Naga MarketsPolowanie na sygnały, szukanie punktu przecięcia średnich, testowanie nowych wskaźników, skakanie po interwałach, czekanie na uformowanie pin bara, nadzieja na domknięcie luki, która utoruje handel na cały tydzień – to jest trading. Błąd!

Kiedy najlepiej odpuścić transakcję na Forex?

Powodem, dla którego tak wielu traderów zawodzi jest to, że zawsze starają się być w transakcji, ponieważ wierzą, że jest to jedyny sposób na zarabianie pieniędzy.

Prawda jest jednak taka, że ​​im mniej handlujesz, tym lepsze będą twoje wyniki. Na początku może to zabrzmieć dziwnie, ale pracowałem z tysiącami traderów i widzę to ciągle. Jednak kiedy trader wpada na myśl, by handlować mniej, wyniki zazwyczaj poprawiają się natychmiast.

Jeśli często czujesz się zestresowany, niespokojny lub przytłoczony, MUSISZ nauczyć się handlować ze spokojnej i zrelaksowanej perspektywy. Wycisz hałas, zastosuj dobre podejście i handluj jak snajper. To najpewniejszy sposób na lepsze wyniki w tradingu.

Jeśli w to nie wierzysz, poczekaj tylko aż dobrniesz do końca tego artykułu i zrozumiesz dlaczego handel z mniejszą częstotliwością oraz wiedza o tym kiedy nie podejmować transakcji jest umiejętnością, którą profesjonalni i zyskowni traderzy mają opanowaną do perfekcji.

“Pieniądze zarabia się przez siedzenie, a nie przez handlowanie” – Jesse Livermore

1. Kiedy musisz myśleć o transakcji

Najlepsze transakcje to te, które wręcz rzucają się w oczy. Spoglądasz przez chwilę na wykres i dokładnie wiesz co robić. Trading jest często określany biznesem “rozpoznawania formacji” i trader, który zawarł setki transakcji zna różnice między setupem o wysokim prawdopodobieństwie, a tym który “nie wygląda zbyt dobrze”.

Jeśli musisz zrobić sobie przerwę i rozmyślać nad potencjalnym setupem, zazwyczaj lepiej jest go sobie odpuścić.

2. Jeśli nie wiesz, gdzie umieścić stop loss

Nawet jeśli zauważyłeś świetny setup, to nie zawsze oznacza, że należy wskakiwać na rynek. Jeśli nie możesz znaleźć sensownego poziomu na umieszczenie stopa lub miałby on się znaleźć zbyt daleko, co dałoby niekorzystny stosunek zysk:ryzyko, nie wchodź w taką transakcję.

Większość amatorów bawi się stop lossem tak długo, aż potencjalny zysk wyda im się wystarczająco wysoki. Nie da się przecenić istotności znalezienia najpierw rozsądnego poziomu dla zlecenia stop loss, zanim zaczniemy szukać miejsca realizacji zysków.

3. Jeśli rynek nie sprzyja założeniom twojego systemu

Właśnie o tym zapomina się w 99-procentach tradingowych książek, co wskazuje na brak samoświadomości w tradingu. Zadaj sobie pytanie “co takiego robi mój system tradingowy?” Posiadasz system, w którym podążasz za trendem i w związku z tym chcesz rozgrywać silne momentum? Handlujesz w zakresach i czekasz na jego jasno zdefiniowane ograniczenia przy, których brakuje momentum? Może szukasz oznak wyczerpania trendu i utraty momentum?

Jeśli możesz sobie odpowiedzieć na te pytania, wiesz w jakim środowisku rynkowym powinieneś zastosować swoją strategię. Dlatego też trzymaj się z boku jeśli obecna sytuacja na rynku nie spełnia założeń twojego systemu.

4. Kiedy chcesz “odrobić straty”

Właśnie zamknąłeś stratną pozycję i już widzisz kolejny setup? Chcesz też zwiększyć wielkość pozycji, by odrobić ostatnią stratę? Jeśli znajdziesz się w takiej sytuacji, weź swoją dłoń z myszki i szybko odejdź od platformy.

Nawet jeśli myślisz, że twój setup jest w porządku, twoje myślenie jest zamglone, a decyzja będzie oparta na emocjach. Próba odrabiania strat poprzez zwiększenie rozmiaru pozycji nie działa i bardziej prawdopodobne jest, że skończysz na znacznie większym osunięciu kapitału. Lepiej odejdź od platformy transakcyjnej, zyskaj trochę perspektywy i zazwyczaj po krótkiej przerwie zauważysz, że sprawy mają się zupełnie inaczej.

5. Kiedy myślisz, że rynek jest “zbyt wysoko” lub “zbyt nisko”

Używasz czasem określeń typu “zbyt wysoko” lub “zbyt nisko” i uważasz, iż tylko dlatego, że cena rosła przez długi czas, musi w końcu odwrócić?

Szczególnie traderzy, którzy używają oscylatorów i podejmują swoje decyzje w oparciu o “wykupienie” lub “wyprzedanie” często napotykają na ten problem. Sygnał wykupienia, na przykład, nie oznacza, że ​​rynek spadnie. Wykupienie oznacza, że ​​rynek jest bardzo silny i prawdopodobnie ruch wzrostowy będzie kontynuowany. Omawialiśmy to przy okazji artykułu o oscylatorze stochastycznym.

