Naga Marketsccf forex comparic wykres słupek trader radośćCzym jest wolumen? Jest to liczba akcji lub kontraktów, które w danym przedziale czasu zmieniły właściciela. Na wykresach najczęściej prezentowany jest w formie pionowych kresek w dolnej części wykresu.


Wolumen: 10 powodów, dla których warto go śledzić:

  1. Wolumen potwierdza lub neguje aktualny kierunek ruchu. W zdrowym trendzie wzrostowym wolumen powinien poruszać się zgodnie z kierunkiem ruchu ceny czyli przy świecach wzrostowych rosnąć, a przy korekcyjnych świecach spadkowych maleć. W trendzie spadkowym sytuacja będzie odwrotna czyli przy świecach spadkowych wolumen będzie rósł, a przy korekcyjnych świecach wzrostowych wolumen będzie malał.
  2. Dywergencja pomiędzy kierunkiem ruchu cena, a wolumenem wskazuje na możliwe odwracanie się trendu. Nie jest to sygnał do natychmiastowych decyzji, ale stanowi ważne ostrzeżenie dla traderów.
  3. Formacje analizy technicznej pojawiające się na wykresie (zwłaszcza wybicia w górę, np. wybicie z formacji trójkąta lub wybicie z formacji RGR) powinny być potwierdzane zachowaniem wolumenu.
  4. Jednorazowy gwałtowny ruch przeciwny do głównego trendu powinien być potwierdzony zachowaniem wolumenu. Jeżeli w trendzie pojawia się dynamiczny ruch przeciwny do trendu głównego (np. w trendzie spadkowym pojedyncza sesja zakończona wzrostem +3%) to właśnie dzięki wolumenowi uzyskamy odpowiedź czy ten ruch ma trwałe podłoże. Jeżeli taki ruch podparty był wyraźnie większym wolumenem niż wiele wcześniejszych świec, może być to sygnał zmiany trendu. Jeżeli jednak wolumen był tu przeciętny to za chwilę pojawi się nowy impuls spadkowy.
  5. Wolumen jest śledzony przez profesjonalnych traderów i w przeciwieństwie do wskaźników, które jedynie śledzą cenę jego wskazania, są rzeczywistą dodatkową informacją, którą uzyskuje trader.
  6. Dostosuj do dziennego wolumenu na danym walorze wielkość otwieranej pozycji. Na mniej płynnych walorach zbyt duża pozycja otwarta lub zamknięta może diametralnie zmienić cenę akcji, kontraktu czy innego waloru.
  7. Wolumen jest jedną z dodatkowych informacji, która nie powinna być pomijana w procesie decyzyjnym w trakcie tradingu. Na rynku odnosi sukces ten kto dysponuje większą liczbą informacji.
  8. Wolumen wskazuje wejście Smart Money do gry. Wskaźniki mierzące zachowanie tłumu nie zdają egzaminu, gdy pojedynczy inwestor nazywany również Smart Money, który dysponuje dużymi środkami finansowymi potrafi zmienić bieg trendu.
  9. Wolumen umożliwia określenie momentów akumulacji i dystrybucji. Jest to moment płaskiego ruchu rynku przed rozpoczęciem się dłuższego trendu. Wtedy cena przez wiele sesji utrzymuje się na podobnym poziomie, a wolumen cały czas pozostaje względnie wysoki w stosunku doi poprzedniego okresu czasu.
  10. Uwaga na przełamania istotnych poziomów podczas okresów ograniczonej zmienności. Przełamanie istotnego poziomu na wykresie, może zdarzyć się w okresie małej zmienności. Na przykład podczas długiego weekendu lub pomiędzy świętami Bożego Narodzenia, a sylwestrem. Wolumen w takim okresie wskaże, że w tym czasie żaden większy inwestor nie uczestniczył we wskazanym ruchu co ostatecznie zostanie zanegowane po powrocie dużego kapitału na rynek.

ZOBACZ TEMATY, WEŹ UDZIAŁ
Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here