TMS


Westpac logoFederalny Sąd Australii nakazał dziś australijskiemu bankowi Westpac Banking Corporation (Westpac) zapłacić karę pieniężną w wysokości 3,3 miliona dolarów australijskich (2,4 mln USD) za naruszenie australijskiej ustawy o papierach wartościowych i inwestycjach z 2001 r. (s12CC) poprzez celową manipulację stopą BBSW w 2010 roku.


Westpac dopuścił się celowych manipulacji

– Nieprawidłowe zachowanie Westpac było poważnym naruszeniem i jest nie do zaakceptowania. Zarząd Westpac nie wykazuje żadnej skruchy. Co więcej, nałożenie maksymalnej kary jest jedynym rozsądnym krokiem w celu nauczenia i odstraszenia innych banków przed stosowaniem tego typu praktyk. Jeśli ktoś manipuluje lub próbuje manipulować benchmarkami, musi się liczyć z poniesieniem wysokiej kary – uważa australijski sędzia, Justice Beach.

sąd, młotek, comparicTrybunał nakazał również, aby niezależny ekspert uzgodniony pomiędzy ASIC i Westpac został wyznaczony do sprawdzenia czy obecne systemy, polityka i procedury w Westpac są odpowiednie, oraz do złożenia raportu do ASIC w ciągu 9 miesięcy.

5 kwietnia 2016 r. ASIC wszczęła postępowanie karne w sądzie federalnym przeciwko Westpac, zarzucając bankowi w okresie od 6 kwietnia 2010 r. do 6 czerwca 2012 r. dokonywanie nieuczciwego obrotu, kreowanie sztucznej ceny i manipulację niektórymi produktami finansowymi, które były wycenione w BBSW.

Dzisiejsze orzeczenie sądowe jest zgodne z wyrokiem wydanym przez Justice Beach w dniu 24 maja 2018 r., gdzie stwierdził, że Westpac w 2010 roku celowo wpływał na zyski z bonów bankowych będących przedmiotem obrotu, a stopa BBSW ustalana była w sposób korzystny dla jego ekspozycji. Sędzia stwierdził, że było to zachowanie nieuczciwe z naruszeniem ustawy s12CC ASIC. oraz, że Westpac nie dopilnował procedur i naruszył swoje zobowiązania licencyjne związane ze świadczeniem usług finansowych zgodnie z punktem s912A ustawy o korporacjach z 2001 roku.

Zobacz również: “Bankier roku” okazał się oszustem, który zdefraudował ponad 500 mln zł

Ostatnio australijski rząd wprowadził przepisy prawne w celu wdrożenia reformy regulacyjnej, a ASIC przeprowadził konsultacje w sprawie proponowanych zasad dotyczących benchmarków finansowych. W dniu 21 maja 2018 r. wprowadzono nową metodologię liczenia BBSW. Oblicza ona benchmark bezpośrednio z transakcji rynkowych w dłuższym horyzoncie czasowym przy zaangażowaniu większej ilości banków. Oznacza to, że benchmark jest „zakotwiczony” w rzeczywistych transakcjach po prawdziwych cenach transakcyjnych, co znacznie utrudnia manipulację.


Newsy Comparic wspiera broker ALFA-FOREX z licencją CySEC od 2004 r. SPRAWDŹ niskie spready, konta PAMM i kantor walutInvest Cuffs

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here