Naga MarketsUcieczka kapitału z europejskich funduszy akcyjnych została wznowiona zaledwie miesiąc po tym, jak globalne nastroje związane z ryzykiem doprowadziły do ​​największych napływów od początku 2018 r. Według danych Bank of America Corp. i EPFR Global, europejskie fundusze akcyjne straciły w ciągu tygodnia 0,8 miliarda dolarów do 20 listopada po czterech tygodniach wpływów. Nie jest to jednak odosobniony przypadek, ponieważ inwestorzy wyciągali również pieniądze z amerykańskich i japońskich funduszy kapitałowych, co dało łącznie 1,5 miliarda dolarów netto, które odpłynęły z funduszy akcyjnych w ostatnim tygodniu. Natomiast fundusze obligacyjne nadal przyciągały nowe pieniądze.


Europejskie aktywa wciąż atrakcyjne?

Fundusze skoncentrowane na regionie europejskim muszą pogodzić się z ogromną kwotą 100 miliardów dolarów, która została wypłacona przez klientów w samym 2019 r. W ocenie ekspertów taka sytuacja jest spowodowana niekorzystnym połączeniem słabego wzrostu gospodarczego i podwyższonego ryzyka politycznego, co w konsekwencji spowodowało przejście kapitału do bezpieczniejszych aktywów, takich jak obligacje czy gotówka.

Ostatnie odwrócenie nastrojów zbiegło się w czasie z silnymi wzrostami indeksu Stoxx Europe 600, który w zeszłym tygodniu wzrósł do najwyższego poziomu od 2015 r. w związku z optymizmem co do umowy fazy pierwszej na linii Chiny-USA i wśród zmniejszonych obaw, że Wielka Brytania wyjdzie z Unii Europejskiej bez porozumienia.

Jednak po silnym wzroście europejscy inwestorzy giełdowi mają trudności ze znalezieniem nowych czynników, które mogłyby dostarczyć dodatkowe paliwo dla nowego impulsu. W tym tygodniu pojawiły się nowe obawy dotyczące negocjacji Waszyngton-Pekin po amerykańskim projekcie Senatu popierającym protestujących w Hongkongu, który prezydent Donald Trump może wkrótce podpisać, co może mocno rozgniewać Chiny.

Niska pozycja inwestorów w europejskich akcjach doprowadziła do tego, że kilka banków, w tym JPMorgan Chase & Co. i Bank of America, ponownie rekomenduje zakup europejskich akcji.

Indeks STOXX Europe 600 niedaleko historycznych maksimów

Europejski indeks STOXX 600 koryguje w tym tygodniu sześć tygodni wzrostów, które wyniosły kurs w okolice historycznych maksimów z 2015 roku. W mijającym tygodniu notowania skorygowały w rejon okrągłego poziomu 400, co pozwoliło nabrać dodatkowego „paliwa”, a kupujący najprawdopodobniej zdołają zamknąć tydzień na niewielkim minusie. W przypadku przebicia historycznego szczytu 410 brak jakichkolwiek oporów może doprowadzić do silnych wzrostów na indeksie. Z drugiej strony dopiero spadek poniżej ważnego wsparcia 393 mógłby wyhamować presję kupujących.

Kurs STOXX600 na interwale tygodniowym. tradingviewcom
Kurs STOXX600 na interwale tygodniowym. tradingviewcom


tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułWojna handlowa: Chiny będą dążyć do zawarcia umowy z USA
Następny artykułPierwszy tydzień Turbo Wyzwania – najlepszy uczestnik z 18,5% zysku
Redaktor Comparic.pl. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Od 2009 roku związany z rynkami finansowymi, bez których, jak podkreśla wielokrotnie, nie wyobraża sobie życia. W latach 2016 - 2018 członek projektu Domu Traderów. Specjalizuje się w geopolityce, która w jego ocenie ma kluczowy wpływ na kształtowanie długoterminowych trendów na rynkach. Wyznaje holistyczne podejście do handlu i liczy się dla niego każda, nawet najmniejsza rynkowa przewaga. Współtwórca analizy stref wolumenowych, nie uznaje subiektywizmu w spekulacji, zagorzały zwolennik odpowiedzialnego zarządzania ryzykiem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here