Naga MarketsZdjęcie zrobione w dniu zamachu

Był 16 września 1920 roku, czwartek, godzina dwunasta. Na ruchliwej jak zwykle Wall Street, w centrum finansowej dzielnicy Nowego Jorku miejsce ma niespodziewany wybuch, który od razu zabija 30 osób i śmiertelnie rani kolejne 10. Łącznie 143 osoby zostały poważnie ranne, a łączna liczba poszkodowanych liczona była w setkach. W środę obchodzimy setną rocznicę tego wydarzenia, które do ataku terrorystycznego na World Trade Center uważane było za największy zamach w historii miasta.

  • Organom ścigania nigdy nie udało się ustalić kto stał za zamachem, historycy uważają jednak, że mógł zostać przygotowany przez włoskich anarchistów odpowiedzialnych za serię bombardowań rok wcześniej
  • Atak miał być odpowiedzią na powojenny rozłam społeczny, niepewność zatrudnienia oraz wzrost popularności antykapitalistycznych ruchów w Stanach Zjednoczonych
  • W południe ciągnięty przez konie zaprzęg przejechał przez zatłoczoną Wall Street w porze lanczowej i zatrzymał się przed siedzibą banku J.P. Morgan. Wśródku znajdowało się 45 kilogramów dynamitu oraz 230 kilogramów żeliwnych obciążników

Te artykuły również Cię zainteresują
Zniszczenia warte 25 milionów dolarów. Budynek J.P. Morgana zrujnowany

Sterowany czasowo detonator o godzinie 12:02 wywołał eksplozję kilkudziesięciu kilogramów lasem dynamitu oraz ciężkich odważników z żeliwa, które z dużą prędkością zostały rozrzucone w każdą ze stron. Koń oraz zaprzęg zostały rozerwane na strzępy, kierowca jednak miał rzekomo opuścić pojazd i zdążyć uciec.

WSJ opisujący zdarzenie

Wśród 40 zabitych znajdowali się głównie młodzi ludzie: posłańcy, stenografowie oraz początkujący brokerzy. Wybuch miał doprowadzić do zniszczeń wycenianych obecnie na 25 milionów dolarów oraz zrujnować zdecydowaną większość powierzchni banku J.P. Morgan.

W przeciągu zaledwie jednej minuty od wybuchu, ówczesny prezydent nowojorskiej giełdy NYSE, William Remick, zawiesił handel w celu uniknięcia paniki. W tym samym czasie ochotnicy oraz sanitariusze starali się przetransportować poszkodowanych do szpitali.

Reakcja śledczych i sprawa nierozwiązana do dzisiaj

Biuro Śledcze Departamentu Sprawiedliwości (BOI, prekursor Federalnego Biura Śledczego, czyli FBI) nie od razu stwierdziło, że zamach bombowy był aktem terroryzmu. Śledczych zdziwiła liczba zabitych niewinnych osób oraz brak konkretnego celu, innego niż budynki, które doznały stosunkowo powierzchownych, niestrukturalnych uszkodzeń. Badając możliwość zaistnienia wypadku, policja skontaktowała się z firmami, które sprzedawały i transportowały materiały wybuchowe.

Do godziny 15:30 zarząd NYSE zebrał się i postanowił wznowić działalność następnego dnia. Załogi oczyściły teren w ciągu nocy, aby umożliwić normalne prowadzenie działalności gospodarczej, ale w ten sposób zniszczyły fizyczne dowody, które mogły pomóc śledczym i policji w rozwiązaniu sprawy

Synowie Rewolucji Amerykańskiej zaplanowali patriotyczny wiec na następny dzień (17 września), aby świętować Dzień Konstytucji dokładnie na tym samym skrzyżowaniu. Dobę później tysiące ludzi wzięło udział w wiecu pomimo masakry z dnia poprzedniego.

Pozostałości po zamachu są do dzisiaj widoczne

Urzędnicy w końcu obwiniali anarchistów i komunistów za bombardowanie Wall Street. Washington Post nazwał atak “aktem wojny”. Zamachy bombowe stały się bodźcem do wznowienia wysiłków policji i śledczych federalnych w celu śledzenia działalności i ruchów zagranicznych radykałów. Publiczne żądania wytropienia sprawców doprowadziły do poszerzenia roli BOI.

Dochodzenie prowadzone przez ponad 20 kolejnych lat nie pozwoliło ustalić tożsamości zamachowców, zdaniem historyków powiązany mógł być z nim jeden z włoskich anarchistów z grupy Galleanistów, Mario Buda. W momencie zamachu był obecny w Nowym Jorku, miasto jednak wkrótce opuścił, wrócił do rodzinnej Italii i nigdy więcej nie postawił swojej nogi na amerykańskiej ziemi. Zamach miał być odwetem za aresztowanie Nicoli Sacco oraz Barolomeo Vanzettiego, którzy kilka miesięcy wcześniej mieli dopuścić się zbrojnej napaści zabijając przy tym dwie osoby.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here