CMC Markets

Rezerwa Federalna poinformowała 20 kwietnia, że w związku z dwoma działaniami egzekucyjnymi prowadzonymi przeciwko Deutsche Bank AG, nakłada na bank inwestycyjny łączną karę w wysokości $156,6 miliona w cywilnych grzywnach pieniężnych. Naruszenia, których dopuściła się instytucja są powiązane bezpośrednio z operacjami na rynku walutowym.


Nieautoryzowana komunikacja trading roomów

Jak czytamy w oficjalnym oświadczeniu FED na łączną karę składa się $136,9 miliona za prowadzenie niezabezpieczonych i nieautoryzowanych praktyk w obrębie rynkowych walutowych oraz $19,7 miliona za nieprzestrzeganie programu zgodności działalności z regulacjami prawnymi (compliance) narzucanego przez tak zwaną „regułę Volckera” w okresie do 30 marca 2016 roku.

Pierwsza i zdecydowanie wyższa cześć kary dotyczy wielokrotnie opisywanego już procederu, w którym pracownicy trading roomów największych banków (w tym Deutsche) komunikowali się ze sobą przy wykorzystaniu nieautoryzowanych kanałów, przekazując poufne informacje o pozycjach klienckich oraz transakcjach konkurencyjnych banków. Do tej pory DB udało się uniknąć poważniejszych kar w związku z przewinieniami w tym zakresie. W momencie gdy FCA, Departament Sprawiedliwości i DoJ nakładały wysokie kary na inne banki komercyjne, Deutsche udało się wychodzić obronną ręką. Do tej pory siedem dużych instytucji zapłaciło łącznie $10 miliardów w USA i w Europie, a kilku pracowników zostało pociągniętych do odpowiedzialności karnej. Traderzy sami określali swoją grupę mianem “Kartelu”.

Zobacz również: Największa kara w historii brytyjskiej bankowości za manipulacje na rynku walutowym

„Zarząd FED zobowiązuje przedsiębiorstwo do współpracy w każdym przyszłym śledztwie odnośnie osób zaangażowanych w działania leżące u podstaw aktywności związanych z naruszeniem zasad funkcjonowania rynku walutowego, zabraniając jednocześnie ponownego zatrudniania osób bezpośrednio zaangażowanych w nieetyczne praktyki” – czytamy w oświadczeniu banku centralnego.

Nieprzestrzeganie reguły Volckera powiększa karę

Odrębna część grzywny została nałożona w związku z niedociągnięciami w odniesieniu do reguły Volckera, zabraniającej udziały w proprietary tradingu oraz nabywania lub utrzymywania aktywności własnościowych w przypadku funduszy inwestycyjnych.

Czy wiesz że…
Reguła Volckera (nazwana tak od nazwiska byłego szefa FED, Paula Volckera) jest częścią reformy Wall-Street z 2010 roku znanej powszechnie jako Dodd-Frank. Zakazuje instytucjom finansowym dokonywania transakcji przy wykorzystaniu własnych środków oraz transakcji spekulacyjnych nieprzynoszących zysku klientom podmiotu. Ogranicza jednocześnie możliwości inwestowania w fundusze hedge oraz private equity.

FED ustalił jednocześnie, że Deutsche Bank nieprawidłowo przeprowadzała pewne analizy dotyczące dozwolonych działań związanych z animacją rynkową (market-making). Na bank nałożono obowiązek usprawnienia narzędzi kontroli i nadzoru nad wyższym kierownictwem.

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

STO

2 KOMENTARZE

  1. Po obniżeniu dozwolonej dźwigni w celu “ochrony kapitału detalu przed stratami” wątpię ,ze ktokolwiek w KNF wie cokolwiek o FX 🙁

  2. Ot, niemieckie chamstwo w butach!. I bardzo dobrze, Karać Karać karać a najlepiej zamknąć działalność. Wnioski płyną takie, że wymieniano informację o klientach i pozycjach słabo zabezpieczonych. Czyszcząc ich ze stopów. Właśnie za taki syf na FX odpowiedzialne jest to chamstwo!. Brawo Brawo Brawo dla FED. Fca nakładało kary *(czyli prowadziło investigation) . A teraz pytanie czy polskie KNF? ukarało kogoś z uczestników instytucjonalnych? Co chociaż która bura “sekretarka” (bo chyba tylko takie tam pracują) wiedziałaby jak należałoby przeprowadzić dochodzenie? jak zebranie dowodów? ALBO! UWAGA! Czy wiedziałaby na czym polegało przestępstwo? Waściowie, śmiem sądzić, że nie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here