Naga Markets18% firm odzyskało kondycję finansową sprzed pandemiiPolski Instytut Ekonomiczny we współpracy z Polskim Funduszem Rozwoju przeprowadzili piątą już falę badania kondycji przedsiębiorstw. Według danych z raportu, 18% przedsiębiorstw, zadeklarowało powrót do sytuacji finansowej sprzed pandemii COVID-19. 5% planuje kontynuację procesu redukcji zatrudnienia.

  • Odsetek firm, deklarujących dobrą płynność finansową wyniósł 59%. 
  • Spada odsetek firm ze zmniejszającą się liczbą zamówień. 
  • Maleje odsetek firm planujących obniżenie wynagrodzeń dla swoich pracowników. 

Zobacz również: Analizy NewConnectPolman z nowym kontraktem, Investeko z impulsem wzrostowym 

Te artykuły również Cię zainteresują
Spada odsetek firm planujących redukcję zatrudnienia

W piątej edycji badania przeprowadzonego przez PIE oraz PFR, odsetek przedsiębiorstw planujących redukcję zatrudnienia w najbliższym czasie wyniósł 5%, w porównaniu z 8% z 4 fali badania z połowy maja.

Co ciekawe, blisko 1/4 przedsiębiorców nie jest w stanie określić, kiedy będzie miała miejsce całkowita odbudowa sytuacji finansowej swojego przedsiębiorstwa. Ok 30% z badanych podmiotów uważa, że sytuacja ta nastąpi w końcówce 2020 r.

Dyrektor PIE Piotr Arak powiedział: “Kluczowe dla polskiej gospodarki będzie teraz to, w jakim tempie będziemy odbudowywać straty. Dotychczasowe wyniki naszych badań ankietowych wskazują, że mimo ekstremalnie trudnych warunków do prowadzenia biznesu, pojawia się stopniowa poprawa sytuacji przedsiębiorstw. Widać to także po wznowieniach działalności firm: w okresie od końca kwietnia do końca maja dokonało go 28,7 tys. przedsiębiorstw.

Najtrudniejszy moment dla polskich przedsiębiorstw już minął

Patrząc globalnie, wydaje się, że sytuacja związana z pandemią koronawirusa zostaje w coraz większym stopniu opanowana. Gospodarka w coraz większym stopniu budzi się do życia a Rząd anuluje kolejne ograniczenia. Zdecydowana większość podmiotów gospodarczych wznowiła już, lub planuje w najbliższym czasie wznowienie swoich działalności.

Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju powiedział: “Dane z kolejnych badań sektora przedsiębiorstw potwierdzają, że najtrudniejszy moment w gospodarce był w kwietniu, a obecnie następuje stopniowy wzrost aktywności gospodarczej. Najważniejsze są informacje o poprawie stabilności finansowej firm i małej liczbie przedsiębiorstw rozważających zwolnienia pracowników”.

Zobacz również: Rubicon liderem wzrostów w maju na całej GPW

invest

Badanie kondycji przedsiębiorstw przeprowadzone w końcówce maja miało na celu sprawdzenie, jak zmienia się funkcjonowanie firm w dobie koronawirusa w Polsce. Pierwsza fala owego badania została przeprowadzona na początku kwietnia br.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here