Naga MarketsW dniu dzisiejszym mijają dokładnie 222 dni od czasu rozpoczęcia bessy. Tegoroczne spadki na rynkach wschodzących trwają tak długo, że zaskoczyły one nawet najbardziej zagorzałych niedźwiedzi. Jest to tym samym najdłuższa bessa od czasu kryzysu finansowego.


Zakres spadków, mierzony liczbą dni od szczytu do dołka, zmusza niektórych strategów do stwierdzenia, że załamanie to jest czymś więcej niż tylko odruchową reakcja na wyższe stopy procentowe w USA lub rozwijającą się wojnę handlową. Staje się to pełnoprawnym kryzysem zaufania dla inwestorów w krajach rozwijających się. Od początku bessy, indeks MSCI Emerging Market osunął się o niemal 20%.

Te artykuły również Cię zainteresują
Utrzymujące się tendencje spadkowe zmuszając inwestorów do ponoszenia strat. Blokują one również zabezpieczenia inwestorów i niekiedy doprowadzają do pojawiania się wezwań do uzupełnienia depozytu zabezpieczającego, co przekłada się na ograniczoną możliwość podejmowanie innych decyzji handlowych.

Wydłużająca się wyprzedaż oznacza również, że argumenty przemawiające za wzrostami powoli ustępują miejsca przestrogom o dalszą deprecjację. To z kolei może przekonać menedżerów finansowych, którzy traktują rynki wschodzące jako jedną grupę, do jednoczesnej sprzedaży słabych i silnych rynków, bez względu na ich specyficzne podstawy.

“Prawdą jest, iż radą guru inwestycyjnego jest to, że zarabiasz najwięcej pieniędzy, gdy patrzysz na to z drugiej strony” – powiedział Tony Hann, menedżer finansowy w Blackfriars Asset Management Ltd. “Ale trzeba być naprawdę, naprawdę odważnym, aby kupować na takim rynku” – dodał.

Jutro poznamy jeden z najistotniejszych raportów z amerykańskiego rynku pracy. Dotyczyć on będzie zmiany zatrudnienia w sektorach pozarolniczych. Tymczasem coraz więcej osób zwraca uwagę na zagrożenia związane z możliwym nałożeniem przez administrację Donalda Trumpa kolejnych ceł w wysokości 200 mld USD na import z Chin.

“Bardzo trudne warunki na rynkach wschodzących prawdopodobnie utrzymają się jeszcze przez jakiś czas, a gospodarki z deficytami na rachunku obrotów bieżących prawdopodobnie pozostaną głównym celem wyprzedaży” – powiedział Takashi Kudo, szef działu badań rynków finansowych Fujitomi Co.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułKryptowalutowe podsumowanie dnia – Ether nie był tak tani od roku
Następny artykułKomentarz giełdowy – Czy dolar pozwoli odbić rynkom wschodzącym?
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here