Chcielibyśmy podkreślić, że nigdy nie należy inwestować w oparciu o jeden dzień, ale warto zauważyć, że 28 października był historycznie najlepszym dniem w roku. “Może dlatego, że są to moje urodziny, a może to po prostu przypadek”wyjaśnił główny strateg rynku finansowego LPL Ryan Detrick.

GPW, a 28 października. Jak polski WIG20 reaguje na „najlepszy dzień w roku”?

Patrząc na to jak WIG20 zachowuje się 28 października na przestrzeni ostatnich lat, to można zauważyć, że rzeczywiście jedna z ostatnich sesji tego miesiąca jest dla inwestorów łaskawa. W 2019 roku benchmark zyskiwał 1,7%, w 2018 ponad 1%, w 2017 1,3%, a w 2016 1,26%.

Tym razem jednak dla polskiej giełdy oraz międzynarodowych parkietów ważniejsze od statystyk mogą być obecne realia, czyli zbliżające się wybory prezydenckie w USA, kryzys gospodarczy wywołany pandemią Covid-19 oraz druga fala koronawirusa w różnych miejscach na świecie.

To czy średnia z ostatnich 70 lat sprawdzi się w 2020 roku okaże się już jutro, 28 października!Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here