TMS


Nie tak dawno (25 maja 2017r.) informowaliśmy, że BNP Paribas zgodził się zapłacić $350 milionów kary nowojorskiej komisji nadzoru rynków finansowych za umożliwienie kilkunastu traderom oraz pracownikom działu sprzedaży manipulowania cenami na światowych rynkach walut. Jak się okazuje to nie jedyna kara, którą obciążony został francuski bank.


Kolejna wielomilionowa kara dla BNP Paribas

Jak informuje agencja prasowa Reutera, w dniu wczorajszym (poniedziałek 17 lipca 2017r.) Rezerwa Federalna ogłosiła kolejną karę grzywny. Tym razem francuski bank ma zapłacić 246 milionów USD za “niebezpieczne i złe” praktyki związane z ustalaniem kursu walutowego. Rezerwa Federalna stwierdziła, że znalazła braki w nadzorze banku co doprowadziło do nieuczciwych praktyk stosowanych przez handlowców firmy.

Fed poinformował, że bank nie zdołał wykryć elektronicznych chatroomów wykorzystywanych do prowadzenia rozmów z konkurentami na temat pozycji handlowych.

Grzywna nałożona przez Fed jest wynikiem ostatniej akcji podjętej przez bank centralny Stanów Zjednoczonych w ramach wykrycia długotrwałego manipulowania cen na rynkach walutowych. Kilka banków przyznało się już do winy.

W specjalnie wydanym oświadczeniu BNP Paribas “głęboko żałuje, że takie wykroczenie miało miejsce. Jest to wyraźne naruszenie standardów pracy całej grupy.”

Oprócz grzywny Fed nakazał BNP Paribas zweryfikowanie, w jaki sposób kontrolowane jest kierownictwo banku oraz zwiększenie kontroli nad obrotem walutowym. Bankowi zabrania się również ponownego zatrudniania osób zaangażowanych w działalność, która doprowadziła do nałożenia grzywny.

Zobacz również: Największa kara w historii brytyjskiej bankowości za manipulacje na rynku walutowym

Jak działał The Cartel?

Grupa inwestorów nazywająca siebie samych Kartelem (The Cartel) dopuszczała się manipulacji benchmarkami EUR/USD w trakcie londyńskiego fixingu (krótka przerwa w notowaniach) realizując transakcje przeciwne do klienckich i zarabiając na ich stratach.

Najnowsze dane jasno pokazują – w samym tylko 2016 roku instytucje finansowe musiały zapłacić $42 miliardy w grzywnach co jest wartością o 68% większą w stosunku do kilkunastu miesięcy wcześniej. Pomimo, że od wielkiego kryzysu finansowego za chwilę minie dekada, przedsiębiorstwa nadal muszą płacić za stare, nierozliczone grzechy i inne nadużycia wykrywane w międzyczasie. Łącznie od 2008 roku na instytucje finansowe nałożono ponad $300 miliardów grzywien.Invest Cuffs

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here