Naga MarketsFahmi Quadir w wywiadzie dla Bloomberga
Fahmi Quadir prowadzi obecnie własny fundusz inwestycyjny. Stawia na sprzedaż Tesli

Amerykańska niedźwiedzica, Fahmi Quadir, która stawiała na sprzedaż akcji producenta leków Valeant Pharmaceuticals jeszcze w 2015 roku kiedy jego akcje znajdowały się na rekordowych szczytach, liczy obecnie na silne spadki notowań Tesli prowadzonej przez Elona Muska.


Quadir, 28-letnia założycielka nowo uruchomionego funduszu Safkhet Capital LP, powiedziała w wywiadzie udzielonym Bloombergowi, że w lipcu zainicjowała małą krótką pozycję na akcjach Tesli. Producent samochodów elektrycznych wydaje się znajdować “pomiędzy młotem a kowadłem”, ponieważ musi zebrać pieniądze poprzez emisję akcji lub obligacji i “w każdym z tych przypadków może napotkać problemy”. Jej fundusz, który do tej pory zebrał około 30 milionów dolarów, koncentruje się na wykrywaniu oszustw lub słabych punktów księgowych, które mogą spowodować, że akcje stracą ponad 60 procent swojej wartości rynkowej.

Te artykuły również Cię zainteresują
“Coraz bardziej oczywiste staje się, że Tesla ma trudności z płaceniem rachunków”, powiedziała Quadir. “Wiele tego samego widziałem w przypadku Valeant”.

Dyrektor generalny Elon Musk stwierdził ostatnio, że producent samochodów jest na skraju wyjścia na prostą i generowania przychodów, wraz ze wzrostem sprzedaży sedana Model 3. W mailu wysłanym w zeszłym tygodniu do pracowników miał poinformować, że są “bardzo blisko osiągnięcia rentowności i udowodnienia, że krytycy byli w błędzie”.

Budowa funduszu w oparciu o dobre słowo Cohodesa

Quadir uruchomiła swój fundusz w styczniu zbierając pozytywne opinie po tym, jak jej badania zostały publicznie pochwalone przez popularnego niedźwiedzia z Wall Street, Marca Cohodesa, byłego szefa funduszu hedgingowego Copper River Management. Wcześniej była analitykiem kapitałowym Krensavage Asset Management, nowojorskiej firmy, która stawia długie i krótkie zakłady na akcje, ze szczególnym uwzględnieniem branży zdrowotnej.

W przypadku Tesli, Quadir chce sprzedawać spółkę, która zakończyła czerwiec z zaledwie 2,2 miliarda dolarów w gotówce, a zobowiązania wobec wierzycieli lub dostawców, czyli krótkoterminowe zadłużenie, wyniosły ponad 3 miliardów dolarów. W notatce do dostawców w lipcu, firma poprosiła niektórych z nich o zwrot części płatności, aby pomóc jej w osiągnięciu zysku. W tym tygodniu Tesla rozwiązała spór z Nevadą dzień po tym, jak władze stanowe poszły do sądu, aby spróbować odzyskać rzekomo niezapłacony podatek od bezrobocia w wysokości $655 tys.

Tesla jest jednym z najbardziej shortowanych walorów w Stanach Zjednoczonych, Musk, który jest również największym udziałowcem firmy, od dawna jest krytykowany przez inwestorów stawiających zakłady przeciwko producentowi samochodów elektrycznych.

Porównanie do Lehman Brothers?

Akcje Tesli odbiły się we wtorek po zamknięciu dzień wcześniej na najniższym poziomie od 18 miesięcy. Musk zgodził się rozstrzygnąć pozew o oszustwo wniesiony przez amerykańską Komisję Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) w sprawie wysłanych przez niego w sierpniu postów na Twitterze, w których twierdził, że ma środki na sprywatyzowanie spółki i ściągnięcie jej z giełdy.

Wykres notowań Tesli
Źródło: xStation

W zeszłym tygodniu wyśmiewał agencję nazywając ją “Shortseller Enrichment Commission“, co jest balansowaniem na cienkiej granicy po tym jak regulator zakazał mu piastowania roli prezesa zarządu przez trzy lata. Dodatkowo miliarder David Einhorn w liście do inwestorów porównał producenta samochodów do upadłego banku Lehman Brothers.

Quadir nie stawia jednak wszystkich środków na Teslę, a skupia się głównie na MiMedx Group, spółce, której akcje od styczniowych szczytów straciły 70%. Spółka biotechnologiczna jest obecnie sprawdzana przez SEC w zakresie prowadzonych praktyk księgowych. Pozycje krótkie Safkhet Capital wahają się od 3 do 25 procent zaangażowania brutto funduszu.

Short na akcjach Valeant

Quadir nadal sprzedaje Valeant, spółkę która zmieniła nazwę na Bausch Health Companies Inc, choć jej fundusz ma teraz znacznie mniejszą pozycję. Podczas gdy w tym roku akcje wzrosły o 24%, to w porównaniu z szczytowym sierpniowym rokiem 2015, nadal notowane są one na około 90% straty.

Notowania akcji Valeant 10.10
Źródło: Tradingview.com

Quadir wystąpiła naprzeciwko prezesa Pershing Square Capital Management, Billa Ackmana, w serialu dokumentalnym Netflixa zatytułowanym “Dirty Money”. W odcinku “Drug Short” opowiedziano, jak Valeant wykorzystał oszałamiające tempo przejęć i akwizycji, aby ukryć wątpliwy model biznesowy, nieudolną księgowość oraz maksymalizować zyski na dynamicznie rosnących marżach za najpopularniejsze leki.

Ackman miał stracić ponad 4 miliardy dolarów na swojej długiej pozycji w Valeant, według obliczeń Bloomberga opartych na publicznych dokumentach.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here