6. Jeśli cena odeszła już od optymalnego momentu wejścia – nie goń rynku

Czasami zdarza się nam przegapić transakcję lub nie dostrzec formującego się na wykresie setupu. Najgorszą rzeczą jaką możesz wtedy zrobić jest próba gonienia ceny i wejście zbyt późno. Gonienie transakcji oznacza, że Twój stop loss znajdzie się w odległym miejscu lub na nierozsądnym poziomie. Ponadto Twój cel będzie zbyt blisko lub też rozszerzysz go tak, że nie będzie miał sensu.

Nie możesz złapać każdego setupu i nie ma w tym nic nadzwyczajnego. Nie próbuj jednak gonić transakcji. Pojawi się kolejna okazja i kolejny setup, natomiast nie odzyskasz pieniędzy straconych w wyniku popełnionego błędu.

7. Kiedy analiza nie została jeszcze wykonana – transakcja nie była w planie

Każda transakcja czy scenariusz powinna znaleźć się w trading planie zanim tak naprawdę wystąpi. Jeśli transakcji nie było w trading planie, prawdopodobnie lepiej jest ją pominąć.

Reaktywni traderzy-amatorzy nie piszą planu tradingu i bez końca przełączają się między interwałami i rynkami próbując upolować jakiś sygnał. Wszyscy wiemy jak to się kończy. Posiadanie planu tradingu zanim siądziesz do spekulacji powinno być obowiązkowe dla każdego tradera, który poważnie podchodzi do swoich zadań.

8. Kiedy pytasz kogoś o opinię

Jako trader, musisz samodzielnie podejmować decyzje, ponieważ musisz następnie liczyć się / żyć z konsekwencjami tych decyzji.

Kiedy trader pyta kogoś z zewnątrz o potwierdzenie albo potrzebuje gotowego sygnału, nie będzie mógł się rozwijać jako trader, ponieważ zazwyczaj w takich przypadkach oddaje całą odpowiedzialność. Uczenie się na własnych błędach jest kluczem do sukcesu. Ponadto musisz zrozumieć powody kryjące się za wejściem w transakcję lub jakąkolwiek decyzją, jeśli chcesz stać się traderem.

9. Gdy koncentrujesz się na realizacji wyników

Prawie każdy był kiedyś w sytuacji kiedy potrzebowaliśmy tylko jednej, małej, zyskownej transakcji, by zakończyć tydzień z zyskiem lub zrealizować postawiony cel. Jednak zazwyczaj sprawy nie idą zgodnie z planem, kończy się na zawieraniu wymuszonych transakcji i doświadczamy tylko większych niepowodzeń.

Nie oceniaj swojego postępu na podstawie wyników tygodniowych, czy nawet miesięcznych. Nie możesz kontrolować, ile transakcji zawrzesz oraz jak zmieni się cena. Bądź otwarty i bierze transakcje, gdy się pojawiają bez zmuszania się do czegokolwiek.

Koncepcje zawarte w tym wpisie możesz wypróbować na rachunku u brokera Royal , który oferuje ponad 125 instrumentów handlowych >>

10. Gdy masz problemy osobiste, zdrowotne lub też w pracy

Profesjonalny trading wymaga Twojej pełnej uwagi. Jeśli nie możesz w 100-procentach skupić się na wykresach i wciąż myślisz na przykład o swojej kłótni z kolegą czy współmałżonkiem – twój trading na tym ucierpi.

Zawsze możesz znaleźć nową transakcję, ale nie możesz odzyskać swoich pieniędzy straconych przez popełnianie błędów, których można było uniknąć.

Handluj tylko wtedy, gdy zabranie powodów, by nie handlować

Jest to jedyny czas kiedy tak naprawdę powinieneś zawierać transakcje.

Kiedy pojawi się setup spełniający wszystkie twoje kryteria, gdy czujesz, że jest dobry, czujesz się dobrze zarówno mentalnie jak i emocjonalnie, jeśli nie jesteś sfrustrowany ostatnią stratą, kiedy zgadza się on z Twoim trading planem, a na wykresie widać dobre poziomy na zlecenie stop loss oraz take profit – wtedy można pociągnąć za spust (zająć pozycję).

Wyobraź sobie, że możesz podjąć w tygodniu tylko trzy transakcje. Jakie byłoby wtedy Twoje podejście do tradingu? Koncepcja z “3 transakcjami tygodniowo” jest bardzo potężna i pozwala przekształcić wykres na Twoim saldzie rachunku.

Pomyśl o tych wszystkich transakcjach, których się podjąłeś mimo, że w jakiś sposób zdawałeś sobie sprawę z tego, iż lepiej byłoby wtedy pozostać z boku. Z dużą dozą przekonania można bowiem założyć, że traderzy mieliby znacznie lepsze wyniki, gdyby tylko zajmowali mniej pozycji.

Pamiętaj o tym, że zawsze pojawi się kolejny, świetny setup. Nie możesz jednak liczyć na to, że dostaniesz zwrot pieniędzy utraconych w transakcjach, których należało uniknąć.

Więcej od Tradeciety:


logo Tradeciety tcArtykuł powstał dzięki współpracy Comparic.pl z Tradeciety.com, portalem tworzonym przez dwóch traderów – Rolfa i Moritza, którzy dzielą się swoją wiedzą na temat tradingu w artykułach, podcastach oraz nagraniach wideo. Oryginalny tekst znajdziesz na Tradeciety.com.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here