Naga Marketsobama-funnyWszyscy znamy podstawowe wskaźniki ekonomiczne. Inflacja, PKB, stopa bezrobocia – to najbardziej podstawowe statystyki, o których uczy się już na podstawach przedsiębiorczości w pierwszym lepszym liceum. Osoby zainteresowane rynkiem walutowym zwracają uwagę na mnóstwo innych czynników. Dziś chcielibyśmy Wam przedstawić kompletnie nietypowe (ale istniejące) wskaźniki gospodarcze. Co mają ugryzienia komarów do ekonomii? Jaki jest związek między długością penisa a zamożnością społeczeństwa? Przekonacie się poniżej!


Lista 10 nietypowych wskaźników ekonomicznych

1) Stopa śmiertelności rowerzystów

Koncepcja: Zaczynamy od dosyć ponurego wskaźnika. Według pomysłodawców, w trakcie kryzysu wzrasta liczba śmiertelnych wypadków rowerowych. Prawdopodobnie jest to związane z faktem, że podczas recesji wiele osób stara się zaoszczędzić na benzynie i przerzuca się na rower.

Dowód: Departament Transportu w Wielkiej Brytanii ogłosił, że wypadki śmiertelne wśród rowerzystów podskoczyły o 12% rok do roku po wejściu programu oszczędnościowego w 2011 roku. Podczas Wielkiego Kryzysu stopa śmiertelności wśród rowerzystów skoczyła o 58%.

2) Wskaźnik ukąszeń przez komary

Koncepcja: Liczba ukąszeń przez komary zwiększa się, gdy domy zostają opuszczone bądź źle utrzymane. Niekoszona trawa, niezadbane wnętrza oraz brudne baseny (olbrzymi problem wielu gospodarstw domowych w Polsce) stają się prawdziwą wylęgarnią dla owadów.

Dowód: W 2009 roku liczba basenów, w których doszło do interwencji Departamentu Środowiska w hrabstwie Maricopa w USA wzrosła o 60% w porównaniu do roku 2007. Posiadłości był opustoszałe, czekające na przejęcie. Z drugiej strony, wskaźnik ten mógł przestać być użyteczny po tym, jak banki zdecydowały się opóźnić przejęcia domów jako próbę zachowania stabilności na rynku nieruchomości.

3) Korelacja długości penisa

Koncepcja: Kraje, w których średnia długość penisa jest, no cóż, przeciętna, posiadają silniejszą gospodarkę niż kraje, gdzie średnia długość penisa jest niska bądź wysoka.

Dowód: Naukowcy z Uniwersytetu Helsińskiego przeprowadzili badania nad tą kwestią i odkryli korelację. Jak ją wyjaśniono? Okazało się, że poziom testosteronu pobierany ze śliny mężczyzn został powiązany ze skłonnością do podejmowania ryzyka. Stąd wywnioskowano, że długość męskiego członka jest swego rodzaju wskaźnikiem chęci podejmowania ryzyka. Stąd oczywisty już wniosek, że mężczyźni z krajów o umiarkowanej długości penisa nie podejmują za dużo lub zbyt mało ryzyka i ich decyzje są najracjonalniejsze pod względem ekonomicznym. Ciekawe rozumowanie, mnie przekonało!

4) Indeks męskiej bielizny

Koncepcja: Mężczyźni rzadziej kupują nową bieliznę w ciężkich czasach.

Dowód: Badania firmy odzieżowej Mintel wykazały, że w 2009 roku sprzedaż męskiej bielizny spadła o 2,3%, po raz pierwszy od 2003 roku.

Chcesz być postrzegany jako osoba majętna? Nie zegarki, nie koszule, nie gadżety, ale częsta wymiana bielizny to sposób dla Ciebie : )

5) Indeks przydomowego ogródka

Koncepcja: Więcej osób zajmuje się uprawą roślin podczas kryzysu.

Dowód: Według amerykańskiego Narodowego Stowarzyszenia Ogrodnictwa liczba gospodarstw domowych uprawiających swoje owoce i warzywa wzrosła o 19% w porównaniu z rokiem poprzednim. 54$ respondentów jako powód takiej sytuacji podało perspektywę oszczędzania pieniędzy.

6) Wskaźnik związków na odległość

Koncepcja: Gdy mamy do czynienia z recesją, zwiększa się ilość związków na odległość.

Dowód: W 2009 roku w Wall Street Journal pojawiła się informacja o coraz większej ilości związków na odległość. Były one wymuszone przez konieczność szukania pracy z dala od obecnego miejsca zamieszkania.

7) Wskaźnik produkcji śmieci

Koncepcja: Istota wskaźnika jest banalna. Im wyższe PKB ma dany kraj, tym więcej śmieci produkuje.

Dowód: Ze wszystkich zamieszczonych w tym artykule wskaźników ten jest chyba najbardziej racjonalny. W 2010 roku ekonomiści z Bloomberga policzyli korelację pomiędzy produkcją śmieci, a wysokością PKB. Okazało się, że wynosi ona aż 82%.

8) Współczynnik rozwodów

Koncepcja: Małżeństwo jest lepszą opcją pod względem finansowym, do tego rozwody potrafią być drogie. Stąd mniejsza ilość rozwodów podczas kryzysów.

Dowód: Ostatnie badania wykazały, że wiele par jest mniej skłonnych do rozwodu podczas recesji, a głównym czynnikiem o tym decydującym mają być pieniądze.

9) Klątwa nowej siedziby

Koncepcja: Jeśli dana spółka planuje przenieść się do nowej siedziby,  to znak dla Ciebie, by sprzedać jej akcje, gdyż niebawem zaczną one spadać.

Dowód: “Klątwa” to oczywiście tabloidowe nadużycie. Istnieje jednak wiele przykładów wielkich korporacji, które po przeniesieniu do nowej siedziby zaliczyły znaczne spadki, między innymi AOL, Myspace czy Time Warner.

10) Łotewski indeks prostytucji

Koncepcja: Na koniec wskaźnik bliższy naszym granicom. Działa tu prosta zasada popytu i podaży. Im gospodarka radzi sobie lepiej, tym mniej kobiet para się prostytucją i ceny są odpowiednio wyższe.

Dowód: Łotewska gospodarka nie radziła sobie zbyt dobrze przez ostatnie lata. Przeciętne zarobki oraz wysokie ceny wywindowane dodatkowo przez silnego łata (od tego roku wprowadzono euro, ale wcześniej łotewską waluta był łat – 1 LVL ~6,50 PLN) sprawiły, że ze wszystkich krajów bałtyckich to właśnie Łotysze najmocniej ucierpieli. W rezultacie liczba prostytutek znacząco wzrosła, staniały również ich usługi. W szczytowym momencie można było wynająć prostytutkę na całą noc za niecałe 200 zł.

Znacie jeszcze jakieś ciekawe wskaźniki ekonomiczne? Podzielcie się w komentarzach! Szukających informacji o “klasycznych” wskaźnikach wykorzystywanych w tradingu zapraszamy natomiast do działu Edukacja portalu Comparic.pl.

Źródło: Business Insider
Więcej ciekawostek dla inwestorów:tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

2 KOMENTARZE

  1. sorki nie mogłem się oprzeć (gra słów) “W szczytowym momencie można było wynająć prostytutkę na całą noc za niecałe 200 zł.” lub “W szczytowym momencie można było szczytować z prostytutką całą noc za niecałe 200 zł.”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here