
Jako początkujący trader każdy z nas może zostać przytłoczony przez nadmiar informacji, popełniając wiele błędów na ścieżce swojego rozwoju. Właśnie dlatego Nial Fuller przygotował listę dziesięciu porad, które powinny ułatwić początki związane z wejściem w rynek i jednocześnie uniknąć szeregu najczęstszych pomyłek.
#10 – Zacznij od nauki podstaw
Wejście w rynek bez podstawowej wiedzy o nim to tak jak skok na główkę do głębokiego jeziora kiedy nie potrafi się pływać. Chcąc budować solidne fundamenty handlowe należy poświęcić odpowiednią ilość czasu na poznanie zasad funkcjonowania rynku, przyswojenie nazewnictwa oraz lektur uznawanych za elementarze każdego inwestora.
Niezbędną wiedzę znajdziesz w dziale edukacja prowadzonym przez redaktorów portalu Comparic.pl
#9 – zostań mistrzem jednej strategii
Jednym z największych błędów początkujących traderów jest zbyt częsta zmiana wykorzystywanych metod handlowych. Inwestorzy7 chcieliby przetestować i połączyć wszystkie dostępne strategii tradingowe porzucając jedną na rzecz kolejnej kiedy ta nie przynosi oczekiwanych efektów.
Zamiast tego o wiele lepiej sięgnąć po logiczną, prostą i skuteczną strategię przynoszącą zyski w długim terminie – przykładem jest Price Action. Ucząc się podstaw danego systemu z czasem można dostosowywać go pod własne predyspozycje (wraz ze zdobywaniem doświadczenia). Na rynku nie występuje bowiem uniwersalny Święty Graal i sposób gry zależy od osobistych preferencji inwestorów.
#8 – Nie daj się przytłoczyć przez rynek
Nadmiar informacji rynkowych, dostępnych strategii i porad napływających z każdej strony sprawia, że początkujący trader czuje się zagubiony. Najlepszym sposobem na omijanie natłoku – często sprzecznych – treści jest znalezienie jednego mentora, czerpanie z jego doświadczenia oraz odcięcie się od pozostałych szumów rynkowych.
#7 – Transakcja porusza się w przeciwną stronę niż założyłeś? Nie panikuj!

Kolejny bardzo często błąd spotykany wśród początkujących traderów. W momencie gdy transakcja zaczyna przynosić straty pojawia się strach, panika oraz chęć natychmiastowego działania, aby odwrócić sytuację. Straty są nieodłączną częścią tradingu – chcąc zarabiać w długim terminie trzeba nauczyć się je akceptować (oczywiście obcinając jak najszybciej). Pozycja wybita na SL nie powinna być traktowana jak porażka strategii handlowej, ale jako koszt uzyskania przychodu (droga do wypracowania przyszłych zysków).
Jeżeli ustawiłeś zlecenie obronne w miejscu logicznym i potwierdzonym stosowaną strategią, wtedy nie powinieneś mieć sobie nic do zarzucenia.
Chcesz handlować na platformie tradingowej i wykresach preferowanych przez Niala Fullera? - Załóż bezpłatne 60-dniowe konto próbne u brokera FXTRADING.com.
#6 – Skup się na Price Action
Kiedyś ludzie prowadzili handel bez użycia komputerów – nie mogli skorzystać więc z wymyślnych wskaźników, alertów i automatycznie generowanych sygnałów. Jedyne na czym bazowali to cena oraz jej zmiana w czasie. Właśnie na tym polega ciesząca się ogromną popularnością strategia Price Action. Jest jedną z najbardziej „naturalnych” metod handlowych, którą już w XVII wieku popularyzowali japońscy handlarze.
#5 – Bądź realistą
Mając na koncie 2 tysiące dolarów nie możesz marzyć o porzuceniu dotychczasowej pracy,
przeprowadzeniu się do nadmorskiej miejscowości i utrzymywaniu się z tradingu. Oczywiście jest to możliwe, jednak w bardzo niewielu przypadkach. Chcąc czerpać stałe i zadowalające zyski – przy ograniczonym poziomie ryzyka – musisz wiedzieć, że potrzebny jest do tego odpowiedni kapitał.
Oprócz tego cykl rozwoju każdego tradera zawiera w sobie wiele mentalnych „pułapek” oraz pomyłek, które wpływają na samodzielny sabotaż podejmowanych decyzji. Mocno stąpając po ziemi i wyznaczając sobie realne cele można naprawdę zarobić. Kierując się jedynie chęcią zysku i diametralnej zmiany swojej sytuacji materialnej nie zachodzi się daleko.
#4 – Pamiętaj o handlowym umiarze

Im więcej transakcji tym więcej szans na wygraną, prawda? Nie do końca. Zbyt duża częstotliwość zawierania nowych pozycji wpędza inwestorów w świat nadmiernych emocji, zmniejsza koncentrację, rozbija strategię handlową i wpływa na częstsze popełnianie błędów.
Zdecydowanie lepiej jest dokładniej filtrować to co dzieje się na rynku – handluj mniej, jednak skuteczniej i cały czas zmierzaj w stronę celu jakim jest pomnażanie kapitału. Over-trading jest zjawiskiem wyniszczającym. Wielu inwestorów nie zdaje sobie z tego sprawy, dopóki nie przekona się na własnej skórze.
#3 – Skup się na wyższych interwałach
Chcąc naprawdę poznać tajniki Price Action oraz analizowania ruchów cenowych należy skupić się na wyższych interwałach – zaczynając na H4, poprzez zdecydowanie najistotniejszy D1, a na W1 kończąc. To właśnie w przedziałach czterogodzinnych, dziennych i tygodniowych najwyraźniej śledzić można kształtowanie się głównych trendów – jednocześnie nie przeszkadzają nam szumy i zaburzenia powstające w przeciągu dnia (wywołane między innymi ważnymi odczytami makroekonomiczny).
#2 – Nie stawiaj zbyt ciasnych SL
Im ciaśniejszy SL tym mniejsza potencjalna szansa i wyższy stosunek zysku do ryzyka (RR). Bardzo ciasne zlecenia obronne automatycznie odbierają jednak możliwość zarobku w przypadku bardzo wielu transakcji.
Każdy stop loss powinien znajdować się w bezpiecznej odległości od ceny wejścia. Może okazać się bowiem, że sam pomysł na trade był dobry, jednak z powodu zbyt ciasnego SL nie udało się go w pełni zrealizować.
#1 – Pamiętaj o właściwej edukacji
Ostatni punkt jest powtórzeniem pierwszego (#10), jest to jednak zabieg specjalny. Edukacja jest bowiem swojego rodzaju klamrą, która powinna spinać zarówno początkujących, jak i bardzo doświadczonych inwestorów. Trader uczy się bowiem przez całe życie – wchodzenie w rynek bez odpowiednich podstaw prowadzi jedynie do utraty własnych oszczędności.
Czy będąc przedsiębiorcom rozpoczynałbyś nowy projekt bez odpowiedniego przygotowania, stworzenia biznesplanu i tak dalej? Dokładnie tak samo jest z tradingiem!
Więcej od Niala Fullera:
- Dlaczego na Forexie nuda jest piękna – Nial Fuller
- Mity dotyczące tradingu, których musisz się pozbyć – Nial Fuller
- Jak handlować w konsolidacji? 4 wskazówki Niala Fullera
Ja popłynąłem najbardziej na tym jak stawialem za ciasno właśnie Stop Loss. Takim transakcją trzeba dać po prostu pooddychać 🙂