Naga MarketsNial Fuller AuthorPoniższy post został napisany przez światowej klasy tradera Niala Fullera, który specjalizuje się w analizach price action.

Oryginalny tekst możesz znaleźć tutaj – “10 Things You Can Learn From The World’s Best Traders

Te artykuły również Cię zainteresują

Dzisiejsza lekcja jest wirtualnym skarbem mądrości i wiedzy jednych z najlepszych umysłów handlowych wszechczasów. Udamy się w odkrywczą podróż i dowiemy się trochę o najlepszych traderach w historii oraz przeanalizujemy niektóre z ich słynnych cytatów, aby zobaczyć, czego możemy się nauczyć i jak zastosować to do naszego tradingu.

Drogą do nauki czegokolwiek jest zdobywanie wiedzy od mistrzów, mentorów, studiowanie
i czytanie; musisz podjąć wysiłek, aby wchłonąć jak najwięcej od najlepszych z Twojej dziedziny, ponieważ jest to naprawdę najszybsza droga do sukcesu, czy to w handlu, czy w jakiejkolwiek innej dziedzinie życia.

Poniżej znajduje się krótkie wprowadzenie do 10 najlepszych handlowców wszechczasów,
a następnie inspirujący cytat każdego z nich oraz sposób, w jaki postrzegam ten cytat
i stosuję go do moich własnych zasad handlu. Mam nadzieję, że po przeczytaniu dzisiejszej lekcji będziesz mógł zastosować tę mądrość do własnego tradingu i poprawisz swoją wydajność rynkową…

George Soros

George Soros zyskał międzynarodowy rozgłos, gdy we wrześniu 1992 roku zainwestował
10 miliardów dolarów w jedną transakcję walutową, gdy sprzedał krótko (tzw. short) funta brytyjskiego. Nie pomylił się odnośnie rynku i w ciągu jednego dnia transakcja przyniosła zysk o wysokości 1 miliarda dolarów – ostatecznie szacuje się, że jego zysk z tej transakcji osiągnął 2 miliardy dolarów. W rezultacie stał się znany jako „człowiek, który złamał Bank Anglii”.

Soros uniezależnił się w 1973 roku, założywszy fundusz hedgingowy Soros Fund Management, który ostatecznie przekształcił się w znany i ceniony fundusz Quantum. Przez prawie dwie dekady prowadził ten agresywny i odnoszący sukcesy fundusz hedgingowy, osiągając zyski przekraczające 30% rocznie, a w 2 szczególnych latach odnotował roczny zwrot ponad 100%.

Oto słynny cytat Sorosa:


Chcesz mieć dostęp do tej samej analizy wykresów technicznych i platformy brokera, z której korzysta Nial Fuller? - Pobierz darmowe oprogramowanie w tym miejscu.

“Rynki są ciągle w stanie niepewności i fluktuacji, a pieniądze zarabia się poprzez dyskontowanie oczywistości i obstawianie nieoczekiwanego.”

Powyższy cytat jest powodem, dla którego kocham George’a Sorosa. Rzeczywiście, to, co mówi, opisuje sposób, w jaki myślę o rynkach i niektórych moich strategiach price action. Mój setup fakey, a nawet strategia fałszywych wybić w ogóle, to dwie konfiguracje, które odzwierciedlają sposób, w jaki możemy użyć akcji cenowej, aby “zignorować oczywiste i obstawić nieoczekiwane”, jak powiedział Soros. Zazwyczaj większość graczy na rynku skupia się tylko na jednym nastawieniu do rynku, zapominając, że rynek może zmienić kierunek w mgnieniu oka. Musisz być gotowy na wszystko i być elastycznym jako trader, jeśli chcesz zarabiać na dłuższą metę. Z pewnością dla Sorosa obstawianie przeciwko funtowi brytyjskiemu, gdy cały świat kupował, opłaciło się; to dobry przykład na to, jak nie podążanie za stadem i nie przywiązywanie się do poglądów może się opłacić.

