whitebit

jesse_livermoreJesse Livermore bezsprzecznie należy do panteonu znanych inwestorów. Dość powiedzieć, że stał się inspiracją Edwina Lefevre’a, który następnie napisał cenioną przez wszystkich książkę Wspomnienia gracza giełdowego. Historia życia Livermore’a jest na tyle fascynująca, że została opisana na naszym portalu w obszernym artykule. W tym, znajdziecie 10 mniej lub bardziej znanych cytatów Jesse’ego, które szczególnie dobrze oddają naturę rynku.


Jesse Livermore i jego 10 cytatów

1. “Rynek nigdy nie jest oczywisty. Jest stworzony tak, by oszukiwać większość ludzi przez większość czasu.”

Cytat szczególnie dobrze oddający burzę w mózgu każdego, kto stracił zbyt wiele w zbyt krótkim czasie. Prawdopodobnie każdy z nas (również Livermore) czuł się w pewnym momencie oszukany przez rynek – “to nie miało prawa się zdarzyć”, “nie rozumiem…”, “dlaczego to spada?!” są tylko niektórymi (na pewno najmniej wulgarnymi) myślami tradera, który przecież wszystko przemyślał.Livermore zwraca uwagę na jeną prostą zależność – rynek nigdy nie jest oczywisty. W momencie gdy czujesz, że rozumiesz każdy ruch ceny – odpocznij, weź głęboki oddech i przemyśl sprawę jeszcze raz. Może właśnie w tym momencie jesteś “oszukiwany”?

2. “Handluj wtedy, gdy wszystko idzie po Twojej myśli. Nikt, kto zajmuje się rynkami, nie wygrywa bez przerwy. Są momenty podczas których powinieneś trzymać się z dala od rynku – zarówno z powodów emocjonalnych jak i ekonomicznych.”

Pierwsza część cytatu wydaje się przeczyć poprzedniemu. Jednak Livermore wyjaśnia – są momenty podczas których powinieneś trzymać się z dala od rynku. To dobre podejście. Dlaczego?

Handel na rynku jest pracą, która choć wydaje się łatwa – wcale taka nie jest. Większość ludzi pracujących na etacie ma prawo do urlopu – czemu trader nie może korzystać z identycznego?

Zapisz się do newslettera Comparic.pl >>Dalsza część artykułu pod filmem


Trading warto również traktować jako działalność gospodarczą – sam wiesz kiedy Twoje wewnętrzne baterie wymagają podładowania. Musisz również rozpoznać momenty, w których (tak jak w przypadku przedsiębiorstwa) warto trzymać się z dala od rynku. Czasy się zmieniają i rynek też – kiedy nasz trading traci synchronizację z rynkiem, konieczna może być przerwa.

3. “Pamiętaj – nie walcz z rynkiem!”

Ten cytat jest tak prawdziwy, że warto przypominać go sobie przed każdym otwarciem platformy. Analizuj, badaj, prognozuj kierunek rynku – ale z nim nie walcz. Nikt nie wygra z rynkiem. Wielu traderów ma jakieś pomysły co do przyszłych ruchów cen, jednak nie są w stanie ich przeforsować, choćby nie wiem jak się starali. Stawianie na swój pomysł to jedno, ale uparte zmuszanie rynku do realizacji naszego scenariusza to już błąd.

Możesz “nie walczyć z rynkiem” u jednego z brokerów polecanych przez Comparic

4. “Spekulacja jest najciekawszą grą na świecie. Nie jest jednak przeznaczona dla ludzi głupich, leniwych, tych z problemami emocjonalnymi lub poszukujących szybkiego zarobku. Ci umrą biedni.”

Mocne słowa Livermore’a mają w sobie sporo racji. Rynek nie lubi osób zbyt pewnych siebie, osób które poszukują szybkiego (i najlepiej pewnego) zysku. Tak jak wspomniałem w punkcie 2 – spekulacja, czy handel na rynkach finansowych jest pracą – ciężką pracą. Tylko Ci, którzy pogodzą się z tym stwierdzeniem odniosą sukces.

5. “Jedyną rzeczą którą może zrobić przegrany to szybkie przyznanie się do porażki. Tnij straty bez wahania. Nie trać czasu.”

Tnij straty, pozwól zyskom rosnąć – to takie proste, a jednocześnie tak trudne do zrealizowania, prawda?Jednak to właśnie ta umiejętność pozwoli nam na utrzymanie się na rynku i czerpanie z niego zysków. Nie zbankrutujesz gdy Twoje straty będą znacząco mniejsze od księgowanych zysków.

6. “Kontrola emocji to klucz do przetrwania na rynku. Nigdy nie trać kontroli nad swoimi emocjami. Nie bądź zbyt pewny siebie gdy księgujesz zyski, nie rozpaczaj po stratach.”

