Naga MarketsTraderzy i inwestorzy bardzo często wykorzystuj swych strategiach wolumen. Nie każdy jednak wie, że na rynku mamy dwa rodzaje wolumenów, z których tylko jeden jest technicznie przydatny. O różnicy pomiędzy wolumenem tikowym i rzeczywistym oraz o technicznych aspektach wykorzystania wolumenu w praktyce opowiedział podczas konferencji Invest Cuffs 2021 Rafał Glinicki, Prezes VSA TRADER Sp. z o.o. oraz CEO Black Wolf Corporation.

  • Rozróżniamy dwa rodzaje wolumenów: tikowy i realny
  • Wolumen tikowy jest niespójny z obrazem rynku
  • Do analizy należy wykorzystywać jedynie wolumen rzeczywisty
  • Zarejestruj się bezpłatnie na stronie investcuffs.pl i odbierz dostęp do wszystkich wykładów z konferencji Invest Cuffs 2021.

Te artykuły również Cię zainteresują
Czym jest wolumen? Jest to liczba akcji lub kontraktów, które w danym przedziale czasu zmieniły właściciela. Na wykresach najczęściej prezentowany jest w formie pionowych kresek w dolnej części wykresu.

Wolumen niczym odcisk stóp na piasku 

– Jeśli umiesz prawidłowo odczytać wykres, zrozumiesz, że rynki nie poruszają się przypadkowo, ale są poruszane przez Smart Money, możesz widzieć ich zmiany na poziomach wsparcia i oporu przez spojrzenie na ślady, odciski stóp ukryte w wolumenie i cenie. Idąc po tych śladach masz szansę na zysk – uważał ŚP. Tom George Williams, Twórca VSA.

Różnica w analizie wolumeny na rynku akcji i kontraktów terminowych

Rafał Glinicki wskazuje, iż jest podstawowa różnica w analizie wolumenu pomiędzy rynkiem akcji a rynkiem kontraktów terminowych. Wynika ona z charakterystyki obydwu rynków. Na rynku akcji istnieje bowiem pewna stała ilość akcji, w związku z czy nie musimy obawiać się, że w pewnym momencie na rynku pojawi się jakaś dodatkowa płynność. Wszystko jest stał i jawne.

– Rynek akcyjny bardzo dobrze jest analizować i on ma bardzo dobre własności prognostyczne w średnich i wysokich skalach czasowych – przyznał podczas Invest Cuffs 2021 Rafał Glinicki.

Zupełnie inaczej wygląda natomiast sytuacja na rynku kontraktów terminowych. Nie ma tam bowiem stałej ilości kontraktów terminowych na rynku, w związku z czym w każdej chwili pojawić się mogą nowe iloci kontraktów terminowych. Fakt ten sprawia, że bardziej miarodajne do analizy wolumenowej są niższe ramy czasowe.

Zobacz również:

invest
Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: złotowka | kurs dolara nbp prognozy | wartosc zlotowki | przewidywany kurs dolara | ropa wti forum |


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here