Naga Marketsrekordowa kara dla brytyjskiego Lloyds
rekordowa kara dla brytyjskiego Lloyds

Brytyjski oddział Lloyds Banking Group musi zapłacić właśnie kolejną karę w wysokości 1.5 mld dolarów – ma to być rekompensata w związku z nieuczciwą sprzedażą ubezpieczeń kredytowych. Jest to kolejny potężny cios dla banku, który z ledwością przeszedł stress test ECB.  Wtorkowa grzywna dodana do wcześniejszych kar opłaconych przez Lloyds w związku z oferowaniem klientom ubezpieczeń ochrony płatności (PPI) daje łącznie sumę ponad 18 miliardów dolarów. Żaden inny bank w historii nie był zmuszony zapłacić tak wysokiej kary!


Przeznaczenie polis kredytowych Lloyds było proste – miały zabezpieczyć klienta w przypadku choroby lub utraty pracy i niemożności spłacania kolejnych rat. Bardzo często jednak ubezpieczenia sprzedawano ludziom, którzy całkowicie ich nie potrzebowali czy też zgodnie z regulaminem banku nie mogli się o nie ubiegać.

Analitycy Citi przewidują, że Lloyds już teraz szuka oszczędności, aby odłożyć parę miliardów dolarów na przyszły rok – wnioski od niezadowolonych klientów szukających rekompensaty bowiem cały czas napływają. Może to oznaczać, że wkrótce Lloyds pobije swój własny, niechlubny rekord i łączna suma kar przekroczy 20 mld USD.

Jak podaje Business Insider, informacja o nałożeniu kolejnej kary w związku z prowadzeniem nieuczciwych praktyk sprzedażowych pojawiła się dwa dni po tym, jak poznaliśmy wyniki stress testu przeprowadzonego na bankach strefy euro. Znajdujący się w 25% w rękach brytyjskiego rządu Lloyds z ledwością zmieścił się w wyznaczonych przez ECB ramach.

Czytaj również: Wyniki stress testu ECB – 25 banków w tarapatach?

W grudniu kolejny stress test - tym razem przeprowadzony przez BoE
W grudniu kolejny stress test – tym razem przeprowadzony przez BoE

Nie zmienia to jednak faktu, że wypadł najgorzej z wszystkich europejskich banków. Zarząd Lloyds Banking Group na pewno ma powody do obaw – w grudniu bowiem kolejny stress test. Tym razem przeprowadzany jednak przez Bank of England (BoE), który chce zmierzyć odporność krajowych banków – fikcyjny scenariusz zakłada spadek cen domów o 35% oraz wzrost stóp do 6%.

Wynik testu będzie kluczowy dla inwestorów – da bowiem jasno do zrozumienia, czy bank wypłaci dywidendę pierwszy raz od czasu kiedy brytyjski rząd wyłożył 20.5 mld funtów na ratowanie Lloyds przed upadłością w latach 2007-2009.

O ile w oficjalnych wypowiedziach Lloyds zachowuje dobrą minę, to jest to jednak mina do złej gry. Dzisiaj rano potwierdzono informację, że bank decyduje się na zamknięcie 200 swoich oddziałów i zwolnienie 9 tysięcy pracowników.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here