Naga MarketsZachowanie kapitału emocjonalnego jest często dużo ważniejsze od ochrony kapitału finansowego. Trader, który traci kapitał emocjonalny może wyczyścić swój rachunek lub całkowicie wycofać się z tradingu, ponieważ nie potrafi właściwie zarządzać swoimi emocjami i wstępuje na równie pochyłą.

Za każdym razem kiedy trader traci lub popełnia błąd, ubywa mu kapitału emocjonalnego. Zazwyczaj zaczyna się to powoli, ale może szybko eskalować i po serii strat lub po miesiącach bez wyraźnej poprawy, trader jest bardziej skłonny, by rzucić to wszystko.

Kto nie zna tych momentów kiedy jedna stratna transakcja prowadzi do kolejnej, by się odegrać, ta następnie do jeszcze jednej transakcji z zemsty, co z kolei prowadzi do jeszcze większej straty przez co natychmiast pojawia się ogromny drawdown, a Ty nie masz pojęcia jak to w ogóle mogło się stać?

Ważne jest, by tydzień po tygodniu monitorować zarówno swój stan jak i kapitał emocjonalny. Nawet niewielki ciąg strat lub złych transakcji może bowiem łatwo doprowadzić do emocjonalnego tradingu, impulsywnych błędów lub braku zdyscyplinowania.

Niezwykle istotne jest, by zarządzać swoim emocjonalnym stanem i dbać o swój kapitał emocjonalny. Poniżej znajdziesz listę moich dziesięciu najlepszych wskazówek / sztuczek, które pomogą Ci pozostać na szczycie Twojej własnej umysłowej “gry”.

1. Oddziel platformę z wykresami od tej, na której handlujesz

Kiedy już zawrzesz transakcję, zamknij platformę swojego brokera i przełącz się na platformę do analiz. Przykładowo, ja używam wykresów z tradingview.com do analiz i kiedy już zidentyfikuję ważną transakcję, otwieram platformę mojego brokera, zawieram transakcję, a następnie zamykam tę platformę i przenoszę się z powrotem na Tradingview.

Brzmi to prosto, ale ma wiele zalet: nie możesz natychmiast ingerować w swoje zlecenia i nie widzisz ich przed oczami. Daje to dodatkową “warstwę oporu” i znacznie utrudnia popełnianie błędów. Zmienia to zupełnie zasady gry, zachęcam do samodzielnego spróbowania.

2. Przenieś się na wyższy interwał

Większość traderów popełnia błąd i przenosi się na niższy interwał, ponieważ chcą “dopasować swoje transakcje” lub ” szybciej stać się świadomymi zmian w cenie” – przynajmniej tak to sobie tłumaczą. NIGDY, PRZENIGDY nie schodź na niższy interwał kiedy już jesteś w transakcji. Jeśli już musisz, przenieś się na wyższy interwał. Zauważysz wtedy, że gdy jesteś na wyższym interwale, to zmienność oraz ruchy ceny nie wyglądają wcale tak strasznie i dramatycznie.

3. Patrz wyłącznie na zamknięcia świec

Jest to trudne do zrozumienia dla wielu osób widzieliśmy już (zarówno w naszym własnym tradingu jak i pracując z Edgewonk), że traderzy często nieprawidłowo zarządzają swoimi transakcjami. Przez samo tylko patrzenie na zamknięcia świec unikniesz wielu sytuacji, w których mylnie reagowałbyś na mimowolne ruchy cenowe.

Większość traderów będzie się temu sprzeciwiać, ale NIE MAJĄ oni sposobu na udowodnienie swojej racji. Jeśli tego nie przetestowałeś, nie powinieneś przyjmować przedwczesnych założeń. Podejmowanie decyzji wyłącznie na podstawie zamknięć świeć może pomóc Ci zarządzać kapitałem emocjonalnym w wielkim stylu, ponieważ nie pocisz się przy każdym ticku.

4. Umiarkowane ryzyko

Rzecz jasna w pozycję powinieneś wchodzić tylko jeśli czujesz się komfortową z ryzykowaną kwotą. Najszybszym sposobem na wydrenowanie swojego emocjonalnego kapitału jest używanie zbyt dużej dźwigni, wchodzenie pozycjami, które są zbyt duże i mogą kosztować Cię spory kawałek Twojego tradingowego rachunku. W takich warunkach niemożliwe jest podejmowanie dobrych decyzji tradingowych, a Twój emocjonalny kapitał szybko się wyczerpie.

Zazwyczaj dobrym zaleceniem jest ryzykowanie pomiędzy 1 – 2% na transakcję. Rozwalenie konta przy używaniu tak konserwatywnego podejścia do zarządzania ryzykiem zajmuje dużo czasu.

Tabela ukazująca jaką stopę zwrotu (recovery rate) trzeba uzyskać z kapitału, który uległ obsunięciu o określoną wartość procentową (drawdown).

5. Respektuj swój stop loss

Na początku mojej tradingowej kariery zwykłem nie przestrzegać tej zasady i rozszerzałem mojego stopa kiedy tylko cena zbliżała się do niego, ponieważ nie chciałem wziąć straty. To oczywiście doprowadziło do ogromnych strat i utrudniało mi poczynienie postępu. Jednocześnie było to frustrujące, gdyż widziałem, że robię źle, a frustracja prowadziła do kolejnych złych decyzji. Zmiana takiego działania była punktem zwrotnym, a zrobiłem ją wykorzystując wskazówki #1 oraz #3 z tej listy.

Weź stratę i ruszaj dalej. Przez całą swoją tradingową karierę będziesz miał tysiące stratnych transakcji, ale nie możesz pozwolić, by jedna z nich miała nieproporcjonalny wpływ na Twój rachunek brokerski.

