Naga Markets


Tom Hayes, skazany na 14 lat za manipulowanie stawkami LIBOR
Tom Hayes, skazany na 14 lat za manipulowanie stawkami LIBOR

Trader Tom Hayes został skazany na 14 lat więzienia w związku z aktywnym udziałem w manipulacji stopą procentową LIBOR w przypadku japońskiego jena. LIBOR to referencyjna wysokość oprocentowania kredytów oraz depozytów na londyńskim rynku międzybankowym, która ma znaczący wpływ na ostateczną wycenę produktów finansowych.

Rekordowa kara więzienia za przestępstwo finansowe w historii UK

Londyński sąd jednogłośnie uznał Toma Hayesa winnego zarzucanych mu czynów – pomimo tego, że sam oskarżony ubiegał się o pełne uniewinnie. Zgodnie z werdyktem sądu pierwsze 10 lat za kratami spędzi w związku z nielegalną aktywnością w US Group AG, kolejne 4 natomiast w związku z pracą dla Citigroup Inc.

Do aresztowania skazanego doszło już w grudniu 2012r., kiedy został zatrzymany przez londyńską policję oraz biuro walki z oszustwami (SFO). Zatrzymanie miało miejsce w związku ze znalezieniem bezpośrednich dowodów zaangażowania w manipulacje stopą procentową LIBOR dla japońskiego jena.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Byli pracownicy ICAP oskarżeni o manipulację stopami LIBOR jena

Jak udało się ustalić w dalszym dochodzeniu, Tom Hayes był jedną z kluczowych postaci w grupie składającej się z około 25 traderów (pracujących dla 10 różnych instytucji finansowych), której aktywność miała na celu zaburzać notowania globalnych benchmarków.

Hayes przestraszył się ekstradycji do USA

Stając w obliczu możliwej ekstradycji do Stanów Zjednoczonych, Tom Hayes postanowił w pełni współpracować z władzami Wielkiej Brytanii i przyznał się do zarzucanych mu wykroczeń. Stwierdził również, że praktyka, w którą sam się zaangażował miała być powszechną we wszystkich dużych bankach inwestycyjnych.

Późniejsza linia obrony Hayesa i jego prawników zaskoczyła jednak sędziów i funkcjonariuszy SFO. Obrońcy twierdzili, że przedsiębiorca w obawie przed ekstradycją do USA – i skazaniem przed tamtejszym sądem nawet na 90 lat więzienia – udzielał przesadnych zeznań, aby zapewnić sobie rozprawę przed sądem brytyjskim.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Ponad 200 milionów kary za manipulacje LIBORem?!

Od tego momentu T. Hayes zaprzeczał jakoby działał nieuczciwie, podejmując próby manipulacji stopami procentowymi LIBOR. Skład sędziowski nie uwierzył jednak w nagłą zmianę zeznań oskarżonego i podjął jednogłośną decyzję odnośnie jego ukarania.

Podczas swojej kilkunastoletniej kariery trader wygenerował ogromne zyski dla instytucji, w których pracował. W samym tylko UBS miał zarobić w przeciągu trzech lat 260 milionów dolarów. Po przejściu do Citigroup w 2010r. generował również wysoki obrót, został jednak zwolniony w związku ze stosowaniem nieetycznych strategii handlowych.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here