Naga Marketsccf forex comparic oil ropa wtiInwestycja we wzrosty ceny ropy w 2016 roku dała zarobić nawet 50% (w przypadku ropy Brent). Inwestorzy jednak musieli mieć stalowe nerwy, ponieważ nie brakowało pojedynczych sesji, na których wahania cen ropy wynosiły nawet 8%. Na koniec roku popytowi nie przeszkadza nawet drożejący dolar.


Początek roku nie zapowiadał wzrostowego rajdu, jaki miał miejsce w 2016 roku na rynku ropy. Jeszcze w styczniu oraz lutym 2016 cena ropy utrzymywała się poniżej zamknięcia z 31 grudnia 2015 roku. Od marca była już jasne, że popyt wrócił do gry.

Te artykuły również Cię zainteresują
Począwszy od marca, aż do dnia dzisiejszego czyli ostatniego dnia notowań cena ropy sukcesywnie rosła. Ruch wzrostowy w tym okresie wspinał się po ścianie strachu, gdy inwestorzy oczekiwali, że wzrosty są tylko korekta w trendzie spadkowym. Ostatecznie popyt zdołał osiągnąć imponujący rezultat:

  • Ropa Crude wzrosła z poziomu 37,06 do 53,70 dając stopę zwrotu: 44,9%
  • Ropa Brent wzrosła z poziomu 37,58 do 56,67 dając stopę zwrotu: 50,7%

Przez ostatnie 4 miesiące cenę ropy napędzają działania OPEC. Najpierw były to przygotowania do zmniejszenia produkcji, a później faktyczna umowa, na mocy której od stycznia produkcja ropy ma zostać ograniczona.

Obecnie rynek z wielką uwagą będzie śledził w jaki sposób OPEC oraz największy producent spoza OPEC czyli Rosja wypełniają porozumienie. Drożejący dolar stanowi czynnik prospadkowy dla cen ropy, a jeżeli dane dotyczące produkcji styczniowej nie pokryją się z zawartym porozumieniem pierwszy kwartał 2017 roku może nie być taki dobry dla byków.

Na wykresach poniżej widać trwający w 2016 roku trend wzrostowy. Pomarańczowymi liniami zaznaczone zostały poziomy na jakich notowana była ropa na koniec grudnia 2015 roku oraz obecnie.

Wykres ropy Crude dla interwału D1

oil_crude_d1

Wykres ropy Brent dla interwału D1

oil_brent_d1Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here