Naga MarketsCzy czarne chmury wiszące nad Grecją kiedyś ustopią?
Czy czarne chmury wiszące nad Grecją kiedyś ustopią?

Pozostając cały czas w temacie Grecji – jednak biorąc pod uwagę, że wielkimi krokami zbliża się weekend – chcielibyśmy zaproponować Wam luźniejszy artykuł dotyczący pogrążonego w kryzysie kraju. Elena Holodny zebrała 10 wyjątkowych faktów dotyczących greckiej gospodarki – spora część z nich z pewnością Was zaskoczy!


#1 – Grecy pierwszą niewypłacalność ogłosili w 4 wieku… przed naszą erą

Jeszcze na czterysta lat przed Chrystusem, 13 greckich państw-miast pożyczyło pieniądze od świątyni w Delos. Większość pożyczkobiorców jednak nigdy nie oddała całej sumy i świątynia ostatecznie poniosła straty w wysokości 80% zainwestowanego kapitału.

Te artykuły również Cię zainteresują
Warto zauważyć, że w tym wyjątkowym okresie żyli oraz tworzyli Platon, Arystoteles, czy też Aleksander Wielki.

#2 – od XIX wieku Grecy pięciokrotnie ogłaszali niewypłacalność

Obecna sytuacja nie jest niczym nowym dla Greków. Bazując na historii swoich antycznych przodków oraz pradziadów, doskonale wiedzą jak rozgrywać problem niewypłacalności:

  • 1826 – podczas wojny, której celem było wyrwanie się spod okupacji cesarstwa otomańskiego
  • 1843 – Grecja wykorzystała fundusze z pożyczki zaciągniętej w 1832 (na wojsko) i przestała spłacać kolejne raty
  • 1860 – po ogłoszeniu niewypłacalności Grecję wyrzucono z międzynarodowych rynków aż do 1878 roku
  • 1894 – kiedy rynki ponownie się otwarły, pożyczkodawcy bardzo chętnie udzielali kredytów i ich wartość wzrosła do niemożliwych w utrzymaniu poziomów. Rząd zawiesił płatności w 1893 roku
  • 1932 – kolejna niewypłacalność podczas Wielkiej Depresji

#3 – Grecy przez połowę czasu swojej niepodległości znajdują się w kryzysie finansowym

W 1830 roku kiedy Wielka Brytania, Francja i Rosja ostatecznie interweniowały w greckiej sprawie i pomogły uzyskać niepodległość wydawało się, że ateńskie problemy w końcu się skończyły. Jak pokazała jednak historia państwo przez 90 lat z prawie dwóch wieków niepodległości znajdowało się w kryzysie finansowym.

#4 – Korupcja kosztuje Greków nawet 10% PKB rocznie

Korupcja w Grecji nie jest może tak powszechna jak w krajach bloku wschodniego, jednak według wyliczeń Brookings Institute kosztuje ateński rząd do 10% produktu krajowego brutto każdego roku. Nie dotyczy to tylko i wyłącznie polityków, ale przeciętnych obywateli podczas załatwiania sprawunków dnia powszedniego.

Gdyby problemy z korupcją były lepiej kontrolowane, wtedy deficyt budżetowy dałoby się ograniczyć o 4% ogólnego PKB.

#5 – 49.7% młodych Greków jest bez pracy

W polskich warunkach liczby te mogą nie robić na nas większego wrażenia, jednak dla krajów Zachodnich jest to prawdziwy ewenement. Sytuacja i tak uległa poprawie, bo jeszcze rok temu aż 56.4% młodych Greków nie było w stanie znaleźć zatrudnienia.

Łączna stopa bezrobocia Hellady w marcu 2015 wyniosła 25.6%. Rekordowy poziom osiągnęła natomiast we wrześniu 2013 (28%).

#6 – silnie starzejące się społeczeństwo

W momencie gdy 47% wszystkich mieszkańców Arabii Saudyjskiej nie przekroczyło wieku 24 lat, to w Grecji jest to zaledwie 23.9% osób. Populacja w Atenach starzeje się w bardzo szybkim tempie. Aż 32.9% społeczeństwa ma na karku co najmniej 55 lat, a poziom urodzeń spadł do 1,3 dziecka na kobietę.

Konsekwencją takiego rozkładu wiekowego w społeczeństwie będą wzrastające koszty systemu emerytalnego – odpowiedzialne za jego utrzymanie osoby w wieku produkcyjnym reprezentujące kurczącą się grupę roboczą z pewnością odczują to w swoich kieszeniach

#7 – Grecja czterokrotnie większa od Massachusetts, jednak z dwukrotnie mniejszym PKB

Produkt krajowy brutto Hellady wynosi 242 miliardy dolarów. W tym samym czasie stan Massachusetts, który powierzchniowo jest ponad czterokrotnie mniejszy od Grecji generuje 420 miliardów dolarów PKB.

#8 – obecna sytuacja Grecji gorsza niż Wielka Depresja w USA

Wielka Depresja, która rozpoczęła się w USA w 1929 nie przybrała tak negatywnych rozmiarów jak obecny kryzys obserwowany w Grecji (od 2007 roku). W przypadku USA PKB zaczęło się odbudowywać po pięciu latach, w przypadku Aten natomiast ciągle obserwowane są spadki.

#9 – Grecka konsumpcja papierosów przekracza indyjską o 28 razy

W przypadku Greków ilość wypalanych rocznie papierosów per capita jest trzecią największą na świecie i wynosi dokładnie 2795. W przypadku Indii jest to natomiast zaledwie 97.

Oznacza to, że przeciętny Grek wypala każdego dnia niespełna 8 papierosów.

#10 – Ciemiężeni greccy samozatrudnieni

Wyższa klasa średnia w Grecji stara się jak może, aby unikać opodatkowania. Praca Uniwersytetu Chicago z 2012 roku pokazuje, że samozatrudnieni muszą oddawać 100% raportowanych przepływów pieniężnych na obsługę długu związanego z pożyczkami konsumenckimi. W związku z tym zdecydowana większość nie podaje wszystkich przychodów w zeznaniach podatkowych.

W 2009 roku samozatrudnieni mieli uniknąć opodatkowania w wysokości 28 miliardów euro.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here