Wielu traderów, którzy dysponują znacznym doświadczeniem lub rozbudowanym warsztatem przyznaje, że sama strategia otwierania i zamykania pozycji stanowi niewielką cześć ich sukcesu. Kluczem do długotrwałego czerpania zysków z handlu jest odpowiednia psychologia. Sam Livermore bankrutował trzykrotnie – za każdym razem podnosząc się po porażce i zaczynając od początku. Odpowiednie nastawienie do rynku, brak silnych emocji podczas handlu sprawią, że zyski przyjdą znacznie łatwiej.

7. “Od początku dziejów ludźmi kierują cztery emocje: chciwość, strach, ignorancja oraz nadzieja. Dlatego znane nam formacje na wykresie wciąż się powtarzają.”

Ludzie w gruncie rzeczy są podobni – wszyscy odczuwamy emocje, choć niekoniecznie w ten sam sposób. Rynek tworzą ludzie – chciwi, bojaźliwi, pełni nadziei czy zwyczajnie głupi. Umiejętność rozpoznawania przeważających na rynku emocji jest asem w rękawie każdego tradera. Warto również wspomnieć tu słowa innego cenionego inwestora, Warrena Buffetta które w mojej opinii idealnie odzwierciedlają poprawne wzorce zachowania spekulanta: “Bądź przerażony gdy pozostali są chciwi. Bądź chciwy gdy inni są przerażeni.”

8. “Obserwuj największych – największe spółki i liderów rynku. To tam podejmowane są decyzje w którą stronę podąży rynek. Jeśli nie będziesz w stanie zarobić na największych – nie zarobisz również na pozostałej części rynku.”

Obserwacja bluechipów (jak byśmy teraz nazwali największe spółki na rynku) jest zdecydowanie łatwiejsza.Obserwacja dwudziestu spółek jest łatwiejsza niż śledzenie kursów trzystu, prawda? Ponadto wielkie firmy są bardziej stabilne.

Polecamy dział pozycje dużych graczy – obserwacja czy nawet naśladowanie profesjonalnych uczestników rynku może przynieść spore korzyści.

9. “Nie korzystanie z przypadkowych łutów szczęścia jest częstym błędem wśród inwestorów”.

Warto przede wszystkim wiedzieć czym jest łut szczęścia a co jest gwałtownym ruchem wywołanym paniką na rynku. Umiejętność rozróżniania tych dwóch przychodzi z czasem, ale niechęć do wykorzystywania okazji inwestycyjnych często pozostaje z inwestorem na długo. Warto trenować oko i wypatrywać takich momentów – a gdy w końcu się trafią, natychmiast je wykorzystać.

10. “Nie ma nowości w spekulacji. To co wydarzyło się wcześniej, powtórzy się jutro i pojutrze, raz po raz. To efekt niezmiennych zachowań ludzi obecnych na rynku. Jestem tego pewien.”

Historia się powtarza to podstawowe założenie analizy technicznej. Livermore tak jak pozostali wielcy przekonuje, że w inwestycjach nie ma nowości. Pewne schematy na rynku powtarzają się cyklicznie, ponieważ rynek tworzymy my – ludzie. A tak jak określono to w punkcie siódmym – ludzkie emocje pozostają niezmienne w czasie.Obecnie, znajdujemy się w niezwykle ciekawym momencie. Jeszcze nigdy wcześniej na rynku nie było tak wielu pozbawionych emocji komputerów. Niemniej jednak wciąż na wykresach można dostrzec opisane w minionym wieku formacje. Wydaje się więc, że pomimo bezwzględnego handlu algorytmami słowa Livermore’a są wciąż żywe. W końcu to ludzie projektują giełdowe automaty.

To zaledwie garstka cytatów Livermore’a. Sprawdź artykuł w którym zebraliśmy aż 55 cytatów tak znanych osobowości jak Warren Buffett, George Soros, Benjamin Franklin, Alexander Elder i wiele innych. 

za: www.joefahmy.com

Więcej ciekawostek dla inwestorów:Zapisz się do newslettera Comparic.pl >>Conotoxia


Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Obserwuj nas >>
Redaktor Comparic.pl. Odpowiedzialny również za dział Wideo Comparic.pl. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Z inwestycjami związany od 2011 roku, pierwsze doświadczenia zdobywał na GPW. Forex poznał na pierwszym roku studiów, a od końca 2013 roku jest aktywnym traderem. Jego inwestycje mają charakter typowo spekulacyjny, rzadko utrzymuje otwarte pozycje dłużej niż kilka godzin. Wyznaje zasadę wyższości księgowanych zysków, nad zyskami papierowymi. W handlu wykorzystuje głównie Price Action posiłkując się poziomami Fibonacciego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj