Naga Markets



Nial Fuller AuthorPoniższy post został napisany przez światowej klasy tradera Niala Fullera, który specjalizuje się w analizach price action.

Oryginalny tekst możesz znaleźć tutaj – “The Top 10 Ways to Quickly Improve Your Trading

Te artykuły również Cię zainteresują





Jeśli właśnie utknąłeś w tradingowej dziurze i nie jesteś pewien jak się z niej wyrwać, dzisiejsza lekcja jest właśnie dla ciebie.

Jako początkujący trader możesz zboczyć na złą ścieżkę kiedy zaczniesz rozwijać złe nawyki tradingowe i utkniesz w długiej serii strat. Łatwo jest poczuć się zagubionym lub przytłoczonym, ponieważ postęp jest tak odległy i potrzeba sporo czasu, by się pojawił.

Jestem tu żeby pomóc ci dostrzec światełko w tunelu, a w tej lekcji podzielę się z tobą 10 spostrzeżeniami, które wynikają z mojego ponad 15-letniego doświadczenia w tradingu. Jeśli je prawidłowo wdrożysz, szybko pomogą ci poprawić twoje wyniki w tradingu.

10. Jeśli czujesz się zagubiony i często tracisz, PRZESTAŃ handlować (na jakiś czas).

Prawdopodobnie najcięższy orzech do zgryzienia dla tradera to przyznanie się do własnych błędów i szybka ich naprawa. Kiedy masz kiepską passę i czujesz się poza kontrolą, zdenerwowany, a nawet zły, to naprawdę czas na odpoczynek od tradingu. Jest to szczególnie prawdziwe, kiedy handlujesz realnymi pieniędzmi i tracisz ich coraz więcej. Musisz się ratować zanim cały twój “statek” zatonie.

Jest to prawdopodobnie najszybszy sposób na usprawnienie swoich tradingowych zdolności, ponieważ kiedy przestajesz handlować rzeczywistymi pieniędzmi, eliminujesz tym samym wszystkie błędy napędzane emocjami i natychmiast uświadamiasz sobie jakie to były błędy. Kiedy dotyka Cię pasmo strat i to wymyka się spod kontroli, w zasadzie niemożliwe jest naprawienie problemów tradingowy, jeśli na jakiś czas nie przestaniesz handlować na realny koncie. Musisz spojrzeć obiektywnie i z “czystą głową” na swój trading, aby przejść prze mgłę popełnianych błędów.

9. Zrozum, że trading opiera się na prawdopodobieństwie, a nie na pewności

Jeśli chcesz szybko zobaczyć postęp, musisz zmienić to jak myślisz o tradingu i co oznacza dla ciebie bycie efektywnym traderem. Wiele osób zaczyna zajmować się tradingiem i jest zdezorientowana odnośnie tego, co tak właściwie robi. Trader natomiast to osoba, która stara się zyskać przewagę z prawdopodobieństwa, a nie pewników. Nie ma nic “pewnego” za wyjątkiem tego, że rynek wykona ruch. Niemożliwym jest wiedzieć na pewno, w którym kierunku zmierzy rynek, zanim faktycznie do tego dojdzie.


Chcesz mieć dostęp do tej samej analizy wykresów technicznych i platformy brokera, z której korzysta Nial Fuller? - Pobierz darmowe oprogramowanie w tym miejscu.

Jednakże, wielu traderów handluje tak, jakby mieli pewność co do kolejnego ruchu rynku, a to poważny błąd. Jako traderzy szukamy okazji do rozegrania strategii, która daje nam przewagę na rynku. Przewagę to znaczy wyższe prawdopodobieństwo wystąpienia określonego w strategii zdarzenia, aniżeli do niego przeciwnego. Jeden z moich tradingowych idoli – Mark Douglas często mówi o przewadze w tradingu i rozważa ją w kwestii prawdopodobieństwa. Podstawową kwestią, którą musisz zrozumieć jest to, że dla jakiejkolwiek strategii czy przewagi, rozkład zyskownych i stratnych transakcji jest losowy jeśli weźmiemy pod uwagę całą ich serię.

To z kolei oznacza, że nigdy nie masz pewności, KTÓRA transakcja w serii będzie zyskowna, a która przyniesie stratę. Jeśli natomiast zawierasz transakcje zgodnie z metodą o wysokim prawdopodobieństwie (np. price action) w odpowiedniej wielkości próbie, powinieneś uzyskać przychód. Niezwykle ważne jest zatem, by mieć ten fakt na uwadze po każdej transakcji, gdyż nie można pozwolić, aby wynik jednej transakcji wpływał na twoje odczucia oraz zachowanie na rynku. Musisz trzymać się planu, zachować dyscyplinę oraz konsekwencję w tradingu.

8. Ucz się czytać akcję cenową (price action) i handlować na jej podstawie

To akurat powinno być jasne jak Słońce. Jeśli jednak nie wiesz jak czytać ceny na wykresie i starasz się handlować na rynku, przed tobą trudne czasy, nawet jeżeli analiza price action nie jest twoją wiodącą metodą.

Tak więc, nauka czytania i handlu na podstawie price action szybko przyczyni się do postępu w twoim tradingu jeśli obecnie nie rozumiesz tego zagadnienia. Brak wiedzy o tym, jak czytać akcję cenową i handlować na jej podstawie jest jak próba poruszania się po mieście, w którym jeszcze nie byłeś bez mapy ani GPS-a. To czyni ten proces dużo trudniejszym niż musi być, a nawet prawie niemożliwy do wykonania.

