Naga MarketsWhitepaper Bitcoina – konstytucję rewolucyjnego systemu  cyfrowej waluty, Satoshi Nakamoto opublikował 31 października 2008 roku. Nieco ponad 2 miesiące później, 3 stycznia 2009 roku konstytucja została wprowadzona w życie wraz z utworzeniem pierwszego bloku #1 w sieci Bitcoin (BTC), tzw. bloku genesis.

Dziś (3 stycznia 2019) obchodzimy 10-tą rocznicę powstania pierwszego bloku BTC. Jednak nie tylko, 10 lat powstało bowiem coś jeszcze, nowa forma gotówki, zdecentralizowanej, cyfrowej i opierającej się wyłącznie na algorytmach.

Suwerenność walutowa

Blok genesis ma znacznie symboliczne, jest symbolem suwerenności monetarnej oraz ucieleśnieniem filozofii Satoshi’ego, gdzie odrzuca się scentralizowaną politykę systemu fiducjarnego na rzecz zdecentralizowanej kryptowaluty.

Nieprzypadkowa jest też data utworzenia pierwszego bloku BTC, który powstał w szczytowym okresie globalnego kryzysu finansowego. Wiadomość wbudowana w kod szesnastkowy bloku bazowego po rozszyfrowaniu brzmi: “The Times 03/Jan/2009 Chancellor on brink of second bailout for banks.”

Powyższa wiadomość odnosi się do nagłówka artykułu w The Times z dnia uruchomienia Bitcoina. Ówczesny kanclerz skarbu Wielkiej Brytanii toczył wtedy debatę nad drugim dofinansowaniem dla banków z Wielkiej Brytanii, które ucierpiały w wyniku kryzysu finansowego.

Satoshi Nakamoto posiadał wiedzę na temat tego, co dzieje się w polityce pieniężnej i jakie zagrożenia dotyczą gospodarek opartych o waluty fiducjarne. Praktyki banków centralnych oraz banków krajowych i prywatnych, które doprowadziły do kryzysu finansowego uznał za zagrożenie zarówno dla zaufania klientów i jak i wyceny tradycyjnych, o czym wspominał w poście z lutego 2009 roku.


Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.

Bitcoin (BTC) obecnie

Bitcoin potrzebował kilku lat zanim inwestorzy zaczęli dostrzegać w nim wartość. Złoty okres wzrostów przypadał na 2017 roku, gdzie cena maksymalna najstarszej kryptowaluty sięgnęła okolic 20 tysięcy dolarów.

Rozczarowanie pojawiło się natomiast w roku ubiegłym. Dane z giełdy Coinbase ukazują, że od otwarcia notowań 1 stycznia 2018 roku do zamknięcia 31 grudnia, Bitcoin w relacji do dolara staniał o ponad 73%. Obecnie kurs znajduje się pod poziomem 4 tysięcy dolarów.

Zobacz też: Najdłuższa seria spadków Bitcoina od 7 lat

BTC/USD z Coinbase na dzień 3 stycznia 2019tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here