Naga Markets

Anton_okladkaW czerwcu 2015 roku Tom Murray przeprowadził bardzo niecodzienny wywiad z Antonem Kreilem, dyrektorem zarządzającym Instytutu Tradingu oraz Zarządzania Portfelem. Formuła wywiadu przybrała wyjątkowy charakter, ponieważ Anton zabrał Toma ze sobą w podróż biznesową dookoła świata startując z Singapuru przez Nowy Jork, aż do Londynu. W trakcie wyprawy Tom obserwował, jak wygląda życie i praca jednego z najlepszych traderów na świecie, a także rozmawiał z Antonem na tematy związane z finansami. W rezultacie powstał materiał traktujący o elementach finansowego sukcesu.

ANton_2
Źródło: InstituteofTrading / Youtube.com

Dał się poznać jako były trader Goldman Sachs (‘ex-Goldman), ale w swoim CV ma również trading w banku Morgan Stanley czy romanse z funduszami hedge – razem z Lexem Van Damem, Londyńskim właścicielem funduszu hedge, stworzył dokument o trading roomie złożonym z nowicjuszy. Obecnie Anton Kreil prowadzi seminaria oraz programy mentoringowe w ramach których przygotowuje i selekcjonuje traderów do zarządzania środkami Instytutu, a najlepszych swata z funduszami inwestycyjnymi. Obszerny wywiad z Antonem opisywałem w artykule: “Były trader Goldman Sachs, opowiada o kulisach swojej kariery i branży”

Wywiad w formie video dostępny jest na oficjalnym kanale Youtube instytutu, ale tylko jest w języku angielskim – zamieszczony na końcu artykułu). Natomiast poniżej przedstawiam streszczenie w punktach.

 • w tradingu należy zapomnieć o mediach głównego nurtu
 • wybierz właściwą osobę do naśladowania
 • uniwersytety nie nauczą Cię handlu
 • zbuduj odpowiednią infrastrukturę, która umożliwi Ci bogacenie się

 10 sposobów osiągnięcia finansowego sukcesu

1. Bądź obojętny w obliczu pieniędzy

Liczba milionerów zwiększa się coraz dynamiczniejZdaniem Antona są dwa problemy z ludźmi i pieniędzmi: 1) ludzie nie rozumieją funkcji pieniądza, nie rozumieją czym jest pieniądz i dlaczego istnieje, oraz 2) ludzie wiążą z pieniędzmi zbyt dużo emocji. Pieniądze są jedynie towarem, dobrem, które ma swoją cenę, jak wszystko. Tak samo praca, która też jest towarem. Problemy z pieniędzmi zaczynają się u ludzi, w ich głowach. Banknoty to tylko zadrukowany papier, umowna ilość dóbr i usług, które możemy za nie nabyć. Jednak ludzkie emocje powodują problemy. Jeśli ktoś mówi, że pieniądze są źródłem zła, jest błędzie – to chciwość jest źródłem zła. Przy czym nie ma nic złego w zdobywaniu pieniędzy dla zaspokajania potrzeb. To jest funkcja pieniądza, to jest coś, co sprawia że społeczeństwo funkcjonuje. Pieniądze są niezbędne we współczesnym społeczeństwie, są kluczowe dla obrotu gospodarczego i zaspokajania ludzkich potrzeb. Pieniądze szczęścia nie dają? To oczywiste dla ludzi bogatych, niemniej pieniądze pomagają w zdobyciu szczęścia.

2. Zdefiniuj prawidłowo aktywa i pasywa

10 sposobów na finansowy sukces
Author: Images Money
Creative Commons Attribution License

Anton twierdzi, że podstawą budowania zamożności jest poprawne zdefiniowanie aktywów i pasywów. Wielu ludzi błędnie postrzega te dwa zjawiska uważając na przykład, że dom na kredyt zalicza się do aktywów. Ludzie biedni zaciągają zobowiązania by nabywać aktywa, podczas gdy ludzie zamożni unikają zobowiązań kiedy aktywa akumulują. Zdaniem Antona ludzie bogaci wiedzą, że wolność i brak ryzyka to też aktywa, podczas gdy ludzie żyjący na kredytach są przywiązani za szyję do banków i swoich posad i w każdej chwili mogą wszystko stracić na rzecz banku. Trader radzi, żeby nie zaciągać zobowiązań, a żyć na miarę swoich możliwości i nabywać aktywa za gotówkę. Nawet jeśli nie mamy domu lub mieszkania, lepiej jest wynajmować i oszczędzać, ponieważ nie ponosimy wtedy ryzyka (jest ono minimalne) i zachowujemy wolność, elastyczność – np. możliwość łatwego i szybkiego przeniesienia się do tańszego lub oferującego lepsze możliwości miejsca. Jeśli ludzie mylą aktywa z pasywami zaciągając najpoważniejsze zobowiązania (np. hipoteka) uzależniają się od wierzycieli i zamiast wolności mają życie według harmonogramu spłat.