Na poniższym wykresie widzimy, że oczywisty niedźwiedzi fakey (sygnał sprzedaży) powstał dzień przed upadkiem GBPUSD w 1992 r., doprowadzając do najsłynniejszej transakcji George’a Sorosa…

Jesse Livermore

Jesse Livermore, zmarły 28 listopada 1940 roku

Livermore, który jest autorem książki “How to Trade in Stocks” (1940), był jednym z najwybitniejszych traderów wszechczasów. Na szczycie swojej kariery w 1929 roku, Jesse Livermore był wart 100 milionów dolarów, co w przeliczeniu odpowiada 1,5-13 miliardom dzisiejszych dolarów, w zależności od użytego indeksu. Jest on najbardziej znany z tego, że sprzedał krótko amerykańskie akcje, zanim runęły w 1929 roku, zwiększając swoje konto bankowe do 100 milionów dolarów.

Oto słynny cytat Jesse`go Livermore:

“Graj na rynku tylko wtedy, gdy wszystkie czynniki są na twoją korzyść. Nikt nie może grać na rynku przez cały czas i wygrać. Są chwile, kiedy powinieneś być całkowicie poza rynkiem, zarówno ze względów emocjonalnych, jak i ekonomicznych “.

Powyższy cytat Jesse`go Livermore jest jednym z moich ulubionych. Chodzi mi o utrzymanie podejścia do tradingu o niskiej częstotliwości i handlowanie jak snajper, a nie strzelec maszynowy, co też mówi Livermore. Granie na rynku, gdy wszystkie czynniki są dla Ciebie korzystne, oznacza, podobnie jak w przypadku innych cytatów z tej lekcji (dostrzegasz ten motyw?), handel z konfluencją (zbieżnością). Mówi, że powinieneś wyjść z rynku nie tylko z powodów emocjonalnych, ale także ekonomicznych. To znaczy, że ze względu na Twój rachunek handlowy i ze względu na Twój sposób myślenia, nie powinieneś być na rynku przez cały czas. W rzeczywistości przez większość czasu nie powinno Cię być na rynku, co jest podstawą mojej filozofii handlu.

Ed Seykota

Jako trader podążający za trendem, Ed Seykota zamienił 5,000 $ w 15 000 000 $ w ciągu
12 lat. Na początku lat 70. Seykota został zatrudniony jako analityk w dużej firmie maklerskiej. Opracował pierwszy komercyjny skomputeryzowany system transakcyjny do zarządzania pieniędzmi klientów na rynkach kontraktów terminowych.

Oto cytat Eda Seykoty z książki „The Market Wizards” Jacka D. Schwagera:

“Fundamenty rynkowe, o których czytasz, są zazwyczaj bezużyteczne, ponieważ rynek już to zdyskontował, ja nazywam je “zabawnymi wariatami” (gra słów, z ang. funny-mentals, przyp.tłum.). Jestem przede wszystkim traderem grającym z trendem, z dobrą intuicją opartą na około dwudziestu latach doświadczenia. W kolejności dla mnie ważne są: (1) trend długoterminowy, (2) obecna sytuacja na wykresie oraz (3) wybór dobrego miejsca do kupna lub sprzedaży. To są trzy podstawowe składniki mojego systemu handlu. Bardzo odległe, czwarte miejsce to moje fundamentalne pomysły i całkiem możliwe, że w sumie kosztowały mnie sporo pieniędzy.”

To, co Ed mówi w powyższym cytacie, jest bardzo ważne i odzwierciedla niektóre koncepcje, których uczę na moich kursach. Jestem też przede wszystkim zwolennikiem trendów, który wykorzystuje intuicję w handlu, a jak już pisałem, wyczucie tradera to coś, co musi rozwinąć się poprzez edukację i czas spędzony przed wykresami. Ed mówi także o wzorcach na wykresie, które dla mnie oznaczają schematy price action, których, jak oczywiście wiesz, jestem wielkim zwolennikiem.

Wybranie dobrego miejsca do kupna lub sprzedaży jest tym, co opisuję jako handel z konfluencją. Wymaga dobrej znajomości price action i dostosowania się do historii na wykresie, aby zidentyfikować dobre miejsca do kupna lub sprzedaży. Na koniec to, co Ed mówi o analizie fundamentalnej, co jest zgodne z moją opinią; Nie kładę zbyt wielkiego nacisku na fundamentalne informacje, ponieważ rynek zazwyczaj już zawarł je w cenie. Innymi słowy, zazwyczaj akcja cenowa odzwierciedla wszystkie zmienne rynkowe.
Z pewnością price action daje wystarczającą ilość materiału do analizy rynku oraz znalezienia scenariuszy wejścia i wyjścia o dużym prawdopodobieństwie, więc nie przesadzajcie, próbując analizować każdą zmienną rynkową pod słońcem.

