Naga MarketsCela więziennaAmerykański Departament Sprawiedliwości poinformował wczoraj, że dawny trader FX banku UBS, został oskarżony o uczestnictwo w rynkowym spisku, którego celem była manipulacja kursami wymiany walut. Do tej pory zarzuty postawiono czterem dużym bankom – Citi, JP Morgan, Barclays oraz RBS. Najnowsze oskarżenie jest pierwszym, które dotyczy indywidualnego tradera.


Spiskowanie w celu wyeliminowania konkurencji

Jak podaje sąd okręgowy południowego dystryktu Nowego Jorku, Jason Katz był pracownikiem działu walutowego CEEMEA (Europa Środkowa, Wschodnia, Bliski Wschód oraz Afryka) w trzech dużych instytucjach finansowych (m.in. UBS). W okresie ponad 6 lat razem z traderami konkurencyjnych banków miał spiskować w celu handlowania na niekorzyść rynkowych oponentów oraz klientów, zwiększając tym samym przychody pracodawcy lub własne korzyści majątkowe.

Te artykuły również Cię zainteresują
Jednym z głównych elementów nielegalnego procederu były próby manipulowania cenami poprzez elektroniczne platformy handlowe FX, koordynowane wspólnie realizacje transakcji, cytowanie zamierzeń konkretnych klientów oraz ich planów inwestycyjnych. Oskarżony zgodził się na współpracę z departamentem sprawiedliwości w związku z trwającym cały czas dochodzeniem.

Zastępca prokuratora generalnego z wydziału antymonopolowego, Brent Synder, w następujący sposób komentował najnowsze wyniki śledztwa: „Spiskowcy działali w wyraźnej zmowie, przy rażącym pogwałceniu etyki pracy, manipulując kursami wymiany walut dla obopólnych korzyści. Nieuczciwe działania tego typu podważają spójność naszych rynków finansowych i wydział antymonopolowy jest zobowiązany zapewnić, że skutecznie z nimi walczy i ostro je kara.”

Po bankach przyszedł czas na pojedynczych traderów

Tak jak wspomniano wcześniej, Katz jest pierwszą osobą indywidualną, której postawiono zarzuty i która przyznała się do winy w trakcie dochodzenia w sprawie przestępstw antymonopolowych na rynku walutowym. Do tej pory kary finansowe i zarzuty postawiono czterem dużym instytucjom bankowym, które zgodziły się zapłacić łącznie ponad $2,5 miliarda w odszkodowaniach i grzywnach. Oprócz tego UBS został oskarżony o manipulowanie stopą LIBOR oraz innymi rynkowymi miarami rentowności, płacąc $203 miliony.

Co grozi natomiast Katz’owi? Zgodnie z zapisami amerykańskiego prawa naruszenie ustawy Shermana, którego się dopuścił, pozwala na nałożenie maksymalnej kary w wysokości 10 lat pozbawienia wolności i miliona dolarów grzywny. W wyjątkowych przypadkach grzywna, może zostać podwojona – na przykład kiedy straty poniesione przez oszukanych inwestorów przekraczają próg ustawowy.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here