AVA Trade

3. Stwórz swoją własną infrastrukturę

forex sliderPrzede wszystkim chodzi o sposoby generowania przychodu – przykładowo budowanie swojego biznesu, choćby od podstaw. “Zacznij od czegoś małego” – mówi – “Kiedy jesteś na etacie, jest to trudniejsze, ale też wykonalne”. Podstawą tutaj jest oszczędzanie i tworzenie mechanizmów generujących przychód, akumulacja aktywów bez zaciągania zobowiązań. “Jest milion sposobów, żeby zarobić milion dolarów” -mówi Anton – “Zacznij od czegoś małego, zbuduj biznes, oszczędzaj nie zaciągając zobowiązań.”. Te aktywa będą także infrastrukturą na emeryturze. Anton wyjaśnia problemy systemów emerytalnych w zachodnim świecie, które są porażką już teraz, kiedy emeryci muszą znacząco obniżyć poziom życia w stosunku do sytuacji z okresu zatrudnienia. Budowa infrastruktury, tworzenie bogactwa to także tworzenie swojej emerytury. Zdaniem Antona taką rozbudowaną infrastrukturą są ubezpieczenia, które zatrudniają matematyków by upewnić się, że w składkach zbiorą więcej niż będą zmuszone wypłacić. Korzystając z ubezpieczeń korzystamy z infrastruktury kogoś innego obliczonej na przynoszenie zysków innym osobom – najlepszym sposobem na ubezpieczenie się jest bycie bogatym.

Sprawdź też: Były trader Goldman Sachs, opowiada o kulisach swojej kariery i branży

4. Podróżuj, nabierz perspektywy, znajdź swoje miejsce

shanghai chinyKiedy budujesz swoją infrastrukturę, masz wolność, jesteś wolny od zobowiązań, posiadasz aktywa, warto wybrać się w podróż po świecie na rok lub dwa. Warto zobaczyć i doświadczyć to, co świat ma do zaoferowania. Dla Antona jest to bardzo ważne i podkreśla to w trakcie wywiadu parokrotnie. Jednym z aspektów jest tutaj nabranie odpowiedniej perspektywy do swojego kraju, do otoczenia w którym się dorastało, kształciło, w ten sposób inaczej patrzy się na sprawy, które wcześniej wydawały się naturalne – że takie właśnie muszą być. Warto poznać inne kultury i kraje żeby poszerzać horyzonty, zdobywać wiedzę, zobaczyć jak pewne sprawy mogą być rozwiązane inaczej od znanych nam metod. Skąd mamy wiedzieć co lubimy? Czego chcemy? Co świat ma do zaoferowania? Jak mamy docenić to, co mamy?

5. Zrozum, że ryzyko jest względne, a nie dwuwymiarowe.

Zrozum, że ryzyko jest względneLudzie źle postrzegają ryzyko, jako zjawisko dwuwymiarowe na zasadzie – im większe ryzyko podejmę tym większa może być moja strata lub zysk. Jednak w rzeczywistości ryzyko zależy od bardzo wielu czynników i można je w dużej mierze świadomie kształtować. Kiedy przykładowo chcemy zmienić pracę, nie musimy od razu rzucać dotychczasowej i zaczynać szukania ryzykując problemy ze znalezieniem nowej posady. Możemy pracując na dotychczasowym etacie znaleźć nową pracę, ustalić nowe wynagrodzenie, podpisać umowę i dopiero wtedy zakończyć dotychczasowe zatrudnienie. Koniecznie też trzeba rozważyć prawdopodobieństwo i rozmiar ryzyka. Jeśli zarabiamy 50’000 rocznie, to jest to nasze maksymalne ryzyko, choć prawdopodobnie znajdziemy pracę podobnie płatną jeśli będzie potrzeba, ewentualnie nieco gorzej płatną. Więc ryzyko jest małe, a możliwości zarobkowe poza naszym etatem są nieograniczone. Natomiast ludzie nie potrafią oceniać ryzyka obiektywnie, szczególnie jeśli mają istotne zobowiązania. Stąd, żeby stać się bogatym konieczna będzie wolność, swoboda działania. Spoglądając obiektywnie trzeba szukać sytuacji, w których ryzyko jest wyraźnie ograniczone, a możliwość zysku odpowiednio duża – powtarzając to nieskończoną ilość razy osiągniemy bogactwo.

Sprawdź też: 3 części wywiadu z Antonem Kreilem dla Comparic.pl

6. Poszukuj alternatywnej edukacji

Współczesny system edukacyjny nie uczy tego, jak odnosić sukcesy, jak zdobywać bogactwo. System edukacyjny nie jest nastawiony na sukces jednostki, nie ma tego w programie nauczania. Kiedy spojrzysz na nauczycieli w szkole czy na uniwersytecie, ujrzysz że są częścią systemu, są jego przedstawicielami. Nauczyciele mają uczyć Cię tego co jest w programie, tego co narzuca system i niczego więcej. Są w nim wychowani i będą strzec  sposobu myślenia prezentowanego w szkole.

