Naga Marketsccf forex comparic oil ropa wtiInwestycja we wzrosty ceny ropy w 2016 roku dała zarobić nawet 50% (w przypadku ropy Brent). Inwestorzy jednak musieli mieć stalowe nerwy, ponieważ nie brakowało pojedynczych sesji, na których wahania cen ropy wynosiły nawet 8%. Na koniec roku popytowi nie przeszkadza nawet drożejący dolar.


Początek roku nie zapowiadał wzrostowego rajdu, jaki miał miejsce w 2016 roku na rynku ropy. Jeszcze w styczniu oraz lutym 2016 cena ropy utrzymywała się poniżej zamknięcia z 31 grudnia 2015 roku. Od marca była już jasne, że popyt wrócił do gry.

Począwszy od marca, aż do dnia dzisiejszego czyli ostatniego dnia notowań cena ropy sukcesywnie rosła. Ruch wzrostowy w tym okresie wspinał się po ścianie strachu, gdy inwestorzy oczekiwali, że wzrosty są tylko korekta w trendzie spadkowym. Ostatecznie popyt zdołał osiągnąć imponujący rezultat:

  • Ropa Crude wzrosła z poziomu 37,06 do 53,70 dając stopę zwrotu: 44,9%
  • Ropa Brent wzrosła z poziomu 37,58 do 56,67 dając stopę zwrotu: 50,7%

Przez ostatnie 4 miesiące cenę ropy napędzają działania OPEC. Najpierw były to przygotowania do zmniejszenia produkcji, a później faktyczna umowa, na mocy której od stycznia produkcja ropy ma zostać ograniczona.

Obecnie rynek z wielką uwagą będzie śledził w jaki sposób OPEC oraz największy producent spoza OPEC czyli Rosja wypełniają porozumienie. Drożejący dolar stanowi czynnik prospadkowy dla cen ropy, a jeżeli dane dotyczące produkcji styczniowej nie pokryją się z zawartym porozumieniem pierwszy kwartał 2017 roku może nie być taki dobry dla byków.

Na wykresach poniżej widać trwający w 2016 roku trend wzrostowy. Pomarańczowymi liniami zaznaczone zostały poziomy na jakich notowana była ropa na koniec grudnia 2015 roku oraz obecnie.

Wykres ropy Crude dla interwału D1

oil_crude_d1

Wykres ropy Brent dla interwału D1

oil_brent_d1Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here