Naga MarketsTom Hayes, skazany na 14 lat za manipulowanie stawkami LIBOR
Tom Hayes, skazany na 14 lat za manipulowanie stawkami LIBOR

Trader Tom Hayes został skazany na 14 lat więzienia w związku z aktywnym udziałem w manipulacji stopą procentową LIBOR w przypadku japońskiego jena. LIBOR to referencyjna wysokość oprocentowania kredytów oraz depozytów na londyńskim rynku międzybankowym, która ma znaczący wpływ na ostateczną wycenę produktów finansowych.

Rekordowa kara więzienia za przestępstwo finansowe w historii UK

Londyński sąd jednogłośnie uznał Toma Hayesa winnego zarzucanych mu czynów – pomimo tego, że sam oskarżony ubiegał się o pełne uniewinnie. Zgodnie z werdyktem sądu pierwsze 10 lat za kratami spędzi w związku z nielegalną aktywnością w US Group AG, kolejne 4 natomiast w związku z pracą dla Citigroup Inc.

Do aresztowania skazanego doszło już w grudniu 2012r., kiedy został zatrzymany przez londyńską policję oraz biuro walki z oszustwami (SFO). Zatrzymanie miało miejsce w związku ze znalezieniem bezpośrednich dowodów zaangażowania w manipulacje stopą procentową LIBOR dla japońskiego jena.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Byli pracownicy ICAP oskarżeni o manipulację stopami LIBOR jena

Jak udało się ustalić w dalszym dochodzeniu, Tom Hayes był jedną z kluczowych postaci w grupie składającej się z około 25 traderów (pracujących dla 10 różnych instytucji finansowych), której aktywność miała na celu zaburzać notowania globalnych benchmarków.

Hayes przestraszył się ekstradycji do USA

Stając w obliczu możliwej ekstradycji do Stanów Zjednoczonych, Tom Hayes postanowił w pełni współpracować z władzami Wielkiej Brytanii i przyznał się do zarzucanych mu wykroczeń. Stwierdził również, że praktyka, w którą sam się zaangażował miała być powszechną we wszystkich dużych bankach inwestycyjnych.

Późniejsza linia obrony Hayesa i jego prawników zaskoczyła jednak sędziów i funkcjonariuszy SFO. Obrońcy twierdzili, że przedsiębiorca w obawie przed ekstradycją do USA – i skazaniem przed tamtejszym sądem nawet na 90 lat więzienia – udzielał przesadnych zeznań, aby zapewnić sobie rozprawę przed sądem brytyjskim.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Ponad 200 milionów kary za manipulacje LIBORem?!

Od tego momentu T. Hayes zaprzeczał jakoby działał nieuczciwie, podejmując próby manipulacji stopami procentowymi LIBOR. Skład sędziowski nie uwierzył jednak w nagłą zmianę zeznań oskarżonego i podjął jednogłośną decyzję odnośnie jego ukarania.

Podczas swojej kilkunastoletniej kariery trader wygenerował ogromne zyski dla instytucji, w których pracował. W samym tylko UBS miał zarobić w przeciągu trzech lat 260 milionów dolarów. Po przejściu do Citigroup w 2010r. generował również wysoki obrót, został jednak zwolniony w związku ze stosowaniem nieetycznych strategii handlowych.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here