Naga MarketsDomy maklerskie oraz brokerzy licencjonowani przez Komisję Nadzoru Finansowego (KNF) opublikowały już swoje raporty co do zyskowności klientów w IV kw. ub.r. W związku z tym portal Comparic.pl ma możliwość podsumowania statystyk zarówno za miniony kwartał, jak i cały zeszły rok. Wynika z nich, że w 2017, średnio 40% inwestorów detalicznych na rynku OTC księgowało zyski, w przypadku rynku Forex, 36%.


Traderzy commodity z najlepszymi wynikami w skali całego roku

Zarówno dane z ostatniego kwartału, jak i z całego roku potwierdzają, że najwyższy poziom skuteczności osiągają inwestorzy handlujący na towarach i surowcach (ang. commodity). W ich przypadku średnia roczna zyskowność wyniosła 40,01%. Podsumowanie wyników poszczególnych brokerów i domów maklerskich (uśrednione dane z czterech kwartałów) prezentuje poniższa tabela:

Źródło: opracowanie własne na podstawie danych polskich domów maklerskich

Poniższy wykres prezentuje tabelę w ujęciu graficznym:

Źródło: opracowanie własne na podstawie danych polskich domów maklerskich

“Na podstawie średniej kwartalnej zyskowności klientów w 2017 r. możemy stwierdzić, że ponad 40% inwestorów na rynku OTC w Polsce odnotowało zysk na swoich rachunkach maklerskich. Wyniki osiągane przez klientów polskich domów maklerskich są porównywalne do wyników osiąganych na rynkach rozwiniętych” – komentuje wyniki Marek Wołos z Izby Domów Maklerskich (IDM).

Klienci BossaFX z najwyższym odsetkiem zyskownych transakcji w 2017!

Wyciągając średnią z poszczególnych klas instrumentów CFD dla wszystkich z ośmiu domów maklerskich i brokerów oferujących dostęp do rynku OTC polskim traderom, otrzymuje ranking za 2017 rok pokazujący, w której z firm inwestycyjnych traderzy w uśrednieniu osiągali najwyższy procentowy poziom zyskowności. Na pierwszym miejscu plasuje się BossaFX z wynikiem 40,14%, na drugim Admiral Markets (39,27%), trzeci trafia natomiast do CMC Markets (36,81%)*

*Ze zgromadzonych danych wynika, że najlepsze rezultaty osiągają inwestujący w instrumenty oparte o obligacje i stopy procentowe. W przypadku większości brokerów liczba klientów zainteresowanych tymi instrumentami jest niewielka i często nie przekracza 10 osób, w związku z tym zostały pominięte w rankingu. Źródło: opracowanie własne na podstawie danych polskich domów maklerskich

Ostatni wykres uzmysławia, że różnice pomiędzy zyskownością w wybranych grupach aktywów nie należą do bardzo dużych. Statystykę zaburzają jedynie CFD obligacyjne i na stopę procentową, na tych inwestuje jednak bardzo nieduży odsetek traderów.

Źródło: opracowanie własne na podstawie danych polskich domów maklerskich


tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here