John Paulson

Paulson stał się znany na całym świecie w 2007 r., sprzedając krótko amerykański rynek mieszkaniowy, ponieważ przewidział kryzys kredytów hipotecznych typu subprime i postawił na papiery wartościowe zabezpieczone hipoteką, inwestując w swapy ryzyka kredytowego. Czasami określana największą transakcją w historii, przyniosła firmie Paulsona fortunę- tylko na niej zarobił ponad 4 miliardy dolarów.

Oto świetny cytat Johna Paulsona:

“Wielu inwestorów popełnia błąd, kupując wysoko i sprzedające nisko, podczas gdy dokładnie odwrotność jest właściwą strategią.”

Ma tu na myśli fakt, że większość inwestorów i traderów będzie kupować, gdy rynek jest wysoko, zazwyczaj dlatego, że wtedy sprawia wrażenie dobrego na kupno. Jednakże, gdy rynek już dużo wzrósł, zwykle jest gotowy do korekty, dlatego w większości przypadków lubię handlować cofnięcia. Odwrotność odnosi się do sprzedaży; kiedy rynek się wyprzedał, zazwyczaj nie powinieneś chcieć sprzedawać, w przeciwnym razie sprzedasz dno. Warto poczekać na odbicie ceny, powrót do oporu lub obszaru wartości, a następnie szukać sygnału price action, aby ponownie dołączyć do trendu spadkowego.

Paul Tudor Jones

Short Paula Tudor Jonesa w Czarny Poniedziałek, był jedną z najbardziej znanych transakcji w historii. Paul Tudor Jones słusznie przewidywał w 1986 r., opierając się na wykresach, że rynek znalazł się na drodze do katastrofy o imponujących rozmiarach. Skorzystał on po prostu z katastrofy Czarnego Poniedziałku jesienią 1987 roku, największego jednorazowego spadku na giełdzie w USA (procentowo) w historii. Jones podobno potroił swoje pieniądze, sprzedając kontrakty futures, i zarabiając na tym aż 100 milionów dolarów, podczas gdy Dow Jones Industrial Average spadł o 22 procent. Niesamowita transakcja, odchodzić z fortuną, gdy tak wielu innych zostało zniszczonych. Rozegrał to perfekcyjnie. Jego fundusze od dziesięcioleci przynoszą bardzo stabilne i wysokie stopy zwrotu.

Oto ulubiony cytat z wypowiedzi Paula Tudora Jonesa z książki „The Market Wizards”:

“Wtedy po raz pierwszy zdecydowałem, że muszę nauczyć się dyscypliny i zarządzania pieniędzmi. Było to dla mnie katartyczne (oczyszczające) doświadczenie w tym sensie, że stałem na krawędzi, kwestionując moje umiejętności jako tradera i zdecydowałem, że nie zamierzam zrezygnować. Byłem zdecydowany wrócić i walczyć. Postanowiłem, że będę bardzo zdyscyplinowany i rzeczowy w kwestii mojego tradingu.”

Jones mówi, że przyjdzie taki czas dla każdego tradera, gdy popełni ogromny błąd w zarządzaniu pieniędzmi. Będzie musiał przyjąć zimne, twarde spojrzenie na siebie i zdecydować, co dalej. Czy będziesz nadal wykrwawiać pieniądze z konta, podejmując dalsze błędne decyzje dotyczące zarządzania pieniędzmi? Czy wreszcie staniesz się zdyscyplinowany i rzeczowy w swoim handlu? W tradingu zarządzanie kapitałem jest dosłownie tym, co decyduje o Twoim losie, więc musisz skupić się na nim od samego początku, jeśli chcesz mieć szansę na sukces.

Richard Dennis

Richard J. Dennis, spekulant na rynku towarów, znany niegdyś jako “Książę Parkietu”, urodził się w Chicago w styczniu 1949 roku. Na początku lat 70. pożyczył 1600 dolarów i podobno zarobił 200 milionów dolarów w ciągu dziesięciu lat. Dennis i jego przyjaciel William Eckhardt są najbardziej znani z rozpoczęcia projektu Grupy Żółwi, czyli grupy 21 przeciętnych ludzi, których nauczyli swoich zasad i udowodnili, że każdy, przy odpowiednim szkoleniu, może z powodzeniem handlować na rynku.

