Naga Markets
nial fullerBrak oczekiwanych efektów tradingu? Być może pomocne będą rady australijskiego tradera – Niala Fullera. Poniżej znajdziesz 10 sposobów, które szybko mogą sprawić, że przejdziesz na “jasną stronę mocy”.


Jeśli właśnie utknąłeś w tradingowej dziurze i nie jesteś pewien jak się z niej wyrwać, dzisiejsza lekcja jest właśnie dla ciebie.

Jako początkujący trader możesz zboczyć na złą ścieżkę kiedy zaczniesz rozwijać złe nawyki tradingowe i utkniesz w długiej serii strat. Łatwo jest poczuć się zagubionym lub przytłoczonym kiedy postęp jest tak daleko i potrzeba sporo czasu, by się pojawił.

Jestem tu żeby pomóc ci dostrzec światełko w tunelu, a w tej lekcji podzielę się z tobą 10 spostrzeżeniami, które wynikają z mojego ponad 15-letniego doświadczenia w tradingu. Jeśli je prawidłowo wdrożysz, szybko pomogą ci poprawić twoje wyniki w tradingu.

10. Jeśli czujesz się zagubiony i często tracisz, PRZESTAŃ spekulować (przez jakiś czas).

Prawdopodobnie najcięższy orzech do zgryzienia dla tradera to przyznanie się do własnych błędów i szybka ich naprawa. Kiedy masz złą serię strat i czujesz się zły lub jakbyś był poza kontrolą, to naprawdę czas na odpoczynek od tradingu. Jest to szczególnie prawdziwe kiedy handlujesz realnymi pieniędzmi i tracisz ich coraz więcej. Musisz się ratować zanim cały twój “statek” zatonie.

Jest to prawdopodobnie najszybszy sposób na ulepszenie swoich tradingowych zdolności, ponieważ kiedy przestajesz handlować rzeczywistymi pieniędzmi ,eliminujesz tym samym wszystkie emocje napędzane błędami jakie popełniałeś i natychmiast uświadamiasz sobie jakie to były błędy.

9. Zrozum, że trading opiera się na prawdopodobieństwie, a nie na pewności.

Jeśli chcesz szybko zobaczyć postęp, musisz zmienić to jak myślisz o tradingu i co oznacza dla ciebie bycie efektywnym traderem. Wiele osób zaczyna zajmować się tradingiem i jest zdezorientowana odnośnie tego co tak właściwie robi. Trader natomiast to osoba, która stara się zyskać przewagę z prawdopodobieństwa, a nie pewników. Nie ma nic “pewnego” za wyjątkiem tego, że rynek wykona ruch. Niemożliwym jest wiedzieć na pewno, w którym kierunku zmierzy rynek zanim faktycznie do tego dojdzie.

Jednakże wielu traderów handluje tak jakby mieli pewność co do kolejnego ruchu rynku, a to poważny błąd. Jako traderzy szukamy okazji do rozegrania strategii, która daje nam przewagę na rynku. Przewagę to znaczy wyższe prawdopodobieństwo wystąpienia określonego w strategii zdarzenia, aniżeli do niego przeciwnego. Jeden z moich tradingowych idoli – Mark Douglas często mówi o przewadze w tradingu i rozważa ją w kwestii prawdopodobieństwa. Podstawową kwestią, którą musisz zrozumieć jest to, że dla jakiejkolwiek strategii czy przewagi rozkład zyskownych i stratnych transakcji jest losowy jeśli weźmiemy pod uwagę całą ich serię.

To z kolei oznacza, że nigdy nie masz pewności, KTÓRA transakcja w serii będzie zyskowna, a która przyniesie stratę. Jeśli natomiast zawierasz transakcje zgodnie z metodą o wysokim prawdopodobieństwie (np. price action) w odpowiedniej wielkości próbie, powinieneś uzyskać przychód. Niezwykle ważne jest zatem, by mieć ten fakt na uwadze po każdej transakcji, gdyż nie można pozwolić, aby wynik jednej transakcji wpływał na twoje odczucia oraz zachowanie na rynku. Musisz trzymać się planu, zachować dyscyplinę oraz konsekwencję w tradingu.


Chcesz handlować na platformie tradingowej i wykresach preferowanych przez Niala Fullera? - Załóż bezpłatne 60-dniowe konto próbne u brokera FXTRADING.com.

8. Ucz się czytać i handlować na podstawie akcji cenowej (price action)

To akurat powinno być jasne jak Słońce. Jeśli jednak nie wiesz jak czytać ceny na wykresie i starasz się handlować na rynku, przed tobą trudne czasy, nawet jeżeli analiza price action nie jest twoją wiodącą metodą.

Tak więc nauka czytania i handlu na podstawie price action szybko poczyni postęp w twoim tradingu jeśli obecnie nie rozumiesz tego zagadnienia. Brak wiedzy o tym jak czytać i handlować price action na wykresie jest jak próba poruszania się po mieście, w którym jeszcze nie byłeś bez mapy ani GPS-a. Jest to proces dużo trudniejszy niż musi być, a nawet prawie niemożliwy do wykonania.

