Naga Markets15% spółek na GPW ma kłopoty z długiemCo siódma spółka notowana na parkiecie głównym GPW ma problem z zadłużeniem. Jak pokazują najnowsze dane, będące wynikiem badania przeprowadzonego przez Krajowy Rejestr Długów i Rzetelną Firmę, 57 spółek widnieje w Krajowym Rejestrze Długów. Każda z firm, ma do oddania średnio około pół miliona złotych.

  • 57 spółek notowanych na GPW widnieje w Krajowym Rejestrze Długów jako dłużnicy.
  • W porównaniu z 2019 roku, suma długów spadła o ponad 30% do poziomu 30 mln zł.
  • Zadłużone spółki giełdowe mają w sumie 6025 zobowiązań wobec 201 wierzycieli

Zobacz również: NG Games testuje historyczny szczyt. Akcje drożeją o 15%!

Te artykuły również Cię zainteresują
57 spółek z GPW ma długi

Krajowy Rejestr Długów we współpracy z Rzetelną Firmą, przeprowadził badanie sprawdzające stan zadłużenia spółek notowanych na GPW. Jak wynika z opublikowanych danych, każda z 57 zadłużonych spółek ma do oddania średnio ok. 0,5 mln zł., co łącznie stanowi na sumę mniejszą o ponad 30% niż przed rokiem.

W porównaniu z badaniem przeprowadzonym w ubiegłym roku, liczba zobowiązań wzrosła niemal sześciokrotnie. Lwia część to zobowiązania powstałe w branży handlowej. Prezes Krajowego Rejestru Długów BIG – Adam Łącki podkreślił, ze jest ona jedną z gałęzi przemysłu, które najmocniej odczuły problemy związane z zamrożeniem gospodarki po wybuchu pandemii.

Nie najlepiej w zestawieniu wypadła również branża budowlana. Stanowi ona blisko 32 procent wszystkich spółek, które zalegają z płatnością. Kolejne miejsca w zestawieniu stanowią firmy produkcyjne oraz transportowe.

Zobacz również: Analizy NewConnectPolman z nowym kontraktem, Investeko z impulsem wzrostowym 

392 spółki krajowe na GPW, z kapitalizacją na poziomie 490 mld zł.

Obecnie na rynku głównym GPW notowane są 392 spółki krajowe, których łączna kapitalizacja rynkowa wynosi 489 mld zł. (pozostałe 406 mld zł przypada na 48 zagranicznych emitentów). Z danych Krajowego Rejestru Długów wynika, że wartość giełdowa zadłużonych spółek to ponad 46,4 mld zł. Blisko połowa z nich to firmy, które wyceniane są między 10 mln zł a 100 mln zł.

Kolejne miesiące będą ważnym sprawdzianem i pokażą, jak krajowe przedsiębiorstwa poradzą sobie w trudnym otoczeniu gospodarczym, spowodowanym pandemią. W świecie finansów nie brakuje opinii, jakoby problemy firm miały przybrać na sile jesienią, kiedy wygaśnie część programów rządowych. Wydaje się, że firmy będą wtedy szukać oszczędności, co może skutkować choćby redukcją zatrudnienia. Sytuacja dodatkowo pogorszy się, jeśli jesienią nadejdzie druga fala zachorowań na COVID-19.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here