Oto dobry cytat Richarda Dennisa:

“Oczywiście, że to robiłem – to znaczy zawierałem transakcje przeciwko trendowi rynkowemu. Jednak z zasady nie sądzę, że powinieneś to zrobić.”

Richard Dennis był znany jako bardzo skuteczny trader z trendem i w powyższym cytacie wyraża swoje odczucia na temat handlu przeciwko trendowi. Sam również tak właśnie myślę o handlu przeciw trendom; czasami jest to uzasadnione, ale w większości przypadków tak nie jest i wymaga wykwalifikowanego tradera, aby móc skutecznie handlować przeciw tendencji rynkowej. Uczę moich studentów, aby najpierw opanowali handel z trendem i uczynili trend najważniejszym elementem ich analizy technicznej.

Stanley Druckenmiller

Stanley Druckenmiller jest amerykańskim inwestorem, menadżerem funduszu hedgingowego oraz filantropem.

W 1988 został zatrudniony przez George’a Sorosa, by zastąpił Victora Niederhoffera w Quantum Fund. On i Soros głośno “złamali Bank Anglii”, kiedy w 1992 r. sprzedali krótko brytyjski funt szterling, zarabiając na tym ponad 1 miliard dolarów. Obliczyli, że Bank Anglii nie ma wystarczającej rezerwy walutowej, aby kupić wystarczająco dużo funta w celu wsparcia waluty, a podniesienie stóp procentowych byłoby politycznie niemożliwe do utrzymania.

“Nauczyłem się od niego [George`a Sorosa] wielu rzeczy, ale chyba najważniejsze jest to, że nieważne, jak często masz rację lub się mylisz, istotne jest jak dużo jesteś w stanie zarobić mając rację i jak niewiele tracisz myląc się.”

Powyższy cytat odnosi się do George’a Sorosa, który przez pewien czas opiekował się Druckenmillerem. Ten cytat idealnie pasuje do artykułu, który napisałem ostatnio o tym, że nie musisz mieć racji, by zarobić pieniądze. Większość traderów zbyt mocno przejmuje się liczbą zwycięstw i przegranych, podczas gdy naprawdę powinni całkowicie zapomnieć o tej liczbie, a zamiast tego skupić się na ogólnym stosunku ryzyka do zysku. Innymi słowy, ile pieniędzy zarabiają za każdego dolara, którego zaryzykowali.

Jim Rogers

James Beeland “Jim” Rogers, Jr. to pochodzący z Singapuru magnat biznesowy pochodzenia amerykańskiego. Uważany przez świat biznesu za genialnego inwestora, Rogers jest również autorem i komentatorem finansowym. Był współzałożycielem globalnego partnerstwa inwestycyjnego, Quantum Fund, wraz z George’em Sorosem, kolejnym równie znakomitym biznesmenem.

Oto jeden z moich ulubionych cytatów dotyczących tradingu i inwestowania, dzięki uprzejmości pana Rogersa:

“Po prostu czekam, aż w kącie znajdą się pieniądze, a wszystko, co muszę zrobić, to pójść tam i je podnieść. W międzyczasie nie robię nic. Ludzie, którzy tracą pieniądze na rynku, mówią: “Właśnie straciłem pieniądze, teraz muszę coś zrobić, aby je odzyskać.” Nie, nie musisz. Powinieneś siedzieć tam i czekać, aż coś znajdziesz.”

Bardzo podoba mi się ta część, w której Jim Rogers mówi: “Po prostu czekam, aż w kącie znajdą się pieniądze…”, ponieważ to podsumowuje, czego staram się nauczyć moich studentów, jak również mój własny styl handlu. Rogers jest poważny w powyższym cytacie; większość traderów robi ZNACZNIE za dużo… nie ma nic złego w robieniu niczego, jeśli nie ma nic do zrobienia! Innymi słowy, nie wymuszaj handlu, jeśli nie ma tam oczywistego setupu, lepiej odłożyć swój kapitał na solidną okazję, która jest tuż za rogiem.

Ray Dalio

Raymond Dalio jest amerykańskim inwestorem i miliarderem, filantropem oraz zarządzającym funduszem hedgingowym. Dalio jest założycielem firmy inwestycyjnej Bridgewater Associates, jednego z największych na świecie funduszy hedgingowych. Według Bloomberga od stycznia 2018 roku jest on jednym ze 100 najbogatszych ludzi na świecie.