7. Wyłącz wiadomości

Oglądanie wiadomości jest gigantyczną stratą czasu, a ponadto znacznie komplikuje działania podczas handlu na rynkach. Jeśli tylko wyłączysz wszelkie wiadomości i zaczniesz ignorować tych wszystkich “ekspertów” zarówno z TV jak i z sieci, będzie to dla ciebie dużym krokiem naprzód. Musisz nauczyć się ufać swojej intuicji, a nie polegać na intuicji innych ludzi.

6. Ucz się jak prawidłowo stawiać stop loss

W jednym z moich artykułów omawiałem temat profesjonalnego ustawiania zleceń stop loss. Była tam również mowa o tym jak ważne jest posiadanie stopa oraz jaka może być różnica między zyskowną i stratną transakcją. Pokazywałem tam także jak prawidłowo umieścić zlecenie SL.

Strategię Niala Fullera możesz wypróbować na rachunku w RoboForex, gdzie bez depozytu otrzymasz na start 50 euro.

Nauka prawidłowego rozmieszczania stop lossów szybko usprawni twój trading, gdyż może to oznaczać, że dłużej będziesz pozostawał w transakcjach i nie zostaniesz z nich łatwo wyrzucony. Wielu niedoświadczonych traderów umieszcza swoje zlecenia zabezpieczające zbyt blisko poziomu wejścia, ponieważ chcą po prostu zagrać większą pozycją. To natomiast jest bardzo duży błąd, który rodzi się z chciwości. Powoduje on niepotrzebne straty, których normalnie można uniknąć. Jeśli umieszczałbyś swojego stopa prawidłowo, opierając się na price action oraz strukturze rynku, pozostałbyś w wielu transakcjach, gdzie wcześniej poniosłeś stratę.

5. Ucz się dobierać wielkość pozycji

Jeśli nieprawidłowo dobierasz wielkość pozycji, pakujesz się w różnego rodzaju problemy poczynając od tych proceduralnych, a kończąc na emocjonalnych. Bardzo istotne jest, by posiadać wyczerpujące zrozumienie tematu prawidłowego ustalania wielkości pozycji. Posiadanie takowego zrozumienia szybko sprawi, że wyeliminowane zostaną niepotrzebne błędy, które wynikają z niewiedzy w tej kwestii.

4. Zmniejsz ryzyko

Jeśli tracisz w zbyt wielu transakcjach i w dodatku zbyt dużo pieniędzy, najwyższy czas na zmniejszenie ryzyka na transakcję. Jest szybki sposób na poprawę w tradingu, który ochroni twój kapitał, a także sposób myślenia po obrażeniach spowodowanych niepotrzebnymi stratami, które są większe niż możesz sobie z nimi faktycznie poradzić finansowo lub psychologicznie.

3. Przestań przez cały czas patrzeć na wykresy intra-day

Jeśli śledzisz moje artykuły wiesz, że jestem wielkim zwolennikiem wykresów dziennych oraz generalnie wyższych interwałów czasowych. Chcesz szybko poprawić swoje wyniki w tradingu? Przestań handlować na wykresie intraday i zacznij koncentrować się WYŁACZNIE na interwale dziennym do czasu, aż go rozgryziesz.

2. Powstrzymaj się przed over-tradingiem

Jest wiele powodów, dla których łatwo o tym mówić, a trudno zrobić, natomiast jeśli chcesz szybko poprawić swoje osiągnięcia w tradingu, musisz powstrzymać się przed over-tradingiem. Z definicji over-trading to handlowanie wtedy, gdy twoja strategia nie daje ku temu sygnałów. Niezwykle łatwo jest ulec over-tradingowi, natomiast o wiele trudniej jest się przed nim powstrzymać. Bardzo łatwo jest także ulec temu zjawisku i nawet nie zdawać sobie z tego sprawy.

1. Uzyskaj tradingowe wykształcenie

Jak widzę u początkujących traderów, zbyt często ulegają dekoncentracji i zamiast skupić się na jednej strategii, rozkładają swój czas na wiele strategii / systemów czy też źródeł edukacji. Powoduje to w ich umysłach zamieszanie i dysonans poznawczy (tj. posiadanie niespójnych myśli), co ostatecznie prowadzi do over-tradingu / hazardu na rynku.

Może się to wydawać banalne, ale żeby stać się specjalistą na rynku trzeba handlować w stylu snajpera, czy też krokodyla. Kiedy już nauczysz się jak to robić, trading nie będzie dla ciebie jak hazard, a raczej niczym profesja wymagająca wysokiej kwalifikacji, którą wypracujesz poprzez odpowiednią edukacją i ciężką pracę.


Oryginalny artykuł w języku angielskim znajdziesz na portalu Niala Fullera: LearnToTradeTheMarket.comtokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here