Mamy 141 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych. Liczba zarażonych wzrosła do 12 781, poinformowało Ministerstwo Zdrowia (MZ). Łącznie zmarło 628 osób.

Wzrost liczby zakażonych na COVID-19

“Mamy 141 nowych potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem: z województw: śląskiego (78), wielkopolskiego (21), zachodniopomorskiego (7), kujawsko-pomorskiego (7), dolnośląskiego (6), podlaskiego (6), pomorskiego (4), opolskiego (4), świętokrzyskiego (3), małopolskiego (2), warmińsko-mazurskiego (2), lubelskiego (1)” – podał resort na swoim profilu na Twitterze.

“Z przykrością informujemy o śmierci 4 osób zakażonych koronawirusem (wiek-płeć, miejsce zgonu): 72-K, 75-M Racibórz, 85-M Tychy, 86-K Poznań” – poinformowano także.

Łączna liczba chorych, u których potwierdzono zakażenie to 12 781 osób.

Pacjenci znajdują się m.in. w szpitalach: w Ostródzie, w Warszawie, w Krakowie, w Raciborzu, we Wrocławiu, w Zielonej Górze, w Szczecinie, w Poznaniu, Łodzi, Lublinie i Łańcucie. W pierwszej połowie marca utworzono sieć szpitali jednoimiennych, które zajmują się wyłącznie pacjentami zarażonymi koronawirusem.

Ponad 324 ty. wykonanych testów

Z danych MZ wynika, że dotychczas przeprowadzono ponad 324 tys. testów. Na dobę jest przeprowadzanych średnio od 7 do 14 tys. Jednocześnie rozpoczęto produkcję polskiego testu na koronawirusa.

Według danych MZ, hospitalizowanych było 3 100 osób, 88 265 zostało objętych kwarantanną, a 18 874 – nadzorem epidemiologicznym. Dotychczas zmarło 628 osób. Wyzdrowiało 3 236 osób.

Od blisko miesiąca obowiązuje stan epidemii. Przedłużono zawieszenie zajęć w szkołach, przedszkolach i na uczelniach wyższych do 24 maja, egzaminy ośmioklasisty maturalne zostały zapowiedziane na czerwiec.

Za naruszenie zasad kwarantanny grozi od 5 tys. zł do 30 tys. zł.

Jednocześnie rząd zapowiedział stopniowe znoszenie ograniczeń, ich tempo i zakres zależeć ma od sytuacji epidemiologicznej w kraju. Otwarte są już lasy, parki i skwery, a osoby powyżej 13. roku życia mogą przemieszczać się samodzielne. Poluzowane zostały także ograniczenia dotyczące placówek handlowych do 100 metrów, w sklepie mogą przebywać 4 osoby na kasę (nie licząc personelu). W większych – liczba klientów zależy od powierzchni sklepu; na jedną osobę musi przypadać kilkanaście metrów.

4 maja: otwarcie galerii handlowych, hoteli, miejsc noclegowych

4 maja mają zostać otwarte galerie handlowe, hotele i miejsca noclegowe, a także biblioteki i muzea.

Te artykuły również Cię zainteresują

Od 4 maja będzie też można prowadzić ćwiczenia rehabilitacyjne. Z kolei od 6 maja – będą mogły być otwierane żłobki i przedszkola (decyzje będą należeć do jednostek samorządu terytorialnego).

Wcześniej zapowiedziano otwarcie niektórych boisk i stadionów w maju, a w czerwcu powrót do rozgrywek piłkarskich.

W związku z kryzysem podjęto działania osłonowe dla przedsiębiorców. Tzw. tarcza antykryzysowa zakłada m.in. przekazanie 7,5 mld zł na funkcjonowanie jednoimiennych szpitali zakaźnych, gdzie są leczone osoby z koronawirusem, a także zakup odzieży ochronnej, masek i innego niezbędnego sprzętu.

W życie weszły już ustawy, dotyczące możliwości przesuwania środków unijnych, dopłat do ubezpieczeń społecznych, możliwości pożyczek z kilkunastomiesięczną karencją w spłacie i innych form wsparcia.

Światowa pandemia

Dotychczas na świecie zanotowano ponad 3,19 mln potwierdzonych przypadków zachorowania na koronawirusa w 185 krajach. Najwięcej w Stanach Zjednoczonych (ponad 1,04 mln), w Hiszpanii (ponad 236 tys.), we Włoszech (203 tys.). Wirus pojawił się w końcu ub.  roku w Chinach (gdzie od tamtego czasu zachorowało 83,9 tys. osób).

W Europie najwięcej zachorowań stwierdzono w Hiszpanii (236 899), we Włoszech (203 590), we Francji (166 542), Wielkiej Brytanii (166 441), Niemczech (161 538). A także ponad 40 tys. w Belgii (47 859), ponad 30 tys. w Niderlandach (38 998) i ponad 20 tys. w Szwajcarii (29 407).

Znacząco wzrosła także liczba zarażonych w Rosji – koronawirusa wykryto już u ponad 99 tys. osób.

Wśród państw Europy Środkowej, najwięcej potwierdzonych zakażeń zanotowano w: na Białorusi – ponad 13 tys. i na Ukrainie – 10 tys. oraz w Rumunii – ponad 11,9 tys. i w Czechach – ponad 7 tys. W innych państwach regionu w ciągu doby notuje się nie więcej niż kilkadziesiąt nowych przypadków zarażenia.

Spośród wszystkich dotychczas zarażonych koronawirusem zmarło ponad 227 tys. osób. Wśród nich: ponad 27 tys. osób we Włoszech, pond 26 tys., w Wielkiej Brytanii, ponad 24 tys. osób w Hiszpanii, ponad 24 tys. osób we Francji.

Znaczącą poprawę (bądź wyleczenie) odnotowano u ponad 981 tys. pacjentów na świecie, w tym u ponad 132 tys. w Hiszpanii, u ponad 123 tys. pacjentów w Niemczech, i u ponad 71 tys. pacjentów we Włoszech.

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here