Naga Markets12 najbogatszych Amerykanów posiada łącznie bilion dolarówOlbrzymie wzrosty spółek technologicznych na amerykańskiej giełdzie po marcowym załamaniu pozwoliły wzbogacić się ich akcjonariuszom. Oczywiście najbardziej wzbogacili się ludzie już wcześniej posiadający największe udziały w firmach, co doprowadziło do sytuacji, w której 12 najbogatszych Amerykanów posiada łącznie majątek o wartości biliona dolarów.

  • Majątek 12 najbogatszych osób w USA wzrósł od marca o 40%.
  • Według raportu, tak duży majątek może stanowić zagrożenie dla społeczeństwa demokratycznego.
  • Najwięcej na pandemii zarobił Elon Musk, którego majątek zwiększył się trzykrotnie.  

Kamień milowy

Według raportu przygotowanego przez Institute for Policy Studies, pomimo trwającego kryzysu gospodarczego spowodowanego przez pandemię, niektórym udało się zwiększyć swoje majątki. Autorzy raportu oceniają, że tak olbrzymi majątek może umożliwić dwunastce najbogatszych osób zbyt duży wpływ na sytuację polityczną w kraju.

Zobacz również: 72,1% inwestorów nie sprzeda Bitcoina nawet gdy cena zbliży się do zera

Jest to niepokojący kamień milowy w amerykańskiej historii skoncentrowanego bogactwa i władzy. Jest to po prostu zbyt duża władza gospodarcza i polityczna w rękach 12 osób. Z punktu widzenia demokratycznego społeczeństwa samorządowego, jest to Oligarchiczna Dwunastka lub Despotyczny Tuzin – twierdzi Chuck Collins, dyrektor think-tanku z Waszyngtonu.

Źródło: MarketWatch

Majątek „Oligarchicznej Dwunastki” wzrósł od marcowych minimów o 40%, czyli 283 miliardy dolarów.

Buffett jako jedyny nie odrobił strat

W pierwszej fazie pandemii, pomiędzy 1 stycznia a 18 marca, wspólne bogactwo Despotycznego Tuzinu zmniejszyło się o 96 miliardów dolarów. Jednak ich majątek szybko się odbił i przekroczył poziom z Forbes 400 z września 2019 roku. Jedynym wyjątkiem jest Warren Buffett, który wciąż ma o 2 miliardy dolarów mniej niż we wrześniu 2019 r. i posiada 80 miliardów dolarów. – czytamy w raporcie.

Raport pokazuje, że Elon Musk był największym beneficjentem pandemii, ponieważ jego bogactwo potroiło się z 24,6 miliarda dolarów 18 marca do 73 miliardów dolarów 13 sierpnia, co oznacza wzrost o 48,5 miliarda dolarów, czyli 197%.

Całkowite bogactwo Oligarchicznej Dwunastki jest większe niż PKB Belgii i Austrii łącznie. – dodaje Omar Ocampo, współautor raportu.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here