Drugą częścią problemu są rodzice, którzy kierują się emocjami, chcą chronić swoje dzieci i pragną by znalazły sobie bezpieczną pracę bez podejmowania ryzyka. “Jeśli zapytasz rodziców, czy powinieneś zacząć własny biznes czy zacząć pracę u kogoś?” – stwierdza Anton – “Najprawdopodobniej będą chcieli cię chronić nie zważając na to, co jest dla Ciebie najlepsze i mówiąc, że to zbyt ryzykowne.”. Dlatego musisz szukać wzoru, mentora, który odniósł sukces taki, jakiego szukasz i uczyć się od niego. Należy jednak uważać, aby nie istniał konflikt interesu u mentora.

7. Naucz się cenić swój czas

Author: Tax Credits Creative Commons License
Author: Tax Credits
Creative Commons License

Ludzie pracują na posadach codziennie od 9 do 17, dostają wypłaty, które ledwie wystarczają im na opłacenie zobowiązań i przeżycie do końca miesiąca. Chodzą do pracy w korporacjach, dostają wizytówki z tytułami i stanowiskami, a ostatecznie wkładając kartę płatniczą do bankomatu na koniec miesiąca widzą, że nic na niej nie ma. Oni pracują za nic, wymieniają swój czas nie otrzymując nic w zamian. W jaki sposób jest to dobre dla nich i dla ich rodzin? “Tymczasem najważniejszą wizytówką jest właśnie ta, którą wkładasz do bankomatu” – mówi ostro Anton – “To liczba na koncie mówi, czy masz rację, czy nie. To jedyny sposób by zliczać punkty.”

8. Pozbądź się smartfona

A smartphone user shows the Facebook application on his phone in Zenica, in this photo illustrationJeśli cenisz swój czas, powinieneś pozbyć się smartfona by zwiększyć swoją efektywność. Jeśli poświęcasz dużo czasu na czytanie i odpowiadanie na maile, sprawdzanie portali społecznościowych, itp. to odciągnie Cię to od Twoich celów, będzie Cię rozpraszał. Ludzie wysyłają setki wiadomości, jednak niewiele z nich ma jakąś konkretną wartość dodaną, większość jest o niczym. Jeśli codziennie poświęcasz godzinę różnego rodzaju wiadomości oraz maile nie wnoszące niczego nowego, a godzina Twojej pracy warta jest $100 , to wtedy smartfon kosztuje Cię $3000 miesięcznie. “Ludzie myślą: pozbędę się smartfona jak stanę się bogaty. Błąd!” – mówi Anton – “Pozbycie się smartfona umożliwi Ci bycie bogatym przez lepsze cenienie swojego czasu i wzrost efektywności.”

9. Media głównego nurtu są bezużyteczne. Nie korzystaj z nich.

Słuchanie mediów głównego nurtu jest dla tradera bezsensowne. Zadaniem tradera jest przewidywanie przyszłości, a media odzwierciedlają to, co było w przeszłości. Poza tym media mają swój program, tworzą go w oparciu o oglądalność i popularność, to samo media internetowe – wszystkie one mają na celu zadowolenie reklamodawców. Niekoniecznie muszą pomóc traderowi w tradingu.

10. Wybierz wzór do naśladowania, który odpowiada Twoim celom

Obecnie media lansują celebrytów, którzy rzekomo mają być wzorami do naśladowania, jednak nie wiadomo z jakiej racji ktokolwiek miałby za nimi podążać – nie mają wyjątkowej przeszłości czy osiągnięć. Media robią to dla oglądalności, dla zapełnienia programu – to są bardziej klauni, którzy zaraz znikają bo stali się nudni. Więc większość celebrytów jest sławnych z tytułu bycia celebrytami. Warto szukać wzorów do naśladowania, które mają osiągnięcia, mogą się pochwalić prawdziwą wartością, trwałym sukcesem, który odnieśli. Na nich należy się wzorować, za nimi podążać, od nich uczyć.

Więcej ciekawostek dla inwestorów:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

 • Powiązane zagadnienia:
Poprzedni artykułMedApp zwiększa szanse na komercjalizacje CarnaLife. Na wykresie nadal podwyższone obroty
Następny artykułGamingowy przegląd: 7Levels, Vivid Games, Movie Games, Foreveren, Ultimate Games, Art Games Studio
Marcin Nowogórski
Inwestor, pasjonat rynków finansowych. W 2006 roku zaczął handel na Giełdzie Papierów Wartościowych, a od 2011 roku na rynku Forex. Zawodowo współpracuje z firmami z branży inwestycyjnej, a także technologii finansowej jako szef strategii oraz dyrektor ds. marketingu i komunikacji. Marcina śledzić możesz na Facebooku, Twitterze i Linkedin

6 KOMENTARZE

 1. doskonaly artykul precyzyjnie odzwierciedlajacy perfekcyjny sposob postrzegania rzeczywistosci skutecznego analityka.
  praca analityka /tak jak studenta ; ) to wlasciwe okreslenie poziomu istotnosci przetwarzanej informacji
  /efektywne myslenie selektywne /

 2. Widzialem ich film o nowicjuszach – Kreil i ten drugi gość. Jest na youtube. Obrzydliwe….
  Obejrzalem go bo wczesniej wpadlem przypadkiem na inny film Kreila i zainteresowal mnie. Natomiast teraz nie zamierzam juz wiecej go ogladac.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here