Naga MarketsRynki finansowe to nie tylko suche dane, doniesienia prasowe i wykresy. Rynek to przede wszystkim ludzie, a ci niestety są różni. Coraz częściej słyszy się o kolejnych oszustwach i przekrętach, gdzie głównym narzędziem oszustów jest rynek forex. Narażeni na oszustwo są zarówno ci, którzy handlują samodzielnie jak również ci, którzy korzystają już z najnowocześniejszych rozwiązań jakie niesie ze sobą social trading. eToro, jako lider tego rynku szczególnie uważnie podchodzi do kwestii bezpieczeństwa, dlatego przygotowałem listę dziesięciu wskazówek, które mogą uratować Twoje pieniądze. 


Poznaj infrastrukturę

Jeśli ktoś próbuje Cię przekonać do swojej nowej aplikacji czy platformy tradingowej pierwsze co powinieneś zrobić to… zapoznać się z nią. Za poważnymi, legalnymi platformami będzie stać mnóstwo zasobów – zarówno ludzkich jak i kapitałowych. Sprawdź rachunek demonstracyjny. Oszuści nie przykładają się do tworzenia platform przyjaznych użytkownikowi. Ich celem są Twoje pieniądze!

Sprawdź regulacje

Prawdopodobnie najszybszym i najbardziej wiarygodnym sposobem na sprawdzenie rzetelności brokera lub platformy są licencje ciał regulujących. Każdy kraj ma przynajmniej jeden podmiot, który trzyma pieczę nad rynkiem finansowym. Uzyskując licencję regulatora broker potwierdza wysokie standardy swojej działalności. eToro jako największa platforma social tradingu na świecie regulowana jest zarówno przez cypryjski CySEC jak i brytyjskie FCA. Brak jakichkolwiek regulacji jest wyraźnym sygnałem ostrzegawczym!

Zabezpiecz się!

Gdziekolwiek nie posługujesz się pieniędzmi, musisz pamiętać o bezpieczeństwie. Jak być bezpiecznym w internecie? Sprawdź czy strona brokera używa certyfikatu SSL. Po prostu zerknij na pasek adresu, gdzie powinieneś znaleźć odpowiednie oznaczenie.

Co więcej – warto mieć na uwadze usługi z których korzysta Twój potencjalny broker. Czy współpracuje z największymi bankami na świecie? Czy umożliwia wpłatę depozytu w przynajmniej kilku, uznawanych wszędzie metodach płatności? Takie niuanse są ważnymi wskaźnikami bezpieczeństwa Twoich pieniędzy.

Kto Cię wspiera?

Oszuści nie dbają o swoich klientów. Dbają jedynie o to, by na ich koncie pojawiła się odpowiednia suma pieniędzy. Broker, który nie udostępnia bądź udostępnia szczątkową pomoc techniczną dla klienta nie jest najlepszym wyborem. Używając rachunku demonstracyjnego sprawdź jakość obsługi klienta. Upewnij się, że zależy im na Tobie, nie na Twoich pieniądzach.

W eToro wspierają Cię nie tylko nasi pracownicy, lecz i inni użytkownicy. Sprawdź zalety social tradingu na darmowym rachunku demonstracyjnym>>>

Weryfikuj

Weryfikacja tożsamości w internecie jest podstawą do ewentualnych działań w realnym świecie. Brokerzy weryfikują swoich klientów! Jeśli podmiot reklamujący się jako światowej klasy broker nie wymaga od Ciebie przynajmniej jednego dokumentu ze zdjęciem, wówczas jest to najprawdopodobniej scam.

Czytaj prasę

Portale branżowe są na tyle rozwinięte, a ich liczba jest na tyle duża, że jeżeli interesujący Cię broker byłby zamieszany w jakieś nieczyste działania, wówczas taka informacja z pewnością pojawi się w wyszukiwarce. Pamiętaj jednak o drugiej stronie medalu. Ostrożnie dobieraj źródła swoich informacji i nie wierz anonimowym wpisom na forum. Skorzystaj z liderów branży, gdyż oni na szali stawiają swoją wiarygodność.

Reputacja zapewnia bezpieczeństwo

Kontynuując wątek wiarygodności – sprawdź stronę brokera pod kątem przyznanych nagród. Ci dobrzy często są nominowani do rozpoznawalnych w branży nagród. Nie zajmie Ci wiele czasu sprawdzenie kiedy i za co broker na którego padł Twój wybór dostał nagrodę. Jeżeli jednak podmiot afiszuje się nagrodami których nie dostał, lub które nie istnieją, wówczas jest to bardzo wyraźny sygnał ostrzegawczy.

Czy widzisz ostrzeżenia?

Kolejnym niuansem, który bardzo wiele może powiedzieć o brokerze są jego reklamy. Internet przyzwyczaił nas do wszelkiej maści banerów, a regulatorzy wymagają by zawierały one jedną cenną informację. To informacja o ryzyku związanym z tradingiem. Jeśli materiały reklamowe brokera zawierają taką informację, wówczas możesz czuć się odrobinę bezpieczniejszy.

Dostęp do edukacji

W odróżnieniu do oszustów, prawdziwi brokerzy pragną utrzymać klienta. Aby tego dokonać, edukują oni swoich klientów. Promując odpowiedzialny handel, dzieląc się wiedzą rynkową i organizując spotkania edukacyjne obniżają ryzyko bankructwa klienta. To przekłada się na dłuższą współpracę pomiędzy brokerem a traderem, zwiększając dochód brokera z tytułu spreadu, prowizji czy opłat.

Zaczerpnij języka

W dobie social media możesz zapytać o opinię ludzi z drugiego krańca globu. Równie dobrze możesz wyszukać informacji o brokerze w gronie swoich znajomych. Wiarygodna platforma transakcyjna czy broker posiadają swoje profile na Facebooku czy Twitterze. Co więcej, profile te są żywe – pojawiają się na nich nowe posty. Broker integruje się ze swoimi klientami. Oszuści pragną wyciągnąć z nich pieniądze.

Powyższe punkty są jedynie prostymi wskazówkami. Realne bezpieczeństwo może zapewnić Ci tylko przemyślane działanie. Ta prosta konstatacja odnosi się zarówno do etapu wyboru brokera jak i tradingu na prawdziwych pieniądzach.


Artykuł opublikowany dzięki uprzejmości eToro. Autorem tekstu jest Avner Meyrav, analityk i ekspert rynków kapitałowych eToro. Sprawdź możliwości platformy eToro zakładając darmowy rachunek demonstracyjnyConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here