7. Wyłącz wiadomości

Oglądanie wiadomości jest gigantyczną stratą czasu, a ponadto znacznie komplikuje działania podczas handlu na rynkach. Jeśli tylko wyłączysz wszelkie wiadomości i zaczniesz ignorować tych wszystkich “ekspertów” zarówno z TV jak i z sieci, będzie to dla ciebie dużym krokiem naprzód. Musisz nauczyć się ufać swojej intuicji, a nie polegać na intuicji innych ludzi.

6. Ucz się jak prawidłowo stawiać stop loss

W jednym z moich artykułów omawiałem temat profesjonalnego ustawiania zleceń stop loss. Była tam również mowa o tym, jak ważne jest posiadanie stopa oraz jaka może być różnica między zyskowną i stratną transakcją. Pokazywałem tam także, jak prawidłowo umieścić zlecenie SL.

Nauka prawidłowego rozmieszczania stop lossów szybko usprawni twój trading, gdyż może to oznaczać, że dłużej będziesz pozostawał w transakcjach i nie zostaniesz z nich łatwo wyrzucony. Wielu niedoświadczonych traderów umieszcza swoje zlecenia zabezpieczające zbyt blisko poziomu wejścia, ponieważ chcą po prostu zagrać większą pozycją. To natomiast jest bardzo duży błąd, który rodzi się z chciwości. Powoduje on niepotrzebne straty, których normalnie można uniknąć. Jeśli umieszczałbyś swojego stopa prawidłowo, opierając się na price action oraz strukturze rynku, pozostałbyś w wielu transakcjach, w których wcześniej poniosłeś stratę.

5. Ucz się dobierać wielkość pozycji

Jeśli nieprawidłowo dobierasz wielkość pozycji, pakujesz się w różnego rodzaju problemy poczynając od tych proceduralnych, a kończąc na emocjonalnych. Bardzo istotne jest, by posiadać wyczerpujące zrozumienie tematu prawidłowego ustalania wielkości pozycji. Posiadanie takowego zrozumienia szybko sprawi, że wyeliminowane zostaną niepotrzebne błędy, które wynikają z niewiedzy w tej kwestii.

4. Zmniejsz ryzyko

Jeśli tracisz w zbyt wielu transakcjach i w dodatku zbyt dużo pieniędzy, najwyższy czas na zmniejszenie ryzyka na transakcję. Jest to szybki sposób na poprawę w tradingu, który ochroni twój kapitał, a także poprawi nastawienie po obrażeniach spowodowanych niepotrzebnymi stratami, które są większe niż możesz sobie z nimi faktycznie poradzić finansowo lub psychologicznie.

3. Przestań wpatrywać się w wykresy intra-day

Jeśli śledzisz moje artykuły wiesz, że jestem wielkim zwolennikiem wykresów dziennych oraz generalnie wyższych interwałów czasowych. Chcesz szybko poprawić swoje wyniki w tradingu? Przestań handlować na wykresie intraday i zacznij koncentrować się WYŁACZNIE na interwale dziennym do czasu, aż go rozgryziesz.

2. Wyeliminuj over-trading

Jest wiele powodów, dla których łatwo o tym mówić, a trudniej zrobić, natomiast jeśli chcesz szybko poprawić swoje osiągnięcia w tradingu, musisz powstrzymać się przed over-tradingiem. Z definicji over-trading to handlowanie wtedy, gdy twoja strategia nie daje ku temu sygnałów. Niezwykle łatwo jest ulec over-tradingowi, natomiast o wiele trudniej jest się przed nim powstrzymać. Bardzo łatwo jest także ulec temu zjawisku i nawet nie zdawać sobie z tego sprawy.

Najlepszym sposobem na powstrzymanie się od nadmiernego handlu jest stworzenie planu i przestrzeganie go z dyscypliną sportowca olimpijskiego.

1. Edukuj się w tradingu

Jak widzę u początkujących traderów, zbyt często ulegają oni dekoncentracji i zamiast skupić się na jednej strategii, rozkładają swój czas na wiele strategii / systemów czy też źródeł edukacji. Powoduje to w ich umysłach zamieszanie i dysonans poznawczy (tj. posiadanie niespójnych myśli), co ostatecznie prowadzi do over-tradingu / hazardu na rynku.

Może się to wydawać banalne, ale żeby stać się specjalistą na rynku trzeba handlować w stylu snajpera, czy też krokodyla. Kiedy już nauczysz się jak to robić, trading nie będzie dla ciebie jak hazard, a raczej niczym profesja wymagająca wysokiej kwalifikacji, którą wypracujesz poprzez odpowiednią edukacją i ciężką pracę.

Więcej od Niala Fullera:

Ten post został napisany przez światowej klasy tradera Niala Fullera i opiera się na jego własnych strategiach tradingu price action.

Oryginalny tekst możesz znaleźć tutaj – “The Top 10 Ways to Quickly Improve Your Trading


Nial Fuller AuthorNial Fuller jest profesjonalnym traderem, coachem i autorem. Jest również założycielem oraz CEO Learn to Trade the Market, czołowego serwisu poświęconego edukacji tradingowej, skupiającego 20.000 tysięcy uczniów oraz 250.000 czytelników miesięcznie.




Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here