Oto dość głęboki cytat autorstwa Ray’a Dalio:

“Wierzę, że największym problemem, przed którym stoi ludzkość, jest wrażliwość ego, aby dowiedzieć się, czy ktoś ma rację czy jest w błędzie i określić, jakie są jego mocne i słabe strony.”

Ta wypowiedź pana Dalio jest głęboka z kilku powodów. Po pierwsze, posiadanie wrażliwego ego jest bardzo złe w tradingu, ponieważ faktem jest, że będziesz przegrywał transakcje, prawdopodobnie częściej niż chcesz. Tak więc, jeśli poczujesz się nadmiernie dotknięty / emocjonalny przez każdy nieudany trade, będzie to skutkować łańcuchem pomyłek handlowych, opisałem to w bardziej dogłębnym artykule na temat najczęstszych błędów popełnianych przez traderów.

Następnie posiadanie racji jest i powinno być w 100% nieistotne w tradingu. Mark Douglas uczy, że możesz się mylić i wciąż zarabiać, a Twój sukces handlowy lub porażka nie zależą od tego, czy masz rację w swojej następnej transakcji (przeczytaj mój artykuł na temat tajemnicy sukcesu w tradingu, aby uzyskać więcej informacji na ten temat). Na koniec musisz określić swoje mocne i słabe strony jako człowieka, zanim osiągniesz sukces w handlu. Wszyscy wnosimy nasz bagaż osobisty na rynek i wpływa to na nasz trading, pozytywnie lub negatywnie.

Warren Buffet

Znany jako “Wyrocznia z Omaha”, Warren Buffett jest jednym z najbardziej skutecznych inwestorów wszechczasów. Prowadzi Berkshire Hathaway, który jest właścicielem ponad 60 firm, w tym ubezpieczyciela Geico, producenta baterii Duracell i sieci restauracji Dairy Queen. Zobowiązał się przekazać ponad 99% swojej fortuny na cele charytatywne. Do tej pory oddał potrzebującym prawie 32 miliardy dolarów.

Oto prawdopodobnie mniej znany cytat Warrena, jednak bardzo go lubię:

“Możliwości pojawiają się nieczęsto. Kiedy pada złoto, wystaw wiadro, a nie naparstek”.

Według mnie ten cytat mówi, że sygnały handlowe o dużym prawdopodobieństwie zdarzają się rzadko, a to jest coś, czego uczę, jak wie każdy, kto podążał za mną przez dłuższy czas. Tak więc, kiedy dostaniesz dobry i oczywisty / konfluentny sygnał handlowy (znowu to słowo „konfluentny”), musisz zmaksymalizować swoje zyski, zamiast wybrać szybki / łatwy zysk. To świetnie pasuje do moich nauk o stosunku zysku do ryzyka i o tym, jak złapać wielkie ruchy na rynku. Chodzi o cierpliwe czekanie, z dyscypliną, przez kilka dni, tygodni, a nawet miesięcy, a następnie rzucenie się na ten super-oczywisty setup, które przyniesie mi wielki zysk 1: 3, 1: 4, 1: 5 lub nawet większy. To jest podstawa mojego podejścia, które dowodzi, że nie trzeba wygrywać często, aby dużo zarabiać.

Wniosek

Osobiście, jeśli jesteś początkującym traderem lub zmagasz się z przeciwnościami, myślę, że najważniejszą rzeczą z całej mądrości zawartej w dzisiejszej lekcji, jest najpierw zacząć od samego siebie; zarabiaj pieniądze handlując w prosty sposób, zyskaj cierpliwość i dyscyplinę, wiedz, co jest Twoją przewagą na rynku i jak prawidłowo nią handlować, ZANIM zaczniesz ryzykować prawdziwe pieniądze. Jeśli to zrobisz, będziesz w dużej mierze handlował zgodnie z mądrością i radą, której udzielili Ci najlepsi traderzy wszechczasów.

Więcej od Niala Fullera

Oryginalny tekst możesz znaleźć tutaj – “10 Things You Can Learn From The World’s Best Traders


Nial Fuller AuthorNial Fuller jest profesjonalnym traderem, coachem i autorem. Jest również założycielem oraz CEO Learn to Trade the Market, czołowego serwisu poświęconego edukacji tradingowej, skupiającego 20.000 tysięcy uczniów oraz 250.000 czytelników miesięcznie.
Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here