Naga MarketsZawyżanie wskaźników ekonomicznych to powszechny problem w Chinach?
Zawyżanie wskaźników ekonomicznych to powszechny problem w Chinach?

Zgodnie z danymi opublikowanymi w piątek przez Xinhua News Agency może się okazać, że wyniki chińskiego wzrostu gospodarczego od wielu lat były sztucznie zawyżane. Szczególnie w przypadku urzędów statystycznych działających na szczeblu regionalnym.


Lata maskowania pogarszającej się sytuacji

Część oficjeli lokalnych urzędów w północo-wschodniej części Chin przyznała , że znaczne spadki wyników w gospodarczych w konkretnych regionach kraju mogą być spowodowane fałszowaniem realnych danych w przeciągu ostatnich kilku lat w celu zatuszowania złej sytuacji ekonomicznej.

Te artykuły również Cię zainteresują
„Gdyby wcześniejsze dane nie były sztucznie zawyżane, wtedy obecne wskaźniki wzrostu gospodarczego nie notowałyby tak silnych spadków” – przyznał jeden z nienazwanych oficjeli, cytowany przez Xinhua News Agency.

Xinhua – należąca do państwa agencja prasowa – informuje jednocześnie, że przeprowadzała rozmowy z co najmniej kilkoma innymi urzędnikami potwierdzającymi proceder zawyżania danych. Mowa tutaj o wskaźnikach zysków, przychodów gospodarstw domowych oraz produkcie krajowym brutto.

Trzy lata temu PKB prowincji Liaoning zgodnie z oficjalnymi publikacjami wynosiło 9,5% – zaledwie kilka lat później spadło do 2,7%. To samo dotyczy się prowincji Jilin – tam wzrost przekraczał 12% w 2012 roku, w tym natomiast plasuje się na poziomie 6,3%.

Informacje dotyczące zawyżania danych makroekonomicznych wyciekły w momencie gdy trzy północo-wschodnie prowincje opublikowały najniższe wyniki PKB w skali całego kraju.

Dane dotyczące inwestycji również zawyżane

Zdaniem Guana Yingmina będącego urzędnikiem państwowym w prowincji Heilongijang, dane dotyczące lokalnych inwestycji mogą być nieprawdziwe w 20%, co przekłada się na prawie 16 miliardów dolarów.

Gdyby raporty finansowe były prawdziwe, to w niektórych okręgach administracyjnych produkt krajowy brutto przewyższałby ten raportowany w Hong Kongu. Wcześniejszy audyt wykonany przez National Audit Office pokazał, że w regionie Liaoning przychody fiskalne zostały sztucznie powiększone o 127% w stosunku do wartość rzeczywistych.

Jeden z pracowników działu finansowego w prowincji Jilin powiedział w rozmowie z China Daily, że w przeciągu ostatnich lat lokalne urzędy rywalizowały między sobą, aby przejąć zewnętrzne projekty inwestycyjne. W raportach pojawiały się informacje o zrealizowaniu obiecanych wartości inwestycji – niezależnie od tego czy miało to miejsce w rzeczywistości czy też nie. Duża skuteczność pozwalała bowiem na realizację kolejnych projektów.

Chiński rząd również zawyża wartości?

Jak jednak lokalne dane odnoszą się do wyników produktu krajowego brutto, który publikuje główny urząd statystyczny? Chociaż informacje przez niego podawane są zdecydowanie bardziej dokładne, to wielu ekspertów jest zdania, że chiński rząd i tak pozwala sobie na zawyżanie rezultatów. Poniższy wykres prezentuje jak kształtowało się PKB Kraju Środka na przestrzeni 15 lat.

china-q3-gdp

Ostatni oficjalny odczyt PKB za trzeci kwartał 2015 roku uplasował się na poziomie 6,9% – przewyższając o 10p.p. prognozy rynkowe, które wskazywały na 6,8%. Analitycy Goldman Sachs są natomiast przekonani, że rzeczywisty wzrost gospodarczy w tym okresie plasował się trochę poniżej 6%. Na taki rezultat miały wskazywać wskaźniki badające aktywność gospodarczą Chin.

Jeśli nie można wierzyć oficjalnym danym, to gdzie szukać informacji o obecnej sytuacji Chin? Kiedyś pisałem o alternatywnym wskaźniku pozwalającym szacować wzrost gospodarczy Kraju Środka. Zdaniem wielu jest on przestarzały, jeśli Was ten temat interesuje, możecie przeczytać o nim TUTAJ.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here