6. Zaangażuj się w aktywność fizyczną 

Jest to kolejna z moich ulubionych rad. Po stracie lub popełnieniu jakichś błędów, odejdź od platformy i zajmij się inną aktywnością. Aktywność fizyczna jest najlepszym sposobem na uspokojenie umysłu i “oczyszczenie” go z tradingu. Inni traderzy mogą z kolei przeczytać książkę (zwłaszcza beletrystyka będzie tu dobra), medytować przez chwilę lub iść na spacer i słuchać muzyki.

Strata to nie koniec świata, ale kiedy się przydarzy, wydaje się wielkim problemem. Ważne jest, by zyskać perspektywę i zrozumieć, że będzie jeszcze kolejna transakcja. Upewnij się, że jesteś w dobrym nastroju, a upuszczenie trochę pary jest ważne dla długowieczności Twojego kapitału emocjonalnego.

Zalecana lektura dla poprawy wyników: W poszukiwaniu doskonałości. Sztuka uczenia się.

7.  Używaj wyłącznie pieniędzy spekulacyjnych

Kolejna oczywistość, jednakże wielu ludzi łamie tę zasadę i widziałem jak tracą oni dużą część funduszy zgromadzonych na swoją emeryturę lub też odłożonych na studia swoich dzieci. Bez wątpienia zniszczy to Twój kapitał emocjonalny i będzie ciężko, a czasami wręcz niemożliwe odzyskanie takiej straty.

Sprawdź ofertę brokera XM, gdzie otrzymasz na start 30 USD, a Twoje saldo będzie zabezpieczone przed ujemnym depozytem.

Strata ciężko zarobionych pieniędzy boli, ale jeśli są to pieniądze, na których stratę nie możesz sobie pozwolić, nie powinieneś także nimi handlować. Nie wierz, że odzyskasz te pieniądze, ponieważ tak się nie stanie. Zrób krok wstecz i spójrz na siebie szczerym okiem.

8. Handluj na rynku, gdzie masz przewagę

Wybór rynku to ważna umiejętność, którą powinien posiadać każdy trader. Musisz wiedzieć w jakich warunkach rynkowych Twój system działa najlepiej, a kiedy powinieneś trzymać się z boku. Frustrujące jest, kiedy zostajesz wyrzucony z transakcji podczas okresów wysokiej zmienności lub pozostajesz dniami w transakcji, kiedy nic się nie dzieje w trakcie faz niskiej zmienności rynku.

Tak więc miej jasność, kiedy Twój system działa najlepiej i unikaj pozostałych okresów. Pomoże Ci to również handlować mniej, co także jest ważną koncepcją.

9. Prowadź dziennik oraz przeglądaj wpisy

Zapisywanie transakcji w dzienniku, a następnie przeglądanie tych zapisów zapewni Ci uczciwy wgląd na to co robisz. Tworząc swój własny dziennik nie możesz ukryć swoich wad i słabości. Zrozumienie tego kiedy nawalasz, jakie są Twoje błędy oraz jak dużo Cię one kosztują jest bardzo ważne. Utrzyma Cię to również z dala od powtarzania w kółko tych samych błędów.

Dziennik tradera pomoże stworzyć Ci samoświadomość, a przez pełne zrozumienie swojego zachowania w tradingu możesz zarządzać własnym kapitałem emocjonalnych w dużo lepszy sposób.

10. Zmniejsz pozycję podczas stratnych okresów

Wydostanie się z obsunięcia kapitału jest emocjonalnym wyzwaniem i większość traderów stara się mu sprostać poprzez zwiększenie wielkości pozycji. Podczas drawdownu traderzy są zwykle bardziej emocjonalni, a cierpią na tym ich tradingowe decyzje. Połączenie tego ze zwiększonym ryzykiem zawsze kończy się katastrofą. Podczas obsuwy kapitału twoim priorytetem #1 powinno być odzyskanie pewności, co do swoich umiejętności i zachowanie kapitału emocjonalnego na najwyższym możliwym poziomie.

Mam nadzieję, że wykorzystasz dla siebie przynajmniej 2-3 wskazówki z mojej listy. Nie próbuj zmieniać wszystkiego naraz, ale dokonaj po prostu kilku zmian, obserwuj wpływ jakie mają na Twój trading, a następnie działaj dalej. Zobaczysz, że dbanie o swój kapitał emocjonalny będzie miało dużo większy wpływ niż szukanie nowego wskaźnika czy systemu wejścia w pozycję.

Objaśnienie do grafiki poniżej…

Jak przetrwać ciąg strat?

Konstruktywna krytyka

Trzymałeś się zasad?

  • Nie obwiniaj się
  • Nie szukaj wymówek

Ulepszenie swojego tradingu

Rynki się zmieniły?

  • Nie wszystkie systemy działają równie dobrze w każdych warunkach rynkowych
  • Wycofaj się z lub zmień parametry

Doprowadź się do porządku

Ulegałeś emocjom?

  • Odbuduj pewność siebie; zredukuj ryzyko
  • Oderwij swoje myśli od tradingu

Pozostałe tłumaczenia z portalu Tradeciety.com znajdziesz pod tagiem Tradeciety


logo Tradeciety tcArtykuł powstał dzięki współpracy Comparic.pl z Tradeciety.com, portalem tworzonym przez dwóch traderów – Rolfa i Moritza, którzy dzielą się swoją wiedzą na temat tradingu w artykułach, podcastach oraz nagraniach wideo. Oryginalny tekst znajdziesz na Tradeciety.com.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here