Naga MarketsW najbliższy poniedziałek, 26 czerwca, izraelska izba parlamentu Knesset ma rzekomo głosować nad nową legislacją, która całkowicie zniesie możliwość funkcjonowania branży opcji binarnych na terenie Izraela. Po wielu miesiącach debat i kontrowersji, rządzącym w końcu udało się doprowadzić do pierwszego czytania projektu ustawy.


Do trzech razy sztuka?

Pierwsze czytanie nie oznacza, że prawo od razu wejdzie w życie. Zgodnie z lokalnym prawem niezbędne są trzy czytania projektu ustawy – zazwyczaj po tym ostatnim od razu następuje głosowanie. Warto zaznaczyć, że najnowsza propozycja legislacji została zaakceptowana przez niższą izbę, dzięki czemu nie jest konieczne czytanie wstępne, co zdecydowanie zwiększa szansę na przegłosowanie ustawy.

Te artykuły również Cię zainteresują
Zakładając, że trzy czytania uda się przeprowadzić przed letnimi wakacjami, na które Knesset uda się 31 lipca, najnowsze zmiany prawne będą mogły wejść w życie najszybciej pod koniec września lub na początku października (przegłosowana ustawa staje się obowiązującym prawem po 3 miesiącach).

Całkowity koniec branży opcji binarnych

Twórcy projektu ustawy proponują zapisy sugerujące, że prowadzenie działalności brokerskiej związanej z opcjami binarnymi – zarówno na terenie kraju, jak i poza jego granicami – powinno być traktowane jako przestępstwo karane nawet dwoma latami pozbawienia wolności. Dodatkowo ma być uznane za naruszanie zapisów prawa zwalczającego pranie brudnych pieniędzy, co może wydłużyć potencjalne wyroki sądowe i nałożyć dodatkowe grzywny pieniężne.

Projekt dotyczy wszystkich aktywności związanych z rynkiem opcji binarnych – zaczynając od dostarczania technologii i oprogramowania niezbędnego do założenia działalności brokerskiej, poprzez świadczenie usług płatniczych, marketingowych, czy też związanych z obsługą klienta i oczywiście oferowanie samego tradingu OB.

Zmiany prawa dotyczą nie tylko obywateli Izraela, ale również klientów zagranicznych. Gdy zostaną przegłosowane, powyższe podmioty nie będą mogły świadczyć usług z terenu Izraela klientom zamieszkującym inne jurysdykcje. Spowodowało to, że już teraz brokerzy zaczynają szukać innych regionów na prowadzenie swojego biznesu – do tej pory najpopularniejszy okazuje się Cypr, Bułgaria, Rumunia, Ukraina oraz Łotwa.

Koniec branży wartej miliony dolarów?

26 czerwca będzie najprawdopodobniej początkiem ostatecznego końca branży, która w Izraelu rozrosła się do ogromnych rozmiarów, zapewniając tysiące miejsc pracy i 1,25 USD miliarda wpływów budżetowych każdego roku.

W związku z narastającymi skargami klientów oraz nieuczciwymi praktykami samych brokerów, lokalna komisja nadzoru finansowego (ISA) podjęła działania mające ukrócić nieetyczne procedery. Finalnym efekt to zbliżające się całkowite uśmiercenie opcji binarnych w Izraelu, będące silnym ciosem dla całej branży, która w ostatnim czasie boryka się ze sporymi problemami regulacyjnymi.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here