Naga MarketsTort urodzinowy z siedmioma świeczkamiNajstarsza i największa z kryptowalut znajdująca się w obiegu, Bitcoin, świętuje w czwartek (31 października 2019 roku) swoje 11. urodziny. Jego pojawienie się spowodowało powstanie wielu innych walut cyfrowych, zaprezentowało światu technologię blockchain, doprowadzając do powstania wielu nowych branż, zawodów, ale również i metod na nieuczciwe zarabianie pieniędzy i oszukiwanie inwestorów.


Bitcoin white paper – jedenaście last od publikacji

Dokładnie jedenaście lat temu, tajemnicza osoba lub grupa pseudonimowo określana jako Satoshi Nakamoto zaprezentowała odporny na manipulacje, zdecentralizowany protokół peer-to-peer, który może śledzić i weryfikować transakcje cyfrowe, zapobiegać podwójnemu wydatkowaniu i generować przejrzysty zapis do sprawdzenia przez kogokolwiek w czasie rzeczywistym.

Protokół reprezentował system zabezpieczony kryptograficznie – oparty na algorytmie Proof-of-Work, w którym bitcoiny (BTC) są „wydobywane” w celu uzyskania nagrody przez poszczególne węzły, a następnie weryfikowane przez inne węzły w zdecentralizowanej sieci.

Ogromna aprecjacja od czasu pierwszych notowań

Pierwszy blok na blockchainie Bitcoina, tzw. blok genesis powstał 3 stycznia 2019 roku. Od tego czasu, górnicy uzyskali łącznych przychód nieco niższy niż 15 mld dolarów, włączając w to nagrody za wydobycie oraz opłaty transakcyjne.

Pierwsza cena transakcyjna najstarszej kryptowaluty opiewała na 0,003 dolara i odnotowano ją 17 marca 2010 r., na platformie bitcoinmarket.com (nieistniejącej obecnie). W czasie pisania artykułu, na giełdzie Bitfinex jeden Bitcoin kosztował 9016 dolarów, a zatem od czasu pierwszych notowań wzrost przekroczył 300.533.233%.

Zobacz też: Brexit: Niepewność powstrzyma kurs funta przed umocnieniem?

Główne kamienie milowe po jedenastu latach istnienia Bitcoina

Portal Comparic.pl zebrał w jednym miejscu szereg ważnych wydarzeń, z którymi na przestrzeni 11 lat związany był Bitcoin. W tym czasie od technologicznej ciekawostki wykorzystywanej jedynie przez kilku entuzjastów urósł do światowego e-pieniądza, będącego jednym z popularniejszych aktywów inwestycyjnych:

 • 31 października 2008 niezidentyfikowany do dzisiaj Satoshi Nakamoto wydaje dziewięciostronicowy dokument okreslający, w jaki sposób bitcoin będzie działał. Whitepaper zatytułowany “Bitcoin: Peer-to-Peer Electronic Cash System” jako pierwszy prezentuje również opis zdecentralizowanej księgi blockchain, technologii leżącej u podstaw cyfrowych walut.
 • 3 stycznia 2009 Nakamoto wydobywa pierwszy “blok” bitcoinów, a kilka dni później przesyła je w pierwszej transakcji
 • 12 stycznia 2009 Pierwsza transakcja bitcoin odbywa się pomiędzy Nakamoto i deweloperem Halem Finneyem. Transakcja jest rejestrowana w bloku 170.
 • 12 października 2009 Martti Malmi, programista z Finlandii, wysyła 5,050 bitcoinów za 5,02 USD do NewLibertyStandard, jednego z użytkowników na forum bitcoin. Transakcja realizowana jest za pośrednictwem systemu PayPal.
 • Luty 2010 Pierwszy na świecie rynek bitcoinów ustanowiony przez dwdollar
 • 22 maja 2010 Deweloper Laszlo Hanecz kupuje dwie pizze za 10 000 bitcoinów, co powszechnie postrzegane jest jako pierwszy raz, gdy cyfrowa waluta została użyta zgodnie z przeznaczeniem – na zakup towarów.
 • 17 marca 2010 Pierwsza zarejestrowana cena transakcyjna Bitcoina
 • 7 lipca 2010 Nowe oprogramowanie BTC jest udostępniane przez społeczność programistów, a przez następne pięć dni miejsce ma dziesięciokrotny wzrost jego wartości – od 0,008 USD za bitcoin do 0,08 USD za Bitcoin.
 • 17 lipca 2010 Mt. Gox zostaje wprowadzony na rynek, stając się największą na świecie giełdą bitcoinów, zanim bankrutuje w 2014 roku.
 • 28 listopada 2013 Gdy uwaga mediów nasila się, Bitcoin po raz pierwszy pokonuje barierę $1000. Spada poniżej tego poziomu zaledwie kilka dni później i nie osiąga ponownie punktu psychologicznego przez ponad trzy lata.
 • 28 lutego 2014 85 tysięcy Bitcoinów  o wartości około pół miliarda dolarów amerykańskich  i 28 milionów dolarów w gotówce znika z giełdy Mt. Gox. Kradzież jest pierwszym z wielu przykładów jak nieregulowane środowisko zachęca do działania hakerów oraz nieuczciwych inwestorów.
 • 1 sierpnia 2017 Bazowy kod oprogramowania Bitcoin dzieli się, tworząc Bitcoin Cash w ramach tzw. hard forka. Ruch ten został zainicjowany przez górników bitcoinowych w Chinach niezadowolonych z planowych ulepszeń technologii waluty, mających na celu zwiększenie jej zdolności do przetwarzania transakcji.
 • 10 grudnia 2017 Operatorzy giełdowi w Chicago, Cboe Global Markets Inc i CME Group Inc uruchamiają transakcje futures na bitcoin, umożliwiając profesjonalnym inwestorom obstawianie ceny waluty cyfrowej.
 • 18 grudnia 2017 Bitcoin osiąga rekordowy poziom 19,666 USD na giełdzie kryptowalut Bitstamp, Zarabiając na przestrzeni 2017 roku ponad 1300%.
 • 15 grudnia 2018 Bitcoin przesuwa się na najniższy poziom od grudniowego szczytu.
 • 2 kwietnia 2019 Silny impuls wzrostowy kończy trend spadkowy i rozpoczyna dynamiczną zwyżkę notowań BTC, który w czerwcu znalazł się na poziomie 13880 USD.

Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here