Naga Markets

Portfel 60/40 może być świetną długoterminową okazją inwestycyjną Obecny rok jest dla inwestorów giełdowych rokiem wyzwań. Wiele strategii inwestycyjnych poddawanych jest próbom, na tym jakże niekorzystnym rynku. Nie inaczej jest ze strategią 60/40, która w swoim założeniu na chronić inwestora przez nadmierną zmiennością i przynosić. Jeśli portfel 60/40 w tym roku utrzyma się na niezmienionym poziomie do końca 2022 r., będzie to piąty najgorszy wynik od 1793 r. Niedobrze, ale też nie najgorzej.

Portfel 60/40 ma za sobą fatalny okres, jednak nie jest tak źle jak się wydaje

Podstawowy portfel 60/40, w którym 60% inwestowane jest w akcje, a 40% w obligacje, jest początkowym punktem wyjścia dla wielu inwestorów i zarządzających majątkiem. Teoretycznie mieszanka 60/40 pozwala na utrzymanie równowagi portfela inwestycyjnego, gdy rynek jest rosnący i kiedy spada. Koncept został zaprojektowany, aby zminimalizować ryzyko przy jednoczesnym generowaniu stałej stopy zwrotu, nawet w okresach wyższej zmienności. Główną zaletą portfela 60/40 jest to, że alokacja obligacji łagodzi ryzyko.Nie można zaprzeczyć, że był to zły rok dla zrównoważonych portfeli akcji i obligacji. Strata od początku roku do 15 września wyniosłaby 20,4%, gdyby inwestor przeznaczył 60% na zakup fundusz Vanguard Total Stock Market Index i 40% na fundusz Vanguard Long Investment Grade. Natomiast w całym 2021 r. portfel ten zyskałby 14,4%, wynika z danych FactSet. W 2020 r. poradziłby sobie jeszcze lepiej, zyskując 18,7% – powiedział Mark Hulbert felietonista portalu MarketWatch.

VANGUARD TOTAL STOCK MARKET ETF, stooq.pl
VANGUARD TOTAL STOCK MARKET ETF, stooq.pl

Przy takich dwucyfrowych zyskach wielu emerytów stało się zepsutych, spodziewając się czegoś podobnego również w tym roku. Ale kiedy rozszerzymy naszą wizję na długoterminową perspektywę, zobaczymy, że wyniki portfela 60/40 od początku roku, choć gorsze niż średnia historyczna, nie są w żadnym wypadku najgorsze. W rzeczywistości nie trzeba cofać się tak daleko, aby znaleźć rok kalendarzowy, który był jeszcze gorszy: w 2008 r. portfel 60/40 zainwestowany w VTSMX i VWESX stracił 21,3% – dodał.

VANGUARD LONG-TERM BOND ETF, stooq.pl
VANGUARD LONG-TERM BOND ETF, stooq.pl

Dlatego tak ważne jest, aby zwrócić uwagę na wprowadzającą w błąd narrację, która rozprzestrzenia się w mediach. Inwestowanie długoterminowe w modelu 60/40 miało w swojej historii gorsze rezultaty, jednak w długim terminie jest to jeden z lepszych modeli budowania długoterminowego portfela inwestycyjnego, przykładowo z myślą o emeryturze. Emeryci i inni, którzy inwestują w zrównoważone portfele, mogą ulec medialnej nagonce, że to czego doświadczyli w tym roku, nigdy wcześniej się nie wydarzyło i w panice wycofają swoje środki z giełdy.

Pomyśl o tym w ten sposób, zadowalające długoterminowe zwroty z portfela 60/40 są rekompensatą za ryzyko, jakie poniesiesz w taki rok jak 2022 – powiedział Mark Hulbert.

Jeszcze lepszym powodem, aby nie panikować, są wyniki portfela 60/40 po poprzednich fatalnych okresach, w których inwestycja straciła tyle samo lub więcej, co w tym roku. W ciągu pięciu kolejnych lat po takich okresach portfel osiągnął znacznie ponadprzeciętne zwroty.

Autor poleca również:

XTBŚledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


Poprzedni artykułFrank może nadal się umacniać, Credit Suisse rekomenduje short EUR/CHF
Następny artykułCzy wyceny na Wall Street są obecnie atrakcyjne?
Absolwent studiów ekonomicznych na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Inwestor indywidualny specjalizujący się głownie w polskim rynku akcji. Zwolennik długoterminowych inwestycji opartych na analizie fundamentalnej. Członek Koła Naukowego Ekonomistów UMCS, współtwórca Podcastu Akademickiego. Prelegent ogólnopolskich i międzynarodowych konferencji naukowych związanych z ekonomią i giełdą. Jego zainteresowania naukowe związane są z inwestycjami alternatywnymi, budowaniem zabezpieczenia emerytalnego oraz zarządzanie ryzykiem

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here